Çokollata e zezë është ilaç për trurin – e forcon memorien dhe përqendrimin
Harrojeni këshillën se duhet ta hani një mollë në ditë. Nëse vërtet dëshironi ta mbani doktorin larg jush, atëherë provoni të hani një copë çokollatë çdo ditë. Konsumimi i rregullt i çokollatës mund t’jua ndihmojë trurin të mos ketë probleme të dobësimit të aftësive kognitive, sipas një hulumtimi nga... Më shumë
Dëshironi që lidhja juaj të zgjasë? Këta VIP-a kanë disa këshilla për ju!
Historitë e dashurisë shpeshherë ndodh që komplikohen aq shumë sa shepeshherë përfundojnë në divorc. Të dëgjosh këshilla për të arritur një marrëdhënie perfekte nuk është asnjëherë keq sidomos kur ato këshilla i merr nga çiftet e suksesshëm të showbizit. Kristen Bell dhe Dax Shepard kanë një recetë të thjeshtë:... Më shumë
Nëse dëshironi që partneri të jetë i mirë në shtrat, përdorni këto parfume
Parfumi është një aksesor tepër i veçantë, që ka fuqinë për të ndryshuar plotësisht gjendjen shpirtërore, për t’ju kujtuar dikë të veçantë, ose për t’ju ndihmuar që të bëni dikë të afeksionohet pas jush. E teksa dihet se preferencat për parfumin janë shumë personale, shkencëtarët kanë krijuar një listë... Më shumë
Mos e lini xhelozinë t’ua shkatërrojë jetën
Një sasi e vogël xhelozie është një ”e mirë” e nevojshme, sepse ajo shërben për të mbrojtur lidhjen tuaj dhe ju motivon që të jeni të vëmendshëm me partnerin. Ndërsa, xhelozia e tepruar është diçka shumë ndryshe. Ajo është e fshehtë, shkatërruese dhe ju mundon shpirtërisht. Frika më e... Më shumë
10 këshilla për t’u ngritur herët në mëngjes
Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë. Megjithëse shumë prej nesh e konsiderojnë zgjimin herët në mëngjes si një sfidë të vërtetë, nuk ka pse të jetë aq e vështirë. Gjeni një arsye të mirë... Më shumë
Dashi Puna ideale për një Dash është ajo e cila ofron adrenalinë, është e mbushur plot me sfida dhe kurrsesi monotone. Jeni tepër energjikë dhe të gatshëm për të ndërmarrë risqe, fillime apo biznese te reja. Shpirti i konkurrencës dhe individualiteti s’do t’ju lënë kurrë në baltë. Punët që... Më shumë
7 gjërat e mrekullueshme që përjetojmë kur biem në dashuri
Në momentin që kuptojmë se kemi rënë në dashuri, asgjë nuk duket si më parë. Fillojmë të ndiejmë flutura në stomak dhe humori na prishet edhe nga pakënaqësia me e vogël që mund të na sjellë gjysma jonë më e mirë. Gjithçka na duket ndryshe dhe fillojmë t’i shikojmë... Më shumë
8 gjëra që meshkujt i bëjnë vetëm kur iu dashurojnë vërtet!
Dashuria i kapërcen të gjitha pengesat, por ekzistojnë dallime delikate mes mënyrës se si burrat dhe gratë shfaqin dashuri për njëri-tjetrin. Shfaqja publike e dashurisë mund të bëhet më e lehtë për disa, por zakonisht kur një njeri e bën këtë ai është serioz për personin me të cilin... Më shumë
Arsyeja pse çdo minutë e gjumit është e rëndësishme për organizmin
Nëse qëndroni deri vonë në mbrëmje duke shikuar një episod të serisë suaj të preferuar, ajo mund të ndikojë seriozisht në trupin tuaj. Shkencëtarët pohojnë se 15 minuta gjumë më të shkurtër se zakonisht është e mjaftueshme për të prishur gjithë metabolizmin tuaj. Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i... Më shumë
Ja ç’ndodh me trupin nëse hiqni dorë nga mishi i kuq
Përtej atyre negativeve tani ka dhe arsye më bindëse për të hequr dorë nga mishi dhe për të ngrënë vetëm fruta dhe perime! Teresa Mitchell-Paterson, shpjegon përfitimet, si dhe mënyrën se si të adoptojnë një dietë të bazuar në bimë. Hulumtuesit kanë gjetur se rreziku i kancerit të zorrëve... Më shumë