Receta e javës: Fasule e shijshme me speca
Përbërësit: 1 kg speca të pjekur 500 gr fasule të bardha 2 qepë 3 thelpinj hudhre 2 lugë gjelle pure domatesh vaj ulliri kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Fasulet ziejini në ujë si zakonisht derisa të zbuten. Pastaj qepët e grira imët fërgojini në vaj ulliri. Specat qërojini,... Më shumë
Gurabija me kokos

Gurabija me kokos

Kureshtjekuzhina 27 May, 2019, 17:02

Gjalpin, vajin vegjetal, kokosin dhe sheqer pluhurin e derdhim në një enë dhe e përziejmë. Pastaj ia shtojmë miellin dhe e përziejmë me dorë e gjithë glazurën, do ta përfitojmë një brumë të butë i cili nuk do të ngjitet në duar. Merrni nga brumi dhe formoni gurabija, ato... Më shumë
Pasta integrale me salsiçe dhe brokoli për syfyr
Ushqimi në syfyr duhet të përmbajë proteina që ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë dhe karbohidrate komplekse, të cilat mund t’i merrni përmes konsumimit të pastave integrale. Yndyrat e shëndetshme janë gjithashtu pjesë e rëndësishme e syfyrit, andaj preferohet që në ushqimet tuaja të përdorni vaj... Më shumë
Mojito me pak kalori për ditët e ngrohta
Kokteji Mojito është ndër të preferuarit e të gjithëve, në veçanti gjatë ditëve të verës. Është koktej i përsosur sepse është i lehtë dhe i freskët. Ndërsa ne ju sjellim një recetë për këtë koktej, me shumë pak kalori. Përbërësit 4 gjethe mente të freskëta 2 lugë limoni të... Më shumë
Si përgatitet pija e jetëgjatësisë? Mënyra më e mirë për të humbur peshë
Kefiri është një produkt bulmeti i pasur me shumë probiotikë të nevojshëm por edhe me kalcium. Prandaj është dhe produkti perfekt për të shtuar në dietën tuaj nëse dëshironi të humbisni disa kile, transmeton Agroweb. Vlerat nga proteina Nëse ju rrisni nivelet e konsumimit të produkteve të bulmetit, siç është... Më shumë
Trendet e fundit për pasta që duhet t’i dini
Pastat janë ushqime italiane të pëlqyera në mbarë botën dhe konsumohen  nga pothuajse të gjithë. Trendi i fundit rreth pastave është kalimi nga konsumimi i pastave të thara e të paketuara për kohë të gjatë, në pasta të freskëta. Ka shumë arsye për këtë ndryshim. Pastat e freskëta, siç... Më shumë
Kafjalli që i bën mrekulli organizmit: Bëni qull tërshëre me kivi, banane dhe limon!
Posaçërisht i shëndetshëm dhe i pasur me përbërës ushqyes, do t’ju mbush me sasi të mjaftueshme energjie që ta përballoni ditën e lodhshsme Përbërësit: – 1 filxhan qumësht apo ujë, – ½ e filxhanit grimca tërshëre, – 1 banane e pjekur, – 1 lugë lëng limoni, – pak kripë,... Më shumë
Cilat janë 5 produktet që nuk skadojnë asnjëherë?
Mund të qëndrojnë prej vitesh në dollapin tuaj dhe sërish mund t’i konsumoni. Cilët janë pesë nga produktet kryesore që nuk njohin datë skadence. Kripa Në fakt është një mineral dhe jo nëj produkt për këtë arsye edhe nuk prishet, gjithmonë nëse qëndron larg lagështirës. Uthulla Uthulla gjithashtu nuk... Më shumë
Ushqimi i fërguar me vaj ulliri është i mirë për zemër
Përdorimi i ushqimit të fërguar mund të jetë i keq për zemrën, por jo nëse përdorni vaj ulliri ose luledielli për ta përgatitur atë, thonë ekspertët. Ata kanë zbuluar se rreziku i madh për sëmundjet e zemrës ose vdekjen e parakohshme nuk është i lidhur me ushqimin që gatuhet... Më shumë
Mish pule në salcën më kremoze: Drekë për vetëm gjysmë ore!
Kjo recetë e shpejtë është ideale për amvisa të cilave u kanë ardhur mysafirë të papritur Përbërësit: – rreth 300 deri 400 g mish të bardhë pule, – 50 g gjalpë të shkrirë, – 5 lugë ajkë, – 1 lugë thërrmija buke, – 3 thelpinj hudhre/bën edhe më shumë... Më shumë