UNDP Albania ka realizuar një eksperiment social për të sensibilizuar lidhur me dhunën ndaj grave me rastin e 8 marsit. Dy aktorë dhe një automjet janë vendosur në hapësira publike me lëvizje të shumta njerëzish. Djali ka simuluar një dhunë të egër ndaj vajzës brenda në makinë. Rezultati i... Më shumë
Pesë rekorde frymëzuese të femrave për vitin që shkoi
Faqja online e rekordeve Guinness ka shënuar me rastin e 8 Marsit, historitë e 5 femrave që ka hyrë së fundi në librin e rekordeve për arritjet e tyre frymëzuese.   Serena Williams: Mban 15 tituj Kampionia e 21 titujve grand slam në tenis dhe numri 1 i botës... Më shumë
Shega ju përtërin dhe ndihmon të humbni në peshë
Një shegë mesatare përmban rreth 600 fara. Pos se është e shijshme, është edhe e shëndetshm. Fibrat Shega ndihmon të humbni në peshë sepse ka pak kalori, e është e pasur me fira. 100 gr shegë përmbajnë 83 kalori dhe 4 gr fibra, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Vitaminat... Më shumë
Lëngu nga patatja, ilaçi kundër sëmundjeve të rënda
Përbërësit e dobishëm të patates së papërpunuar që moti njihen në mjekësinë popullore, por megjithëkëtë ekzistojnë mendime se nuk duhet të konsumohet i papërpunuar. Në fakt, këtu kemi të bëjmë me një mit, sepse në formën e papërpunuar patatja është shumë e shëndetshme. Lëvroja e patates së shëndoshë, e... Më shumë
Lëngu që pastron veshkat

Lëngu që pastron veshkat

Kureshtje 9 March, 2016, 11:29

Sasia e tepërt e helmeve mund të shkaktojë sëmundjen e veshkave, traktit urinar dhe fshikëzës, e kjo pije mundet t’i shërojë. Veshkat janë një nga organet vitale më të rëndësishme në organizëm. Ato për çdo ditë filtrojnë rreth 200 litra gjak, për të eliminuar materiet e dëmshme që I... Më shumë
Eliminoni migrenën me këtë pije të thjeshtë
Një numër i madh i njerëzve vuajnë nga migrena, dhembje e fortë që nuk ju lejon të shijoni pothuajse asgjë. Ajo mund të zgjasë deri në 72 orë dhe nganjëherë as ilaçet nuk bëjnë punë për ta larguar dhimbjen. Migrenën e shkaktojnë disa faktorë përfshirë stresin, alkoolin, alergjitë dhe... Më shumë
Gjërat që nuk duhet ti ndani me askënd
Ju duhet të kujdeseni për shëndetin e përgjithshëm dhe higjienën personale. Ja cilat janë gjërat që nuk duhet t’i ndani kurrë me të tjerët sepse mund të merrni mikrobe e viruse që do t’ju kushtojnë shumë në aspektin shëndetësor: Sapuni: Është një produkt që ndihmon në eliminimin e baktereve,... Më shumë
Edhe të gëzuarit ndikon në shëndetin tuaj
Stresi, emocionet, depresioni të gjitha shkaktojnë dhimbje në gjoks duke sjellë edhe probleme me fyrmëmarrjen poashtu. Ndërsa diçka e tillë mund të ndodhë edhe në momente gëzimi jo vetëm në zemërim apo hidhërim. Kështu të paktën thuhet sipas hulumtimeve të fundit që u bënë sipas një studimi në Zvicër,... Më shumë

Çokollata na bën gjeni

Kureshtje 9 March, 2016, 10:42

Ndoshta ju e dini se ngrënia e çokollatës ju ndihmon të humbni peshë, ul shtypjen e gjakut dhe gjithashtu ul rrezikun që të prekeni nga sulmet në zemër. Por, sipas një studimi të fundit, thuhet se çokollata ka edhe një veti tjetër shumë të rëndësishme. Ajo na bën më... Më shumë
Ja çka shëron mjalti dhe kanella
Është konstatuar se përzierja e mjaltit me kanellë (Bimë shumëvjeçare e vendeve tropikale, me lëkurë që mund të hiqet dhe të përdoret në mjekësi ose në pije e në gatesa; lëkura e tharë e kësaj bime; pluhur në ngjyrë kafe nga lëkura e tharë e kësaj bime, që ka... Më shumë