46 vjeç, Karel Kadlec, i cili është ish-instruktor i policisë, u arrestua pasi ai me veturën e tij xhip “goditi” mbi 30 automjete të tjera. Ngjarja ka ndodh në Pragë,  dhe sipas një dëshmitari, Kadlec, ka vepruar qëllimisht dhe kishte përplasur disa automjete në mënyrë të përsëritur. Por, kjo nuk... Më shumë
Shenjat që tregojnë se keni varësi nga sheqeri
A konsumoni sheqer jashtë kontrollit? A ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës? Atëherë, ju mund të jeni të varur nga sheqeri. Dr. DeFigio autor i librit ‘Beating Sugar Addiction for Dummies’ ka shpjeguar se cilat janë simptomat e varjes nga sheqeri. Sipas tij janë tri simptoma kryesore dhe nga... Më shumë
Atletet e bardha më të bukurat për pranverë (FOTO)
Modelet e bardha të atleteve kohëve të fundit po arrijnë një bum të madh! Me linja, lidhëse diskrete të argjendtë, me rëndësi është të jenë të bardha. Ne në galeri ju paraqesim 10 modele më interesante, ju zgjidhni njërin me të cilin do ta shijoni pranverën. Përpiqu të zgjedhësh... Më shumë
Si të bëni kos në shtëpi

Si të bëni kos në shtëpi

Kureshtje 13 April, 2016, 12:04

Kosi është shumë i thjeshtë në përgatitje, mjaft të përdorni qumësht organik. Cilësohet si një nga ushqimet më të mirë dhe më të shëndetshëm, me shumë probiotikë dhe me këtë recetë të thjeshtë mos blini më kos marketi. Përbërësit: 1 litër qumësht 2 lugë gjelle kos me kultura aktive... Më shumë
Vendet e mistershme që janë braktisur (Foto)
Të gjitha këto vende para shumë vitesh kanë qenë të mbushura përplot me njerëz, dhe me biznese nga më të ndryshmet. Të braktisura nga shumë arsye të ndryshme, tani ato duken si vende fantazmash, ose si skena të filmave “horror” Këto mbetje të mistershme të këtyre vendeve, dikur të... Më shumë
5 arsye pse duhet të hani 1 vezë në ditë
Veza është konsideruar si një nga ushqimet më të shëndetshme për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, mineraleve dhe përfitimeve të tjera shëndetësore që mbart. Nëse i shtoni dietës suaj të përditshme një kokërr vezë ja përfitimet që do të merrni: Përmirëson shëndetin e trurit: Vezët janë të pasura... Më shumë
Trafiku i ngarkuar, ja zgjidhja spektakular e një qyteti (FOTO)
Një qytet në Indi duket se e ka gjetur zgjidhjen për trafikun e rënduar. Gurgaon në vitin 2001 kishte 173 mijë banorë, ndërsa sot ka rreth 1 milion. Rritja e shpejtë e popullsisë në këtë zonë e ka bërë shumë të vështirë qarkullimin, saqë qeveria ka kërkuar një zgjidhje... Më shumë
A duhet të shqetësoheni nga lemza!
Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). Si ndodh lemza? Kur marrim frymë, diafragma kontraktohet, duke hapur kafazin... Më shumë
Si të forconi kujtesën

Si të forconi kujtesën

Kureshtje 13 April, 2016, 9:36

Doni të përmirësoni kujtesën? Atëherë merr një laps dhe fillo të shkruash. Një studim i ri ka zbuluar se shkrimi me dorë ndihmon në përmirësimin e kujtesës. Studentët që marrin shënime me dorë përgjithësisht marrin rezultate më të mira sesa studentët që i mbajnë shënimet në kompjuter. Sipas psikologëve,... Më shumë
Përmes këtyre simptomave trupi ju tregon diçka
Përmes disa simptomave që i jep herë pas herë, trupi juaj mundohet të tregojë se çfarë po ndodh brenda tij dhe se duhet të ndërmarrin ndonjë hap apo të konsultoheni me mjekun sepse këto simptoma mund të paralajmërojnë sëmundje të mëdha. Ja çfarë tregohet përmes këtyre simptomave: 1. Lodhja (Kur... Më shumë