Veprimet që duhet të bëjmë të gjithë ne, kur dikush vuan nga depresioni
Në një botë të mbushur plot e përplot me trauma dhe probleme është më se i kuptueshëm fakti se miliona persona preken nga sëmundja e depresionit. Mirëpo ata persona me shumë gjasë kanë minimumi një person që e konsiderojnë mik\e. Këta njerëz të cilët vuajnë nga depresioni shpeshherë dallohen... Më shumë
2 mijë euro pagë pa punuar asgjë në këtë shtet të Evropës
A mendoni se një punë ideale nuk ekziston? Ju jeni gabim! Nëse ju pëlqen ideja për të fituar një rrogë, dhe mos bëni asgjë, shikoni këtë reklamë pune në Suedi. Projekti eksperimental, i financuar nga qeveria, synon të punësojë një kandidat me fat në Geteborg. Çdo gjë që punonjësi... Më shumë
Trendi më i ri, qumësht me Coca-Cola!
Një trend i ri është shfaqur së fundi në rrjetet sociale. James Felton, një shkrimtar komedie, kohët e fundit ka ndarë eksperiencën e ‘qumështit me Coca-Cola’ në Twitter, duke theksuar se është gjë popullore në Birmingham. ‘Qumësht dhe coca-cola është një gjë e vërtetë. Këtu e duam atë”, shkroi... Më shumë
Këto 5 shenja duken si të Depresionit (por nuk janë)…
Depresioni është një diagnozë e dhënë normalisht nga një profesionist ose një mjek i cili ka shqyrtuar simptomat tuaja kundrejt standardeve mjekësore, megjithatë, ka simptoma të ngjashme që mund të duken si depresioni, por nuk janë. Përmirësimi i humorit tuaj mund të jetë më i thjeshtë se sa ju... Më shumë
Si t’i shpëtoni ankthit me sfidën 21 ditore ?
Ne të gjithë përjetojmë stres, tension dhe ankth. E gjithë kjo ndikon në të gjitha segmentet në jetë dhe ndryshon mënyrën se si ndihemi, mendojmë dhe jetojmë jetën tonë. “Ankthi ose frikra dhe shqetësimi ekstrem, është një reagim normal ndaj situatave stresuese. Në disa raste, megjithatë, shqetësimi bëhet i... Më shumë
Gjëja e vetme që nuk duhet të shmangësh nëse do që lidhja jote të zgjasë
Të zihesh shpesh me të dashurin, ose të mos debatosh aspak me të është një gabim serioz. Ndonjëherë, kur ka konflikte në një marrëdhënie, njerëzit priren të shmangin problemin ose të largojnë partnerin e tyre, por jo gjithmonë kjo është një gjë e mirë. Ndërsa disa mund të mendojnë... Më shumë
Flini menjëherë pas punës: Ja pse është e shkëlqyeshme për shëndet
Sipas të dhënave të paraqitura në konferencën vjetore të Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë në Londër, pjesa tjetër e pasdites është e lidhur me zvogëlimin e presionit të gjakut dhe ndikon në reduktimin e rrezikut të sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Në studimin vëzhgues, u analizuan afro... Më shumë
Lajm i gëzueshëm për ata që konsumojnë birrën
Birra mund të kenë po aq përfitime shëndetësore sa verërat, sipas një studimi. Ekspertët kanë vlerësuar më parë verën si një mbrojtës të mirë të zemrës, sepse parandalon mpiksjen e gjakut dhe është e pasur me antioksidantë që ‘pastrojnë’ kimikatet e dëmshme, transmeton lajmi.net. Por një studim i 19,000... Më shumë
10 truket që i përdornin gjyshet tona dhe funksionojnë për mrekulli edhe sot
Disa truke mund të jenë me të vërtetë të zgjuara dhe shumë gjenerata i përdorin ato. Megjithatë, disa harrohen me kalimin e kohës, duke u shndërruar në disa lloje këshillash nga “gjyshja”. Ne vendosim të sjellim ndërmend të kaluarën dhe të mbledhim 10 truke shumë të dobishme që njiheshin... Më shumë
Çfarë duhet të bëni nëse fëmija juaj ka filluar t’ju godasë dhe t’ju kafshojë…?
Sa do shokuese që ju duket (dhe prindërve në tjerë në shesh lojërash), kjo është një pjesë normale e zhvillimit të fëmijës suaj. Aftësitë gjuhësore primitive, dëshira e egër të bëhet i pavarur dhe impulsiviteti i fëmijëve të kësaj moshe i shtyn ata të grinden fizikisht. Çfarë mund të... Më shumë