Foshnja që lindi 2 muaj pasi i vdiq nëna
Një foshnje është ‘mbajtur në jetë’ përreth dy muaj pasi nëna e saj vdiq, në qytetin perëndimor Wroclaw të Polonisë. Nëna e foshnjës me emrin ‘Wojtus’ kishte vdekur nga një tumor në tru në javën e 17-të të shtatzënisë së saj, por pasi foshnja e saj e palindur ishte... Më shumë
Pse shtatzënat duhet konsumuar hurmat një muaj para lindjes?
Personat anemik duhet të konsumojnë hurmat sa më shumë të jetë e mundur sepse janë një burim i shkëlqyer i hekurit, sidomos rekomandohet për fëmijët gjatë pubertetit dhe tek gratë shtatzëna. Në rast se gjatë shtatzënisë konsumohet hurma të paktën një muaj para lindjes, do të keni më pak dhimbje... Më shumë
Zbulohet tuneli më i madh i drogës, u sekuestrua 7 ton kokainë (VIDEO)
Policia kufitare e Meksikës ka zbuluar tunelin më të gjatë ndërkufitar, që në histori do të njihet si tuneli më i gjatë nëpër të cilin ka kaluar sasia më e madhe e drogës ndonjëherë. Në kohën kur është zbuluar tuneli, agjkentët meksikanë kanë gjetur 7 ton kokainë. Lidhur me... Më shumë
Ja si mund ta përdorni çajin si produkt kozmetik
Çaji është përdorur për shekuj me radhë për të lehtësuar dhimbjet e fytit, ftohjen, kollën etj. Përveç përfitimeve të shumta që i sjell shëndetit, çaji është edhe një produkt kozmetik shumë i mirë. Më poshtë do të gjeni disa përdorime të çajit për flokët, lëkurën dhe thonjtë. Lehtëson dhimbjet... Më shumë
Bark të sheshtë? Ja frutat që duhet të konsumoni
Dieta është një nga faktorët më të rëndësishëm që duhet të merrni në konsideratë nëse doni të dobësoheni. Konsumoni sa më shumë fruta për të humbur perimetrin e belit dhe për të rënë në peshë sa më shpejt. Ata përmbajnë shumë pak kalori dhe janë të pasura me lëndë... Më shumë
6 mënyra të thjeshta që do të fshijnë vite nga pamja e jashtme
Mund të ndiheni të rinj dhe plot vitalitet nga brenda, por është pamja e jashtme ajo që tregon mbi moshën tuaj. Prandaj është e rëndësishme që t’i kushtohet rëndësi edhe pamjes së jashtme që të dukeni më të rinj në moshë. Që të arrini një gjë të tillë nuk... Më shumë
Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka Metformina, një ilaç i përdorur gjerësisht për diabetin e tipit 2, mund të ulë edhe rrezikun për prekjen nga kanceri, ka zbuluar një studim i ri. Një studim i ri ka zbuluar se metformina, një ilaç i përdorur gjerësisht për trajtimin... Më shumë
Këtu u gatua pica më e madhe në botë!
Pica më e madhe në botë, ka një sipërfaqe të përgjithshme prej 1,261.65 m² dhe ajo u gatua në Romë të Italisë. Ajo tash e sa kohë është e certifikuar në Librin e Rekordeve Guinnes, e që ishte e përgatitur nga Dovilio Nardi, Andrea Mannocchi, Marco Nardi, Matteo Nardi dhe... Më shumë
Buzët tregojnë se sa jeni të shëndetshëm
Buzët e plasaritura janë një mënyrë që ju mund të mësoni shumë për shëndetin tuaj. Ndryshimi i ngjyrës mund të tregoj ekzemë, alergji, anemi dhe shumë probleme tjera. Është e domosdoshme që çdo femër të ketë buzë të bukura, të shëndetshme dhe të mirëmbajtura. Megjithatë, ndryshimet si herpesi, fisura... Më shumë
Vajza që sot mund të ishte gruaja e bin Ladenit, rrëfen historinë e saj
Një grua myslimane që dikur kishte idhull Osama bin Ladenin dhe donte të ishte një prej grave të tij, ka treguar se si mund të ishte bërë terroriste. Aisha Novakovich, e cila kishte një poster të bin Laden në dhomë kur ishte adoleshente, filloi të vishte ferexhe kur ishte... Më shumë