Vendosni sodë bikarboni për të larguar qeset poshtë syve
Deri tani ndoshta keni dëgjuar për cilësitë shëruese të sodës së bikarbonit e cila ka kohë që përdoret në shërbim të shëndetit, por edhe bukurisë. Është e njohur se bikarboni është një përbërës i pashmangshëm në shumë ëmbëlsira, pasta dhe ushqime të tjera, por ndoshta nuk e keni ditur... Më shumë
Përbërësi sekret që bën ëmbëlsirën tuaj të shijojë një milion herë më mirë
Ky zëvendësues vaji e bën ëmbëlsirën një çokollatë dekadente. Një kuzhinier ne Kansas City beson se ka gjetur çelësin për atë që ai e quan “nirvana çokollatë”. Sqarim: ajo përmban piper që zakonisht rezervohet për sanduiçe. Në një artikull të kohëve të fundit për Kansas City Star, Jasper J.... Më shumë
Maskë për rritjen dhe parandalimin e rënies së flokut
Kjo është një maskë mjaft e përshtatshme për parandalimin e rënjes së flokut dhe ndihmon shumë në rritje të tij. Përbërësit e kësaj maske janë të thjeshtë. Përdoreni 2-3 herë në javë për rezultate të mira. Përbërësit: 1 e verdhë e vezës 2 lugë çaji jeshil (lëngu) Përgatitja: Rrahim... Më shumë
Pse bëhemi alergjikë papritmas

Pse bëhemi alergjikë papritmas

Kureshtje 27 February, 2016, 18:11

Alergjia, si dhe çdo lloj tjetër i problemeve shëndetësore, mund të ndodhë në çdo kohë, pa marrë parasysh moshën. Nëse mendoni se do të jetoni pa ballafaqime me alergji, sepse me to nuk keni pasur probleme në fëmijëri, atëherë mashtroheni. Edhe pse lindim me predispozita gjenetike të cilat në... Më shumë
Mbipesha shoqërohet me probleme kujtese
Të rinjtë obezë apo mbipeshë kanë më shumë probleme me kujtesën se sa bashkëmoshatarët e tyre në moshë normale, thotë një studim i ri. Studiuesit e Universitetit të Kembrixhit shkruajnë në revistën e psikologjisë The Quarterly Journal of Experimental Psychology, se nga studimi i tyre rezulton se me rritjen... Më shumë
Luftoni plakjen në 3 hapa

Luftoni plakjen në 3 hapa

Kureshtje 27 February, 2016, 18:00

Ekzistojnë shumë këshilla që mund të ju ndihmojnë të qëndroni të bukura dhe të shëndetshme. Megjithatë, njerëzit kanë ende shumë probleme për të qëndruar të shëndetshëm, thjeshtë sepse ka aq shumë informacione saqë e bën të vështirë përzgjedhjen e disa prej tyre që janë më të rëndësishme. Janë disa... Më shumë
Gruaja bën tatuazhin që tregon se nuk dëgjon me një vesh
Një grua ka postuar një fotografi të saj, ku shfaqet një tatuazh i bërë pas veshit. Ajo mori lëvdata të shumta për këtë ide të zgjuar. Raingoogse shpjegoi se ajo e kishte bërë tatuzhin e një megafoni të mbyllur në anën e majtë të qafës për t’iu kujtuar njerëzve... Më shumë
Në këtë interpretim Ermonela Jaho vjen më sensacionale, me një zë nën kontroll dhe tingull që prek majat dhe thellësitë e personazhit. Ermonela Jaho, shkëlqen përsëri në interpretimet e saj. Këtë herë është prestigjiozja “The Guardian” e cila tërheq vëmendjen e audiencës së saj se ata nuk duhet të... Më shumë
Ja 10 top fakte që nuk i keni ditur për Luftën e Dytë Botërore
Lufta e Dytë Botërore, e cila konsiderohet si lufta e përgjakshme në historinë, konsiderohet të ketë marrë 70 milionë jetë njerëzish. Ndonëse kanë kaluar 71 vjet nga përfundimi i Luftë së Dytë Botërore në Evropë, vazhdojnë të dalin në shesh fakte të reja nga kjo luftë e cila zgjati... Më shumë
Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli
Receta për dobësim me vetëm tre përbërës ka nxitur një “eufori” globale, posaçërisht për shkak që janë më të shumtë ata të cilët e kanë provuar dhe kanë vetëm fjalë miradije për këtë kombinim të shkëlqyeshëm! Përbërësit: çaj i gjelbër kanellë fletë dafine Përgatitja: Vloni 800 ml ujë, hiqeni... Më shumë