Nuk keni ide çka të pëgatisni nesër për drekë? Shiko këtë video 57 sekondëshe
Perimet së bashku me filetot e viçit do ju japin në përfundim një pjatë ku do të zotërojë një shije mbresëlënëse! Më shumë
Historia e Soufflé

Historia e Soufflé

kuzhina 27 January, 2019, 16:49

Keni dëgjuar shumë për suflenë kohëve të fundit? Sufleja është ëmbëlsirë që për bazë ka kombinimin e të verdhës së vezës me të bardhën dhe përbërësit e tjerë që i japin një shije të pazëvendësueshme. Suffle ka origjinën nga Franca. Për herë të parë është përgatitur nga mjeshtri francez... Më shumë
Kur nënat gatuajnë lakër, shtëpia merr erë, por jo më nëse i ndiqni këto këshilla!
Shumë shpesh i evitojmë gjellët e shijshme të lakrës për shkak të erës së pakëndëshme, të cilat shpërndahen në tërë shtëpinë. Por ne ju prezantojmë dy mënyra të cilat kanë rezultuar të suksesshme në largimin e erës së pakëndshme: 1)Që shtëpia të mos mbajë aromë të keqe kur gatuani... Më shumë
Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!
Kjo është bërë erëza shumë e popullarizuar në saje të cilësive të saj kundërinflamatore dhe aftësive që të forcojë aftësitë tuaja mendore. Një hulumtim i paradokohshëm ka zbuluar që shafrani ndoshta ka edhe cilësi të cilat mund të ndihmojnë në luftën kundër kancerit, transmeton Telegrafi. Shafrani mund të ngrejë... Më shumë
Bukë e pjekur me djathë: Racion i lirë dhe i shpejtë, të cilin të gjithë do ta adhurojnë!
Bukë e pjekur me djathë: racion i lirë dhe i shpejtë, të cilin të gjithë do ta adhurojnë! Ideale për drekë, darkë, zëmër dhe për të gjitha tubimet me miqtë apo me familjarët. Përbërësit: – 1 bukë sipas zgjedhjes, – 200–300 g djathë të tymosur të prerë në kube,... Më shumë
Vezë syze në speca – s’ka më shpejt, s’ka më shijshëm
Ju duhet vetëm të ndiqni veprimet e treguara në video dhe lehtë edhe vetë do ta gatuani këtë ushqim. E gjitha që duhet të bëni është që të përsërisni veprimet të cilat i shihni në këtë video-xhirim, transmeton Telegrafi. Për këtë kafjall të mrekullueshëm ju nevojiten: – 1 spec... Më shumë
Patate në tavë me spinaq
Përbërësit:   250 gr spinaq, 1 qepë, 1 kg patate, 100 gr djathë parmesan, 2 thelpinj hudhre.   SALCA BESHAMEL   40 gr miell, 500 ml qumësht, 50 gr margarinë, kripë, piper.   Përgatitja: Qepen e grijmë në në copa të vogla dhe e fërgojmë në vaj derisa të... Më shumë
Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj
Aromë joshëse dhe proteina lehtë të tretshme të peshkut janë ideale për ditë të ngrohta… Përbërësit: – 250 mish toni, – 1 dl verë të bardhë, – 0.5 dl vaj ulliri, – disa pika lëng limoni, – pak rozmarinë të freskët të grirë, – gjysmë luge të vogël majdanoz... Më shumë
Kadaif me kikirikë: Për të gjithë adhuruesit e ëmbëlsirave orientale!
Shije e paharrueshme! Përbërësit: – 3 vezë, – rreth 3-4 dl ujë të vakët, – 900 g miell të bluar egër. Për fill:  500 g kikirikë të pjekur. Për sherbet: – 1 kg sheqer, – 1,3 l ujë, – lëng nga gjysmë limoni. Përgatitja: Vezët tundni me pak ujë, shtoni... Më shumë
Shikoni se si bëhet lakra artificiale në Kinë për vetëm 5 minuta
Duket se dita-ditës po ushqehemi me gjëra artificiale, dhe ato tashmë kanë “pushtuar” botën. Në Kinë për shkak të rritjes së madhe të popullsisë dhe nxënjes së tokës bujqësore në shumë qytete, tashmë kanë filluar të “rrisin” ushqime në banesat e tyre, lokale apo edhe ambiente tjera, dhe jo... Më shumë