Mund të tingëllojë e çuditshme për shumë njerëz, por shkencëtarët thonë se filxhani i çajit nuk ka nevojë për një lugë sheqeri. Një studim i realizuar së fundmi ka gjetur se pjesëmarrësit ishin në gjendje të ndalonin sheqerin pa ndikuar në shijimin e pijes së tyre – duke sugjeruar... Më shumë
Pse gratë mbi 30 vjeç janë tërheqëse?
Arritja e 30 viteve për një grua nënkupton hyrjen në një fazë të mrekullueshme të jetës së saj, në të cilën ajo mburret me karizmën, bukurinë. Burrat e dinë këtë mirë dhe kjo është arsyeja pse ata shpesh e humbin mendjen. Këto janë cilësitë që i duan tek gratë... Më shumë
Prindërve të të porsalindurve u këshillohet të mos u japin bebeve ujë sepse mund ta pësojnë edhe me vdekje. Ndonëse uji mund të duket krejtësisht i padëmshëm, edhe sasitë më të vogla të ujit mund të ndikojnë në balancimin e ujit të trupit të bebes. Nëse u jepni bebeve... Më shumë
Mënyrat sekrete se si mund të bëheni më të mençur
Truri është pjesa më e rëndësishme e trupit të njeriut – dhe prapëseprapë shumica e njerëzve nuk i kushtojnë shumë rëndësi këtij organi. Përderisa pasojat e mungesës së aktivitetit të trurit mund të mos vërehen menjëherë, mbajtja e trurit ‘fit’ dhe të shëndetshëm, siç mirëmbahen muskujt, është jashtëzakonisht e rëndësishme... Më shumë
Ja si t’i zbardhni rrobat e pambukta dhe dantellën e zverdhuar
Dy mënyra që gjërave të bardha t’ua ktheni jetën Ngjyra e bardhë shumicës u është e preferuar, sepse paraqet pastërtinë, çiltërinë, perfeksionin, mirësinë… Mirëpo, kjo ngjyrë ka një të metë të madhe – lehtë zverdhet apo merr ngjyrë të errët, ndërkaq rrobat e tilla askush nuk dëshiron t’i bartë... Më shumë
Çfarë ushqimesh duhet të hanë gratë shtatzëna për të lindur fëmijë të shëndetshëm?
Gjatë shtatzënisë, kërkesat e trupit ndryshojnë, duke nënkuptuar nevojën për proteina, vitamina dhe minerale shtesë Në të vërtetë, gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë, trupi mund të ketë nevojë për një shtesë prej 300-500 kalorish çdo ditë për të përmbushur nevojat kalorike të nënës dhe bebes në bark.... Më shumë
Sa janë antidepresivët efikas?
Barnat kundër depresionit janë efektive dhe mjekët duhet t’i përshkruajnë ato për pacientët me këtë sëmundje, janë dakorduar mjekët pas hulumtimeve të gjera në Oksford, ku përfshihej edhe përdorimi i 21 ilaçeve kundër depresionit. Studimi tridhjetëvjeçar përfshiu 120,000 njerëz në më shumë se 500 studime klinike dhe u konkludua... Më shumë
Çfarë tregon shenja e horoskopit për personalitetin e fëmijës tuaj!?
Bazuar në datën dhe pozicionin e diellit kur u lind vogëlushi juaj, do t’i përkasë njërës nga 12 shenjat e horoskopit. Çfarë thonë yjet për të ardhmen dhe karakterin e tij. Dashi: Fëmija që i përket shenjës së Dashit është shumë i gjallë e plot energji. Dallohet për këmbënguljen... Më shumë
Ja përse asnjëherë nuk duhet ta pastroni veshin me pastruese pambuku
Dridhje dhe kokëdhimbje të padurueshme – këto janë simptomat që ia shkaktuan pastrueset e pambukut për vesh një 31-vjeçari. Pasi personi në fjalë u dërgua në spitalin e Coventry, ai u dërgua për një analizë truri që ta zgjidhin enigmën. Më pas, mjekët zbuluan dy abcese të mbushura me... Më shumë
Prindërit e përkushtuar kanë këto cilësi
Natyra prindërore është e tillë që gjithmonë tregohet shumë mbrojtëse ndaj fëmijëve. Por, duke e tepruar me kujdesin ndaj fëmijëve, mund t’i shkaktoni atij pasoja psikologjike të përhershme. Është tepër e rëndësishme që të mos e ekzagjeroni me kujdesin tuaj ndaj fëmijëve. Prindërit e përkushtuar janë ata prindër të... Më shumë