Mësuesja pushohet nga puna se tha fjalën “vaginë” në klasë
Një mësuese e shkollës fillore në Miçigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila kishte përdorur fjalën “vaginë” gjatë një ore të historisë së artit, thotë se është larguar nga puna nga administrata e shkollës që ishte zemëruar për termin anatomik që ajo kishte përdorur para nxënësve. New... Më shumë
Marrëdhënia midis prindërve dhe mënyra se si kjo ndikon te fëmija (FOTO)
Ardhja e një fëmije në jetë është një ngjarje e shënuar për prindërit e rinj, por ndryshimi total i rutinave, orareve të gjumit, përkujdesja e madhe që i nevojitet një fëmije në veçanti në vitet e para si dhe probleme të tjera të jetës së përditshme krijojnë një situatë... Më shumë
Nënat e këtij fisi indian ushqejnë drerët me gji (Foto)
E ulur duke ushqyer me gji në mes të diellit, kjo grua nuk është duke u kujdesur vetëm për fëmijën e saj, por gjithashtu edhe për një dre jetim. Pamjet mund të jenë shokuese për disa, por në fisin “Bishnoi”, këto kafshë janë thjesht pjesë e familjes. Mamatë në... Më shumë
Humbja e virgjërisë: Çfarë thotë shkenca?
Hulumtimi më i ri ka zbuluar që ekziston mënyra mjaft e sigurt, mënyra shkencore, që në ç’moshë dikush për herë të parë ka bërë seks. Mund të besoni ose jo, çasti kur dikush ka humbur virgjërinë varet shumë nga gjenet. Duke studiuar dallimet në strukturën e ADN-së të rreth... Më shumë
Fëmijët ushtarë, në kërkim të një jete të re
Kolumbi – Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë ose FARC, gjithnjë e kanë mohuar se nuk rekrutojnë fëmijë. Në qendrat qeveritare të rehabilitimit nëpër Kolumbi, minorenët treguan histori të njëjta, ku ata rrëmbeheshin prej rebelëve nga shtëpitë e tyre. Ndërsa tani, FARC është pranë armëpushimit me qeverinë, ata kanë... Më shumë
29 prilli në histori

29 prilli në histori

Kureshtje 29 April, 2016, 22:25

1091 – Beteja në malin Levunium. Perandori i Bizantit, Aleks i parë fiton ndaj peçenegëve – fitorja e vetme vendimtare e arritur nga një ushtri bizantine në më shumë se gjysmë shekulli – fitorja në Levunium (Turqi) shënoi fillimin e një rifillim të fuqisë dhe ndikimit bizantin, që do... Më shumë
Zbulohen në Spanjë 600 kg monedha romake
Arkeologët zbuluan dje mijëra monedha romake në një zonë ndërtimi në qytetin jugor spanjoll të Tomares, në periferi të Seviljes. Lajmi është bërë i ditur sot nga media lokale. “Monedhat prej argjendi dhe bronzi datojnë nga shekulli III dhe IV pas Krishtit”, deklaroi Ana Navarro, drejtoreshë e Muzeut Arkeologjik... Më shumë
Gjendet një fole e bufit veshgjatë në Lagunën e Patokut
Laguna e Patokut shquhet kryesisht për numrin e madh të shpendëve dimërues dhe breshkave të detit që e vizitojnë. Por pyjet rreth lagunës janë një habitat që ofron kushte ideale për folezimin e shpendëve. Aktivisti lokal i Shoqatës për Mbrojtjen e Shpendëve, Elis Hima, ka evidentuar një fole të... Më shumë
Si të mos pajtoheni me shefin pa u pushuar nga puna
Konsideroni me kujdes vendin dhe kohën… Ndonjëherë nuk është se çfarë thua, por është se ku dhe kur e thua. Prandaj, nëse ajo çfarë ke për të thënë do ta bënte shefin të ndjehej keq në sytë e tjerëve, më mirë konsideroje vendin dhe kohën prapë…  Filloni pozitivisht Kur... Më shumë
Fotografi sa një mijë fjalë (FOTO)
Këto fotografi në fakt mund të thonë shumë fjalë të cilat këta vogëlushë jetim nuk munden… Një organizatë bamirësie amerikane e quajtur “Together We Rise”, ka vendosur të festojë me këta vogëlushë, të cilët më në fund kanë gjetur nga një familje birësuese. Për dy vite kjo organizatë është... Më shumë