7 gjërat që ju kurrë nuk duhet t’i pranoni në një marrëdhënie
Ju mund të vendosni për shumë gjëra në jetë, si për shembull: ku të shkoni për darkë për ditëlindjen e nënës suaj, apo për destinacionin e pushimeve tuaja të ardhshme. Por ka një gjë për të cilën ju kurrë nuk duhet të bëni kompromis: marrëdhënia juaj. 7 gjëra që... Më shumë
Kurseni karburantin e makinës me këto metoda
Kursimin e karburantit mund ta arrini edhe me disa këshilla të vogla që e ulin harxhimin. Nëse do t’i përdorni të gjitha bashkë mund të shkojë edhe nga 10% deri në 30% kursim. – Përdoreni makinë me kujdes: Mos i jepni makinës tuaj shpejtësi të menjëhershme dhe as mos... Më shumë
Truket që ju ndihmojnë ta mbani sa më gjatë ngjyrën e marr nga plazhi
Bëni një muaj plazh dhe në tetor nuk keni asnjë grimë ‘ngjyrë çokollate’ në lëkurë? Epo, nuk mjaftojnë vetëm kremrat e mirë që përdorni, duhet të kujdeseni edhe më pas, që nxirja të zgjasë. Me ca këshilla të vogla mund t’ia dilni të keni ngjyrë të bukur lëkure. Si?... Më shumë
7 arsye bindëse pse duhet të bëni dush të ftohtë
Shumicës nga ne na kruhet lëkura, apo aq shumë kemi nevojë qe të bëjmë në tush, sa që presim me rend deri sa të gjithë të tjerët të bëjnë tush, që më pas të na vie rradha për tu larë. Kur të ju vie rradha të laheni, sigurisht se... Më shumë
Falni: 5 mënyra për ta çliruar shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia
Të jesh i gatshëm të falësh nuk është thjesht një akt dashurie, force dhe guximi. Është mbi të gjitha një mënyrë për të hequr qafe dhimbjen. Lironi shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia. “Të falësh do të thotë të lëshosh një të burgosur dhe të zbulosh se je i burgosur”.... Më shumë
‘Një sy gjumë’ gjatë ditës ju bën më të lumtur
Është fakt i njohur se gjumi ofron shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga rritja e produktivitetit e deri te mbrojta nga sëmundjet e zemrës. Por, tani shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi na ndihmon edhe të jemi më të lumtur. Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se gjumi 30-minutësh e bën... Më shumë
Truket që ju ndihmojnë t’i shpëtoni të nxehtit
Ju mendoni se është e lehtë për t’u përkufizuar se çfarë është vala e nxehtë, por praktikisht nuk është e lehtë. Madje as Organizata Ndërkombëtare e Meteorologjisë nuk e ka një përkufizim standard për valën e të nxehtit. Por shkenca e përkufizon në këtë mënyrë:: Ka ngjarje të rralla... Më shumë
Kur fëmija llastohet, këto fraza e qetësojnë
Ta mësoni fëmijën të sillet mirë është diçka mjaft frustuese. Ndonjëherë, aq më shumë përpiqeni që fëmija të sillet mirë, aq më e keqe bëhet situata – transmeton Telegrafi. Por, në shumicën e këtyre rasteve, ka disa fraza të cilat mund të kryejnë punë të jashtëzakonshme për ta qetësuar... Më shumë
3 frazat që shefat përdorin kur duan t’ju pushojnë nga puna
Të pushohesh nga puna mund të jetë një nga gjërat më të vështira me të cilat përballesh në jetë. Nëse menaxheri juaj përdor një nga tre frazat në vijim, mund të jetë gati duke marrë vendimin që t’ju pushojë. “A mund ta bësh këtë me shkrim?” Duke u kërkuar... Më shumë
Tri rregulla çdo mëngjes për të rënë në peshë
Mënyra më e mirë për t’u dobësuar është të hani mëngjes të shëndetshëm çdo ditë. Ndiqni këto 3 rregulla çdo mëngjes dhe do të arrini rezultate të kënaqshme brenda pak kohësh. Hani sapo të zgjoheni Studimet kanë treguar se ngrënia e mëngjesit ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit, prandaj sigurohuni... Më shumë