Janë zbuluar tri “Toka të reja fqinje”
Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh ka zbuluar tri planete të reja të mëdha sa Toka, që mund të jenë kandidate për jetesë. Sistemi i ri i zbuluar ndodhet rreth 40 vjet dritë larg nga Toka, thuhet në këtë tekst. Autori kryesor i tekstit, Michael Gillon thotë se pavarësisht distancës së... Më shumë
Njihuni me restorantin më të vjetër në botë (FOTO)
I vendosur në qendër të Madridit, restoranti “Sobrino de Botin” është një nga vendet e preferuara të Ernest Hemingway-it. Fillimisht u hap si një han. Restoranti historik u themelua në 1725 nga kuzhinieri francez Jean Botin dhe gruaja e tij. Ai është restoranti më i vjetër në botë dhe... Më shumë
Fjalët e fundit të 33 njerëzve të famshëm: Çfarë thanë në shtratin e vdekjes
Njerëzit gjithnjë janë magjepsur nga fjalët e fundit që thonë njerëzit përpara vdekjes. Ndoshta ato fjalë janë të mbushura me dije, një shaka e fundit, por ndoshta edhe një konfirmim se kush do të marrë atë që ndodhet në testament. Prekëse, qesharake, të trishtuara e të çuditshme – fjalët... Më shumë
Merimanga më e madhe në botë (FOTO)
Theraphosa Blondi ose siç njihet ndryshe Tarantula Goliath , është merimanga më e madhe në botë, sipas librit Guinnes. Një këmbë e saj mund të arrijë deri në 30 centimetra gjatësi. Shkencëtari Piotr Naskrecki, i cili ka qenë duke ecur në një pyll në Guyana, tregon ndjesitë e tij... Më shumë
3 maji në histori

3 maji në histori

Kureshtje 4 May, 2016, 9:00

Në Firence, Itali, lindi Niccolo Machiavelli – politikan, diplomat, shkrimtar, i njohur për Princin, libër xhepi për politikanë të paskrupullt, dinakë e të pabesë. 3 maj 1494 – Xhamajka zbulohet nga Kristofor Kolombi, i cili e quan ishullin, “Shën Jago”. 3 maj 1621 – Francis Bacon akuzohet për mitmarrje.... Më shumë
Një paketë cigare do të kushtojë 45 dollarë
Çmimi i një pakete cigare mund të shkojë në 45 dollarë pas propozimit për rritjen e taksave, një nismë e koalicionit në pushtet në Australi. Akciza e duhanit pritet të rritet me 12.5 për qind mes viteve 2017-2020 në këtë vend. Taksa e propozuar është mbështetur gjerësisht nga mjekët... Më shumë
Kjo ka qenë makina e diktatorit Enver Hoxha (FOTO)
Në vitet e shkëlqimit historik do ishte ëndërr t’i qëndronim pranë këtij prototipi të “Skodes”, ndërsa sot ajo gjendet mes makinash të viteve të fundit në një autoservis të Lezhës, si dëshmi kohës së pakthyeshme. Modeli unik, për të cilin thuhet se ka vetëm 100 ekzemplarë në botë, rastësisht... Më shumë
Femrat dhe meshkujt natyrisht që i shprehin ndjenjat e tyre në mënyra të ndryshme, kshtuqë ndonjëherë është e pamundur që të kuptojmë se si realisht ndihet një mashkull. Edhe meshkujt kanë mënyrën e tyre se si flirtojnë dhe gjërat e vogla që tregojnë që është në dashuri. Nëntë nga... Më shumë
A do të bënit hiking në këtë rrugë malore? (FOTO)
Është një nga vendet më të pabesueshme në tokë. Një vend që ju tmerron sidomos për ata që kanë frikë nga lartësitë – gjendet në Kinë. Në kodër nuk është një rrugë shumë e rrezikshme që çon në krye, por kjo rrugë ka surpriza të panumërta dhe të frikshme.... Më shumë
Përfitimet e udhëtimeve vetëm
Udhëtimi  është aq i dobishme për të gjithë ne, sepse thjesht zgjerohen horizontet tona dhe e kuptojmë rëndësinë e vendeve të reja që zbulojmë. Por udhëtimet vetëm krijojnë avantazhe të mëdha për ju. Së paku një herë në jetë duhet ta provoni, transmeton Klan Kosova. Kur udhëtoni vetëm ju... Më shumë