Të ardhurat vjetore të familjes Obama dhe Biden
Në një komunikatë zyrtare për mediet, ndihmësi i presidentit e njëkohësisht sekretar për shtypin, John Earnest publikoi të ardhurat vjetore të Presidentit Obama, familjarisht, si dhe të zëvendëspresidentit Joe Biden. Deklarata e të ardhurave dhe pagimit të taksave nga shefi i Shtëpisë së Bardhë është bërë të premten e... Më shumë
10 gjërat që nuk i keni ditur për artin
Arti është veprimtarie krijuese në të cilën përfshihen shumë fusha. Sigurisht se keni mësuar përkufizimet për artin, keni vizituar ndonjë muze të famshëm për të parë piktura të ndryshme apo dëgjoni me ëndje vepra të kompozitorëve të famshëm. Por, pavarësisht këtyre, janë disa fakte mjaft interesante të cilat mund... Më shumë
Pse nuk duhet të hani akullore çdo ditë
Të gjithë e dimë që akullorja nuk është ushqim i shëndetshëm. Për shkak të kombinimit të kremit të qumështit me sheqerin, asnjëherë nuk do të kuptojmë se çfarë po hamë tamam dhe se sa fruta të thata apo të freskëta gjenden në të. Shumë tregtar mjaftohen edhe vetëm me... Më shumë
Gratë pas lindjes kanë nevojë për fizioterapi
Pas lindjes, është e zakonshme që gratë të përjetojnë probleme si mos-mbajtja e urinës, ndarja e muskujve abdominal, dhe të kenë dhimbje të legenit. Kjo është dëshmuar edhe nga një studim i ri i revistës BJOG, studiuesit kanë intervistuar nënat e reja duke i pyetur për dhimbjen që ato... Më shumë
Ja se cilët janë dezinfektuesit e dobishëm natyralë për shtëpinë tuaj
Uthulla, limoni, soda e bukës dhe vajrat esencialë janë përbërësit më ekonomikë dhe më ekologjikë, të cilët mund t’i përdorni për një pastrim të shkëlqyer të shtëpisë suaj. Më poshtë do të gjeni disa shembuj të përbërësve që mund t’i përdorni për përgatitjen e dezinfektuesve natyralë për të pastruar... Më shumë
Përdorimet e ndryshme të sodës bikarbone
Soda bikarbone ose soda e bukës është një produkt i zakonshëm në secilën kuzhinë. Por, soda e bukës është konsideruar si një produk magjik pasi ka edhe disa efekte të tjera për të cilat shumica e njerëzve nuk dijnë. Më poshtë gjeni disa mënyra ku mund të përdoret soda... Më shumë
‘Aktiviteti i zakonshëm’ që ju zvogëlon inteligjencën
Mungesa e gjumit dëmton inteligjencën. Humbja e një ore gjumë ia kthen trurin e një nxënësi të klasës së gjashtë në atë te një nxënësi të klasës së katër, kjo sipas hulumtuesve amerikane. “The Times” shkruan se boshllëku i performancës i shkaktuar nga dallimi një orësh në gjumë është... Më shumë
17 truke psikologjike që njerëzit t’ju pëlqejnë menjëherë
Shumica e miqësive zhvillohen në një mënyrë aq natyrale sa që shpesh herë e harrojmë se si kanë nisur ato. Megjithatë nëse doni të jeni një mik më i mirë apo të krijoni njohje të reja duhet të përpiqeni pak në fillim. Për t’ju ndihmuar në këtë aspekt, Maggie... Më shumë
Një tjetër iluzion optik ka tërhequr vëmendje të madhe në internet dhe në vë lojë mënyrën se si funksionon truri ynë. Të dy zemrat në imazhin duket se kanë ngjyra krejtësisht të ndryshme – një vjollcë njëra dhe një të kuqe të shndërritshme në portokalli tjetra. Por në fakt... Më shumë
Bimët për shtëpi sipas Feng Shui
Sipas ‘Feng Shui’ ekzistojnë disa bimë të dhomës, të cilat në hapësirën tuaj jetësore do të shtojnë më shumë kualitet, në krahasim me disa të tjera. Feng Shui preferon bimët me formë rrethore, sepse energjia jetësore lëviz në cikle-rrathë, kështu që bimët e këtilla do t’ju mbështesin më së... Më shumë