Pesë momente kur nuk duhet të pini ujë, sepse është tepër rrezik
Pesë situata në të cilat nuk do të guxoni të pini ujë, sepse është tepër rrezik Uji është shumë i rëndësishëm dhe na mban në jetë, mirëpo ka edhe disa raste kur ju nuk duhet ta pini, pasi ju dëmton Ekzistojnë situata të caktuara në të cilat duhet të... Më shumë
Kur jeni në punë, kjo duhet të jetë dreka juaj
Dreka është një vakt i rëndësishëm sidomos për të gjithë personat që janë në punë. Ushqimet që i hani në drekë ua kthejnë energjinë dhe ua përmirësojë shëndetin. Në vend të ushqimit të shpejtë merrni me vete ushqime të shëndetshme dhe të ekuilibruara. Sandviç, sallatë apo fruta, zgjidhni atë që e... Më shumë
Vuani nga aknet? Këto janë 3 vitaminat që duhet t’i përdorni për t’i larguar ato
Ju ndoshta keni menduar se pas përfundimit të shkollës së mesme, ndoshta edhe fakultetit – ditët e akneve do të largohen për gjithmonë. Por, nëse vuani nga një lëkurë me yndyrë nuk jeni vetëm. “Para disa muajsh kam filluar të marr ilaçe specifike për t’i trajtuar aknet. Nuk vuaj... Më shumë
Ja cilat janë metodat për të mos shpenzuar paratë pa kontroll
Nëse nuk jeni në gjendje të mbani një buxhet fiks, të shpenzoni më shumë sesa fitoni, apo të bëni blerje që në fund rezultojnë të kota, atëherë ju duhen disa këshilla me vlerë. Ka një mënyrë si të shmangi shpenzimet jo të frytshme: vetëm mendoni për paratë tuaja si... Më shumë
Ushqimet që nuk duhet t’i vendosni në frigoriferi
Ushqimet të cilat duhet të qëndrojnë larg frigoriferit Çdo ditë e më shumë ju mësoni gjëra të reja rreth konsumimit dhe mirëmbajtjes së ushqimeve. Shumica e njerëzve, në frigorifer vendosin ushqime që se kanë fare vendin aty. Më poshtë mund t’i shihni se cilat janë këto ushqime.     Më shumë
Zbuloni shenjat që tregojnë se një mashkull ju pëlqen
Ndjenjat janë një detaj që jo gjithkush është në gjendje që ti vërë në dukje, ndaj është e rëndësishme që në një mënyrë apo në një tjetër të jemi të vëmendshëm në lidhje me shenjat dalluese.   Duhet që në momente të ndryshme të jeni në gjendje që të... Më shumë
Ushqimet dhe pijet që duhet t’ua ndaloni fëmijëve
Çdo vit, rreth 100 bebe sëmuren në SHBA me botulizëm, sëmundje e cila shkaktohet nga bakteret që gjendet në mjaltë. Kjo mund të ndikojë shumë në sistemin e imunitetit të fëmijëve që nuk janë ende mjaftueshëm të fortë. Ka edhe shumë ushqime tjera të cilat i konsumojmë çdo ditë... Më shumë
Flasin ekspertët: A është i sigurt përdorimi i pastës së dhëmbëve për të eliminuar puçrrat?
Të gjithë provoni metoda pafund për të eliminuar puçrrat nga fytyra dhe lexoni artikuj në të cilët përmendet pasta e dhëmbëve si një ndër elementët që mund t’i largojë ato. Por, a është i sigurt përdorimi i saj në fytyrë duke ditur se nuk është dizenjuar për t’u përdorur... Më shumë
Si të parandaloni pickimin nga mushkonjat, ja metodat më të forta
Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca të dëmshme, që me siguri nuk dëshironi të qarkullojnë në organizmin tuaj. Mushkonjat tërhiqen nga disa substanca në djersën tonë, por edhe nga frymëmarrja dhe... Më shumë
Kujdesuni kështu për duart tuaja
Duart e njeriut zakonisht plaken më shpejtë se sa fytyra. Megjithatë ju mund ta shmangni këtë nëse kujdeseni më shumë për ato. Më poshtë janë disa këshilla shumë të vlefshme. Lani duart me ujë më të ftohtë. Vendosni dorëza kur pastroni enët ose edhe ndonjë gjë tjetër Mos harroni... Më shumë