Ndiheni të plogësht në një ditë me shi? Ja çfarë duhet të bëni për të ngritur humorin tuaj
Në vendin tonë reshjet e shiut janë të pranishme thuajse në çdo periudhë të vitit. Për këtë arsye ne duhet të mësohemi të përshtatemi dhe ti duam ditët me shi . Në këtë artikull po ju tregojmë disa arsye që do ju bëjnë të mendoni se ditët me shi... Më shumë
Metodat natyrale për të hequr depozitat e kolesterolit rreth syve
Depozitat e kolesterolit që vërehen rreth syve nuk janë gjë tjetër veçse gunga të yndyrës që zhvillohen nën lëkurë: një gjendje e njohur edhe si xantelasma. Shkaku kryesor i xantelasma-s është prania e tepruar e kolesterolit “të keq” në trup, por ka më shumë të ngjarë ta keni këtë... Më shumë
Ja pse duhet konsumuar preshi rregullisht
Përveç që është i shijshëm dhe ushqyes, preshi përmban vetëm 27 kalori, e duke pasur parasysh se është i pasur me ujë (97 për qind), është edhe diuretik i shkëlqyeshëm. Është i pasur me kalium dhe natrium, ndërsa secila pjesë e kësaj perime është njëjtë e shijshme dhe e... Më shumë
Çfarë nuk duhet të bëni kurrë me stomakun bosh
Nisja e ditës shëndetshëm sigurisht nis nga stomaku në mëngjes. Mënyra e të ushqyerit dhe kujdesi që duhet të tregojmë me gjërat që konsumojmë ose jo në mëngjes është shumë e rëndësishme për shëndetin e organizmit. Këshilla që kemi dëgjuar më shpesh kohët e fundit kur rëndësia e të... Më shumë
3 pozicione të gjumit që çdo shtatzënë duhet t’i praktikojë
Ne e shpenzojmë një të tretën të jetës tonë, ose duke fjetur ose duke tentuar për të fjetur. Studimet e fundit tregojnë se është një lidhje në mes pozicionit të fjetjes së një nënë dhe të shëndetit të fëmijës. Për shkak ndryshimeve në trup, pozicionet e rregullta nuk konsiderohen... Më shumë
Kujdes! Përdorues të iPhone, mos e instaloni versionin e ri të iOS!
  Kujdes! Apple po tronditet nga akuzat. Kjo pasiqë versioni i ri i iOS 13, i cili u lansua dje, i lejon hakerët të bastisin listën e kontakteve të përdoruesve. Ky version erdhi pasi doli në treg sot iPhone 11 në Britani të Madhe dhe në Kaliforni javën e kaluar,... Më shumë
A duhet të vendosni deodorant në mëngjes? Zbulohen këshillat e dermatologes!
Zgjoheni, bëni dush, vendosni deodorant, visheni, rregulloni flokët dhe pastaj dilni nga shtëpia. Shumica prej nesh e bëjnë këtë  çdo mëngjes, pa menduar. Por sipas një eksperti të kujdesit të lëkurës ne në fakt kemi bërë një pjesë kryesore të rutinës sonë të mëngjesit të gabuar, dhe në të... Më shumë
Si të kthjellemi në mëngjes, pa kafe!
Shumica e njerëzve i urrejnë mëngjeset dhe pohojnë se nuk janë njerëz të mëngjesit. Mirëpo shkencëtarët kanë një zgjidhje për këtë problem. Melatonina është hormoni i gjumit. Kur ne zgjohemi trupi jonë përmban ende nivel të lartë të melatoninës, prandaj jemi ende të trullosur, trupi është i mpirë dhe... Më shumë
Ky është ilaçi që shëron lythat pa dhimbje
Lythat janë ato gungat e bezdisshme që shpesh shfaqen në duar, këmbë dhe ndonjëherë në fytyrë apo vende të tjera të trupit. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuar nga papilloma një virus normal që ndodh tek njerëzit Ato nuk janë kancerogjene, por janë ... Më shumë
Mos pini ujë gjatë ngrënies, ja arsyeja
Është tashmë një zakon i joni që gjatë ngrënies, ushqimin ta shoqërojmë me ujë por si duket pirja e ujit gjatë ngrënies, mund të jetë një veprim i dëmshëm për shëndetin, sidomos nëse nuk bëhet në mënyrën e duhur. Kjo gjë vlen sidomos nëse pimë ujë gjatë dhe pas... Më shumë