Ja si u festua ekuinoksi pranveror në Meksikë (VIDEO)
Vizitorët u dyndën në Piramidën e Diellit në Teotihuacan, në Meksiko City, duke ngritur duart lart për ti shprehur nderimin dhe falenderimin diellit, përgjatë festimeve të ekuinoksin pranveror. Turistët por edhe vendasit nxituan të sigurojnë një vend në piramidën e shenjtë në qytetin Teotihuacan, që gejndet në veri të... Më shumë
Vendosni gjysmë hudhre në vesh për të lehtësuar dhimbjen dhe hequr dyllin
Përbërja e hudhrës ka treguar efekte të mëdha, në shërimin e shumë sëmundjeve. Kjo bimë, mund të shfrytëzohet edhe për problemet në vesh. Mjafton vetëm një thelb hudhre të qërohet dhe të pritet në mes. Nëse vuani nga dhimbja në vesh, apo keni shumë dyllë dhe ju paraqitet shpesh,... Më shumë
Si të trajtoni mavijosjet në trup
Askujt nuk i pëlqen të sillet vërdallë me ndonjë mavijosje në trup. Kur njerëzit ju shohin me ndonjë mavijosje, mund të mendojnë shumë gjëra rreth juve, madje edhe t’ju keqkuptojnë. Fatmirësisht, për ju dhe trupin tuaj të mavijosur, ekzistojnë shumë preparate dhe mënyra të shpejta për të shpëtuar nga... Më shumë
Ja pse nuk duhet t’i prekni puçrrat
T’i prekni apo të mos t’i prekni ? Kjo është një dilemë që shumica e njerëzve përballen çdo ditë. Por, sipas dermatologëve, prekja e puçrrave është një “krim” ndaj lëkurës. Kështu që, prekja e tyre nuk është mënyra më e mirë për të shpëtuar nga ato, dhe madje mund... Më shumë
Për çka mund ta përdorni mjaltin?
Sigurisht që secili nga produktet e përdorura në kuzhinë ka dobitë e tij. Krahas dobive të uthullës së mollës, karbonatit edhe mjalti ka dobitë e tij të jashtëzakonshme, Dobitë e mjaltit janë të panumërta ku mes tyre mund të përmendim efektin e tij pozitiv në zbutjen e lëkurës, forcimin... Më shumë
Efekti që ka avokado në trupin e njeriut
Avokado është një nga frytet e rralla, por që përmban shumë proteina. Një avokado i madhësisë mesatare, përmban rreth katër gram proteina, më shumë se sa çdo ushqim tjetër. Proteinat e avokados, ndikojnë shumë në trupin e njeriut dhe ndihmojnë që të ndërtohen muskuj, mbanë lëkurën e shëndetshme, eshtrat... Më shumë
Hani karotë, parandaloni kancerin
Janë zhvilluar shumë studime mbi karotën dhe së fundi është zbuluar edhe një tjetër dobi e saj. Si një depozitë e vitaminës A, karota është mike e syve dhe mëlçisë, ndërsa një studim i zhvilluar së fundmi ka konstatuar edhe një here rëndësinë e kësaj perimeve për shëndetin tonë.... Më shumë
Njihuni me veturën ‘shtëpizë’ e cila ec me shpejtësi deri në 140 km në orë (Foto)
Një kopshtar i çuditshëm anglez ka vendosur të shndërroj makinën e tij në dru. Kevin Nicks ka vendosur që të ndërroj makinën e tij VW Passat duke e bërë atë makinë dhe njëkohësisht shtëpizë prej druri. Nicks tani posedon këmbështëpizën më të shpejtë në botë. E prodhuar me një... Më shumë
Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes së peshës së dëshiruar trupore dhe të kondicionit. Ecja bile mund të ndihmojë në heqjen e kilogramëve pa ndryshuar shprehitë e ushqimit. Një studim ka treguar që femrat të cilat mesatarisht i kanë bërë 3.520 hapa në ditë (gjë që... Më shumë
U janë lodhur sytë? Ja si t’i qetësoni ata
Punoni në kompjuter tetë orë në ditë? Shihni një film në televizorin tuaj të ri plazma dhe ju duket sikur e shihni pamjen të turbullt? Kur i jepni makinës nuk ia dilni dot pa i përpëlitur sytë dhe ju duket se shikimi po ju përkeqësohet? Mos kini frikë, sytë... Më shumë