29 prilli në histori

29 prilli në histori

Kureshtje 29 April, 2016, 22:25

1091 – Beteja në malin Levunium. Perandori i Bizantit, Aleks i parë fiton ndaj peçenegëve – fitorja e vetme vendimtare e arritur nga një ushtri bizantine në më shumë se gjysmë shekulli – fitorja në Levunium (Turqi) shënoi fillimin e një rifillim të fuqisë dhe ndikimit bizantin, që do... Më shumë
Zbulohen në Spanjë 600 kg monedha romake
Arkeologët zbuluan dje mijëra monedha romake në një zonë ndërtimi në qytetin jugor spanjoll të Tomares, në periferi të Seviljes. Lajmi është bërë i ditur sot nga media lokale. “Monedhat prej argjendi dhe bronzi datojnë nga shekulli III dhe IV pas Krishtit”, deklaroi Ana Navarro, drejtoreshë e Muzeut Arkeologjik... Më shumë
Gjendet një fole e bufit veshgjatë në Lagunën e Patokut
Laguna e Patokut shquhet kryesisht për numrin e madh të shpendëve dimërues dhe breshkave të detit që e vizitojnë. Por pyjet rreth lagunës janë një habitat që ofron kushte ideale për folezimin e shpendëve. Aktivisti lokal i Shoqatës për Mbrojtjen e Shpendëve, Elis Hima, ka evidentuar një fole të... Më shumë
Si të mos pajtoheni me shefin pa u pushuar nga puna
Konsideroni me kujdes vendin dhe kohën… Ndonjëherë nuk është se çfarë thua, por është se ku dhe kur e thua. Prandaj, nëse ajo çfarë ke për të thënë do ta bënte shefin të ndjehej keq në sytë e tjerëve, më mirë konsideroje vendin dhe kohën prapë…  Filloni pozitivisht Kur... Më shumë
Fotografi sa një mijë fjalë (FOTO)
Këto fotografi në fakt mund të thonë shumë fjalë të cilat këta vogëlushë jetim nuk munden… Një organizatë bamirësie amerikane e quajtur “Together We Rise”, ka vendosur të festojë me këta vogëlushë, të cilët më në fund kanë gjetur nga një familje birësuese. Për dy vite kjo organizatë është... Më shumë
Si të bëni që shtëpia të duket më pranverore
Dimri duket sikur e bëri shtëpinë më të zymtë, ndërsa pranvera është momenti i duhur për ta gjallëruar. Kjo stinë nuk është vetëm për të ndryshuar gardërobën tuaj, por dhe ambientin që ju rrethon. Veç luleve, zgjidhni disa detaje që do ta bëjnë shtëpinë tuaj të duket më e... Më shumë
Moska shpenzon 1,32 mln dollarë për ta bërë motin me diell për Pashkë
Teksa Pashkët po afrohen, Moska është duke e realizuar një projekt për të patur një “mot perfekt” në ditën e 1 majit. Rusia ka ndarë nga buxheti më shumë se 1 milion dollarë për të siguruar motin e mirë në kryeqytetin rus ditën e kremtimit të 1 majit. Qeveria... Më shumë
Piu verë të kuqe gjatë gjithë jetës, ja çfarë i ndodhi
Duket se të pish verë të kuqe, jo vetëm për festa por edhe thjeshtë për qejf, është mirë për shëndetin. Ky burrë me emrin Antonio Docampo Garcia ka konsumuar rreth katër shishe verë të kuqe në javë dhe jetoi deri në moshën 107-vjeçare, bëhet e ditur sipas djalit të... Më shumë
Mos shpenzoni para në pedikyr! Me këta dy përbërës do të keni këmbë të mrekullueshme
Stina e verës është afër dhe me të vijnë sandalet. Shumica e femrave që kanë për qëllim t’i bëjnë këmbët të duken bukur, shkojnë për të bërë pedikyr, transmeton Telegrafi. Sidoqoftë, kur e mendon se duhet të paguani për pushimet, krem të ndryshëm, këpucë të reja etj., e kuptoni... Më shumë
Ngacmon një grua në ashensor, do t’ju habis reagimi i saj (VIDEO)
Kamerat e sigurisë të një ndërtese në Kinë kanë kapur përpjekjen e një burri për të ngacmuar seksualisht një grua në ashensor. Në pamje, ai shihet teksa i afrohet dhe përpiqet ta prekë. Ajo fillimisht largohet. Por kur tentativa përsëritet, ajo i kthehet fillimisht me një shpullë e më... Më shumë