Ushqimet që i duhen metabolizmit
Sigurisht se të gjithë e dimë se me kalimin e viteve metabolizmi ynë dobësohet. Por, mos u shqetësoni. Ka disa ushqime që e ndihmojnë trupin tuaj të qëndrojë në formë, madje edhe të humbasë disa kile të tepërta. Ne ju sjellim disa nga ushqimet që duhet të konsumoni për... Më shumë
Paralajmërimi i Mbretërisë së Bashkuar: Mos shkoni për pushime në Greqi
Vera gati ka ardhur edhe zyrtarisht, që do të thotë se të gjithë po mendojnë për pushime. Sigurisht, ndoshta deri tani keni vendosur se ku do t’i kaloni pushimet. Por, para se të rezervoni diçka, ndoshta është mirë të njoftoheni rreth një paralajmërimi që Zyra e Ministrisë së Punëve... Më shumë
Psikologët: Veshja juaj ndikon në statusin socio-ekonomik
Një veshje shpesh është e rëndësishme për besimin dhe ndjenjën e vetëfuqizimit. Por, stili i një personi tregon shumë më tepër se sa kaq. Një studim në SHBA flet për faktin se veshja profesionale, u jep njerëzve një perspektivë më të gjerë: vetë statusin e tyre. “Formaliteti i veshjeve... Më shumë
Disa nga ushqimet që duhet t’i konsumoni patjetër gjatë verës
Meqenëse jeni në stinën e verës, ju duhet të bëni kujdes se çfarë hani. Me temperatura të larta është e vështirë që të hani të njejtat ushqime që i keni ngrënë gjatë sezoneve të tjera. Gjithsesi evitoni dehidrimin dhe hani shëndetshëm me këto ushqime që po ashtu të sjellin... Më shumë
Këshilla për nxirje të përsosur në këtë verë
Të gjithë duam që të kemi nxirjen perfekte dhe të kemi ngjyrën çokollate për tu dukur sa më bukur në det ose pishina. Por çfarë duhet të bëjmë? Lexoni këshillat e mëposhtme për një nxirje të përsosur: Mos u ekpozoni gjatë orëve të nxehta të ditës ‘Sa më shumë... Më shumë
Receta me tranguj dhe hudhra për ata që kanë shtypje të lartë të gjakut
Siç tregohet nga Shoqata Amerikane e Zemrës, problemi me shtypjen e lartë të gjakut është ndër më të zakonshmit tek njerëzit. Madje, vetëm në SHBA 100 milionë njerëz vuajnë nga kjo gjendje shëndetësore, transmeton lajmi.net. Megjithëse ekzistojnë medikamente për rregullimin e nivelit të shtypjes së gjakut, metodat natyrale dalin... Më shumë
6 pyetje nuk duhet t’ia bëni kurrë një nuseje para dasmës
Imagjino që je një nuse apo dhëndër i ardhshëm dhe data e martesës po afrohet shpejtë…Nivelet tuaja të stresit janë në maksimum, ndërkohë që telefoni juaj nuk pushon! Janë miqtë, kolegët apo të afërmit që ju çojnë vazhdimisht pyetje: “Çfarë të vesh”, “Çfarë do të thotë saktësisht linjë e... Më shumë
Alergjia nga dielli – Çfarë duhet të dini dhe kujdesi që duhet të tregoni
Me ngrohjen e motit, njerëzit shpenzojnë më shumë kohë duke qëndruar në natyrë, por shumë syresh ankohen për alergjinë nga dielli. Alergjia nga dielli përfshin njollat e lëkurës pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell. Këto skuqje kanë të bëjnë me çrregullimet e lëkurës së ndjeshme ndërkohë... Më shumë
Simptomat e dehidratimit në këto ditë të nxehta
Të qëndroni të hidratuar është thelbësore për shëndetin, por Universiteti i Floridës thotë se tre të katërtat e njerëzve nuk pinë ujë mjaftueshëm. Dehidrimi shkaktohet kur trupat tanë humbin më shumë lëngje sesa marrim. WebMD shpjegon se ne natyrisht humbim lëngje çdo ditë nga çdo gjë, nga avujt e... Më shumë
Gjumi – sekreti për linja perfekte dhe trup të shëndoshë
Një nga gjërat që duhet të bëni nëse doni linja trupore perfekte dhe trup të shëndetshëm është që të flini sa duhet. Për shumicën e njerëzve kjo do të thotë 7 deri në 8 orë gjumë në natë. Nëse përpiqeni të flini më pak, gjë që shumë njerëz e... Më shumë