Familja që i ka ruajtur paratë që ua la amanet ushtari osman
Një familje e shquar tregtare palestineze në Nablus në Bregun Perëndimor më shumë se një shekull ruan paratë, të cilat ushtari osman ua ka lënë amanet pasi ishte dërguar në një front tjetër gjatë Luftës së Parë Botërore Gjatë Luftës së Parë Botërore ushtari osman është dërguar në një... Më shumë
Nuk pranoi të bënte foto, fansi e bën për spital aktorin e famshëm turk
Aktori i famshëm turk ka përfunduar në spiatl pasi është rrahur nga një fans i tij. E gjithë ngjarja erdhi pasi Nejat Işler nuk pranoi të bënte një foto me fansin. Nejat Işler është një nga aktorët më të ndjekur turk. Me siguri ju kujtohet në filmin “Hakmarrja”, ku... Më shumë
Rrëfimi i fallxhores që fiton shumë para: Klientë të mi janë politikanët, këngëtarët…
Ministra, deputetë, këngëtarë, artistë, biznesmenë e qindra qytetarë trokasin në derën e saj për ta shikuar filxhanin e kafesë. Gruaja që pretendon se parashikon saktë të ardhmen e “hallexhinjve”, të cilët kërkojnë të dinë fatin e tyre, ndodhet në qendër të Prishtinës. Shikimi i filxhanit është një procedurë që... Më shumë
Me këto kostume tani mund të fluturoni
Kostume që të bëjnë me “krahë”. Një firmë Britanike ka krijuar një kostum fluturues i cili ngjason me atë të një superheroi në filma dhe ka një çmim prej 443 mijë e 428 dollarë. Nëse keni ëndërruar ndonjëherë që të vishni një kostum të ngjashëm me atë të një... Më shumë
Gjashtëdhjetë çifte u martuan në një dasmë në Sarajevë
Gjashtëdhjetë çifte u martuan të enjten në Sarajevë, gjë që organizatorët e cilësuan si dasmën më të madhe islamike që u mbajt ndonjëherë në Evropë. Një imam në xhaminë Istiqlal tha se martesat masive synojnë t’i inkurajojnë boshnjakët e rinj të krijojnë familje dhe të shmangin kostot e larta... Më shumë
So shënohet dita e shahut

So shënohet dita e shahut

Kureshtje 20 July, 2018, 10:24

Dita ndërkombëtare e shahut festohet çdo vit më 20 korrik, në ditën kur u themelua Federata Ndërkombëtare e Shahut (FIDE), në vitin 1924. Ideja për të festuar këtë ditë si dita ndërkombëtare të shahut u propozua nga UNESCO dhe është festuar si e tillë që nga viti 1966, pasi... Më shumë
Misteri i këtij lumi në Britani, kushdo të futet në ujë “nuk del i gjallë”
Lumi Wharfe që kalon nëpër Yorkshire të Britanisë së Madhe duket mbresëlënës, e në veçanti derisa rrjedh nëpër zonën malore dhe shkëmbore, por askujt nuk do t’i shkonte mendja se është një nga lumenjtë më të rrezikshëm në botë. Nëse futeni në ujë gjasat për të humbur jetën sipas... Më shumë
Fshati pa rrugë, pa ujë dhe pa nuse
Koha në Mushnik një fshat i Rrogozhinës duket sikur është ndalur. Vetëm 8 km larg autostradës Rrogozhinë-Kavajë, 20 familje jetojnë në izolim të plotë, pa ujë, pa kanalizime, në kushte mbijetese. Që të dalin për të kërkuar punë në qytet u duhet të përshkojnë së pari në këmbë një... Më shumë
Studim – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenë e gjelbëruar dhe e populluar
Për të rindërtuar rrugën e evoluimit njerëzor në Sahara, studiuesit kanë përdorur një teknikë moderne të segmentimit gjenetik, me të cilin kanë analizuar më shumë se tre milionë gërma të ADN-së në 104 individë. Studim – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenë e gjelbëruar dhe e populluar Dikur, rreth... Më shumë
Mësoni sekretin: Ja si të bëheni të pasur
Paraja është një nga fjalët më të përmendura, të dashura, të urryera, tema më e njohur për njeriun. Megjithatë, edhe pse ne i përdorim paratë çdo ditë të jetës sonë, rrallë pyesim veten sesi mendojmë për to, si flasim, apo atë që ne me të vërtetë besojmë. Një grua,... Më shumë