Kjo Dashuri

Kjo Dashuri

Libër 5 March, 2018, 14:28

Poezi nga: Jacques Prevert Përktheu: Dalan Shapllo Kjo dashuri Kaq e dhunshme Kaq e brishtë Kaq e butë E dëshpëruar Kjo dashuri E bukur si dita E zymtë si koha Kur bën mot i keq Kjo dashuri kaq e vërtetë Kjo dashuri kaq e bukur E lumturuar E gëzuar... Më shumë
Në Galerinë Kombëtare të Kosovës dashamirët e artit pamor do të kenë rastin të takohen dhe të dëgjojnë artistin e njohur zviceran Thomas Hirschhorn
Në Galerinë Kombëtare të Kosovës sot dashamirët e artit pamor do të kenë rastin të takohen dhe të dëgjojnë artistin e njohur zviceran Thomas Hirschhorn. Ai viziton Kosovën me rastin e hapjes së ekspozitës së tij, Pixel Collage. Sipas njoftimit të GAK takimi do të zhvillohet sot në ambientet... Më shumë
Debati për Skënderbeun

Debati për Skënderbeun

Kulturë 5 March, 2018, 13:43

Kristo Frashëri (1920-2016) Janë me mijëra e mijëra gjermanë që mbajnë emra shenjtorësh të kishës së krishterë me origjinë izraelite, greke, romake, madje edhe sllave, por askujt nuk i shkon ndërmend të mendojë se ata janë qytetarë me origjinë izraelite, greke, romake apo sllave. Vetë emri Oliver, që mban... Më shumë
Fjalë të urta popullore: Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!
• Ai që di më së shumti, flet më së paku! • Burri është koka, kurse gruaja është qafa! • Fjalët janë gra, veprat burra! • Gruaja e fut shejtanin në shishe! • Gjuha vete ku dhemb dhëmbi! • Kush s’ka koke, ka këmbë! • Budallait hapi rrugë! •... Më shumë
Dhjetë kuriozitete nga bota e artit
Bota e artit është me plotë të papritura dhe çudira. Më poshtë mund të lexoni dhjetë nga to. • Dr. Seuss (Theodor Seuss Geisel) në shtëpinë e tij kishte një dhomë plot me kapele të çuditshme, të fshehura prapa një rafti librash. Ai ua vinte ato mysafirëve dhe u... Më shumë
Instrumentistët e rinj nga Shqipëria tani mund të jenë pjesë e Eurovizionit
Shqipëria këtë vit do të marrë pjesë për herë të parë në Eurovision Young Musicians – gara muzikore e Eurovizionit por vetëm për instrumentistë. Shqipëria kësisoj ka hapur edhe thirrjen për instrumentistët, për të zgjedhur kështu përfaqësuesin e saj. TVSH fton të gjithë instrumentistët shqiptarë që të aplikojnë për... Më shumë
Refuzohet emri i parë për filmin e Adem Jasharit
20 vjet pas rënies së Adem Jasharit, ende nuk është përgatitur një film për komandantin legjendar. Megjithatë skenari për një të tillë tani pothuajse është gati, e interesimin për rolin e tij e ka shfaqur edhe një aktor i njohur, por për regjisorin është problem përkatësia e tij etnike.... Më shumë
Thënie të zgjuara: Dija më përndjek, por unë jam më i shpejtë!
Më poshtë mund të lexoni 10 thënie, autorësia e të cilave nuk dihet. Disa nga to janë proverba të popujve të ndryshëm. • Pjesa më e madhe e romancierëve bashkëkohorë duhet të marrin si model shkrimtarin francez, Balzak, autorin e “Komedisë Njerëzore”, i cili që prej një shekulli e... Më shumë
Nga kaosi te kompozicioni kreativ: Arti anamorfik i Bernard Prasit (Foto/Video)
Duhet një tru special për të grumbulluar bërllokun në një aranzhim anamorfik që duket si kaos nga shumë kënde, por nga perspektiva e saktë si një vepër arti. Artisti francez, Bernard Pras, është mjeshtër i këtij mediumi që nga objektet e hedhura të bëjë kryevepra. Piktor, skulptor dhe fotograf,... Më shumë
Një grup i artistëve shqiptarë ekspozojnë në Luksemburg
Në këtë ekspozitë, përveç shumë artdashësve, kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të shtetit të Luksemburgut, si dhe përfaqësues të Ambasadës së Kosovës në Paris. Në këtë ekspozitë, me një pikturë shumë interesante, është paraqitur piktori nga Mitrovica, Gzim Behrami, që jeton tash e 15 vjet në Luksemburg. Pikturat e... Më shumë