Këta janë librat më të mirë për t’ia lexuar fëmijës para gjumi
Leximi para gjumi është një ndër momentet më të lumtura mes prindërve dhe fëmijëve. Është mundësi për të bërë një hap para së bashku drejt një bote emocionuese me mrekulli dhe magji, e gjithashtu edhe mënyrë e mirë për të zhvilluar shijen e literaturës qysh në fëmijërinë e hershme,... Më shumë
Nëse e keni gishtin e dytë më të gjatë se të madhin, jeni në rrezik!
Ky fenomen është shumë i përhapur dhe raportohet se shfaqet te çdo i treti person në Evropë. Mirëpo, shumë pak persona e dinë se çfarë në të vërtetë do të thotë të kesh gishtin e dytë më të gjatë se të madhin. Disa, këtë dukuri e quajnë “këmba Greke”... Më shumë
Kërshëri – Anglia është një nga vendet më të famshme dhe mbase shumë nga ne e kanë vizituar tashmë atë. Por, gjithsesi, ne që nuk jetojmë atje kemi boll kuriozitete për të mësuar rreth saj. Disa po ua përcjellim përmes këtij artikulli Një udhëtim në Angli do të ishte shumë... Më shumë
Ideja e të varrosurit për së gjalli është një frikë universale. Të zgjohesh duke e gjetur veten të bllokuar nën tokë është pothuajse një dënim me vdekje. Këto histori janë tregime të mrekullueshme mbijetese dhe që tregojnë se sa është në gjendje të mbajë trupi i njeriut. Philomele Jonetre,... Më shumë
3 maji në histori

3 maji në histori

Kureshtje 3 May, 2016, 11:10

3 maj 1469 – Në Firence, Itali, lindi Niccolo Machiavelli – politikan, diplomat, shkrimtar, i njohur për Princin, libër xhepi për politikanë të paskrupullt, dinakë e të pabesë. 3 maj 1494 – Xhamajka zbulohet nga Kristofor Kolombi, i cili e quan ishullin, “Shën Jago”. 3 maj 1621 – Francis... Më shumë
Sëmundja e çuditshme që mund ti vrasë vëlla e motër
Motra dhe vëllai kanë trashëguar një sëmundje të rëndë, që nuk i lejon ata të flenë. Kjo sindromë mund t’i vrasë ata. Hayley Ëebb, 30, vjeç dhe vëllai i saj Lachlan, 28 vjeç, vuajnë nga një sëmundje që nuk ka shërim. Sëmundja e rrallë, prek 1 në 10 milion... Më shumë
Të ftuarit nuk i erdhën për ditëlindje të djalit, shikoni çfarë bëri kjo nënë
Të shtunën në mëngjes, nëna zemërthyer Rachelle Briannan, nga Melbourne futet në faqen e Facebook-ut, grupi i nënave “Midnight Mums”, dhe mes lotëve u dërgoi një mesazh. Ajo u shpjegoi se si kishte ftuar 12  fëmijë për ditëlindjen e djalit të saj, Taenon. Fëmija mbushte 4 vjeç dhe nëna... Më shumë
Trendi i grimit për vitin 2016
Mënyrat e grimit ndryshojnë nga viti në vit. Në vitin 2016 në trend është fytyra e freskët dhe natyrale pa make-up të tepërt. Prandaj, është e preferueshme që të përdorni krema të ndryshëm, që e bëjnë fytyrën tuaj të duket e shëndetshme dhe e ndritshme. Më poshtë do të... Më shumë
“Dërrasa lundruese”, shëtitorja mahnitëse (FOTO)
Kjo urë që po shihni është ndërtuar në luginën e Hubei dhe ndodhet në pjesën qëndrore të Kinës. Ura është ndërtuar përgjatë gjithë shtratit të lumit dhe vizitorët e shumtë kanë mundësi të shijojnë të gjithë pejsazhin mahnitës. Platform me gjatësi 500 metra e ashtëquajtur “Dërrasë lundruese” të krijon... Më shumë
Trendet e modës që janë “IN & OUT” gjatë pranverës
Tashmë kemi filluar ta shijojmë pranverën, në të cilën nuk po mungojnë as ditët e zymta me shi. Pavarësisht motit me shi, ju mund të dukeni shumë atraktive. Por gjëja e parë dhe më e mençur që duhet të bëni fillimisht është të paketoni pajisjet dimërore thellë në dollapin... Më shumë