A ndiheni shumë të lodhur? Kthjelluni shpejtë në këtë mënyrë…
Ndonjëherë, trupi ynë mund të jetë frustrues. Ndryshime të lehta në disponimin, vëmendjen, energjinë dhe aftësinë për tu përqendruar mund të jenë të gjitha të vështira për tu identifikuar. Për fat të mirë, nëse ajo që ju bën më të lodhur kohët e fundit është e qartë apo jo,... Më shumë
4 gjëra që secili fëmijë duhet të bëjë menjëherë pasi të zgjohet
Shumica e fëmijëve zgjohen në të njëjtën mënyrë që zgjohen edhe prindërit e tyre: Ose të shqetësuar dhe nxitojnë, ose pa plan ose strategji se si të ketë sukses gjatë ditës. Ndaj fëmijëve nuk duhet të pritet të dinë se si ta fillojnë ditën e duhur. Shumica e fëmijëve... Më shumë
4 rregullat e arta që duhet t’i dimë për produktet e makijazhit
Përdorin më pak se 10 produkte kozmetike, por në çantën e një femre mund të numërojmë mbi 50 të tilla. Gjithnjë përfundojmë duke bërë të njëjtin makijazh, por na pëlqen kur shohim se çanta është plot dhe nuk na mungon asgjë. Detyra juaj është të vlerësoni produktet e duhura,... Më shumë
Psikologët zbulojnë  rregullin 3-minutësh që të gjithë prindërit duhet të ndjekin
Sa kohë shpenzoni me fëmijët tuaj pas punës? Praktikisht, kaloni rreth në orë për të gatuar darkë,dy orë të tjera me punët e shtëpisë rreth 15 minuta për të lexuar një libër, dhe vetëm pak momente për ti ledhatuar ata dhe për t’ju thënë “natën e mire”atyre. Megjithatë, sipas... Më shumë
Si të flasim me adoleshentët?
Mosha më e vështirë e komunikimit mes prindërve dhe fëmijëve është ajo e adoleshencës Rritja e menjëhershme e fëmijëve krijon tension në komunikimin dhe panik tek prindërit. Por gjithnjë ka rrugë për ta bërë më të lehtë këtë bashkëjetesë. Ja disa këshilla për prindërit: 1. Nxite adoleshentin të tregojë... Më shumë
Njihuni me 5 truket që do t’ju shpëtojnë nga getat e grisura
Nëse menduat se ditët e ngrohta të kësaj javë lajmëronin ardhjen e pranverës, e për rrjedhojë ndryshimin e garderobës, gaboheni. Për fat të keq i ftohti është rikthyer e bashkë me të edhe veshjet e ngrohta, xhupat e rëndë, fustanet dimërore dhe getat. Duke u ndalur tek këto të... Më shumë
Mësoni shkaqet, sipmtomat dhe trajtimin e pedofilisë!
Definimi Pedofilia konsiderohet parafili, një gjendje në të cilën nxitja dhe kënaqësia seksuale e një personi varet nga fantazia dhe përfshirja në sjelljen seksuale që është atipike dhe ekstreme. Pedofilia është definuar si fantazi ose akt i veprimtarisë seksuale me fëmijë të cilët në përgjithësi janë 13 vjeç ose... Më shumë
Si të kemi një marrëdhënie pozitive prind-fëmijë?
Kuptimi i fëmijës suaj është një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të mësoni si prind. Është shumë e dobishme për t’u bërë efektiv në udhëheqjen dhe edukimin e fëmijës tuaj derisa ata rriten dhe piqen. Ju duhet të mbani mend se fëmija juaj ka një personalitet unik... Më shumë
Studioni gradualisht gjatë semestrit që të keni rezultate të larta në provime
Jeta studentore është njëra nga përvojat më të mrekullueshme por edhe më të paharrueshme. Pos kënaqësisë studentët përballen edhe me periudhën e provimeve, njëra nga problemet në këtë kohë është studimi i literaturës. Kështu ju nuk duhet të lini në momentin e fundit mësimin, preferohet që ju të studioni... Më shumë
Pesë gabimet që bëjmë kur thajmë flokët me tharëse në shtëpi
Një ndër gabimet më të rënda që bëhet në përdorimin e tharëses është përqendrimi i nxehtësisë për një kohë të gjatë në një pjesë të flokëve. Tharësja duhet të jetë vazhdimisht në lëvizje. Megjithatë ky nuk është gabimi i vetëm që bëjmë kur thajmë flokët me tharëse në shtëpi.... Më shumë