Fruti antioksidues

Fruti antioksidues

Kureshtje 8 March, 2016, 13:31

Fruti tropikal që përvec shijes mund të keni edhe përfitime të shumta shëndetësore, është edhe Guava. Mund ta gjeni në formë dardhe, ovale apo edhe tejet të rrumbullakët, por nuk janë edhe aq të zakonshëm. Ndërkaq si një frut tropikal, përmban më shumë lisofene, antioksidant të cilë janë luftues... Më shumë
Ja çka mund t’i dhuroni gruas sot
Keni ngecur duke menduar se çfarë të bëni për dhuratë? Këtu ju kemi sjellur disa nga zgjedhjet që mund t’i bëni. Buqetë me lule Ndonëse është bërë paksa e njëtrajtshme dhurimi i luleve për festën e gruas, por patjetër mbetet një dhuratë që simbolizon sinqeritet dhe dashuri, gjithashtu respekt... Më shumë
Palloi, një nga shpendët më të bukur në botë (FOTO)
I vetmuar dhe banor kryesisht i pyjeve tropikalë, palloi shquhet për madhështinë e tij të pendëve me plot ngjyra e të mëdha. Bukuria tek këto shpend u takon vetëm meshkujve, ndërsa femra, sunduese sigurisht tek lloji, janë më pak të bukura. Palloi ka 200 pupla të zgjatura në pjesën... Më shumë
Interesante!

Interesante!

Kureshtje 8 March, 2016, 12:24

Frutat në miniaturë   Pamje nga lançimi i raketës në hapësirë   Ajo duket sikur nuk do të kishte vështirësi ta mbante në shpinë edhe këtë djalë   Një vajzë e vogël e shpëton një qenush të vogël nga balta. Mirësjellja fillon që nga fëmijëria.   Krijuar nga dora... Më shumë
Këto 6 ushqime nuk duhet t’i hani kurrë
Disa prej këtyre ushqimeve që i hamë edhe rregullisht, duhet të shmangen, thotë një ekspert në fushën e helmimeve nga ushqimi. William Marler, një avokat që ka shpenzuar më shumë se 20 vite duke punuar me padi për helmimet nga ushqimi, thotë se ai vetë nuk i fut në... Më shumë
Kur ta lexoni këtë, nuk do t’i ndaheni kungullit kurrë më
Kungulli është një produkt që ndihmon që ju të keni një lëkurë të shëndetshme. Kungulli është tejet i shijshëm e po ashtu edhe përmban në sasi të shumtë përfitime që do të i transmetojë tek ju posa ta konsumonit. Nëse kungullin e tundni duke e kombinuar me qumësht dhe... Më shumë
Kush është vendi më i rrezikshëm në shtëpi që fëmija juaj të flejë
Vendi më i rrezikshëm për fëmijën tuaj për të fjetur është divani, sipas një studimi të ri. Mbi 9,000 vdekje të foshnjeve gjate gjumit në mes të 2004 dhe 2012 jane të lidhura me kete fakt, gati 13 për qind kane ndodhur në një divan, ku flinin foshnja nën... Më shumë
Edhe të gëzuarit ndikon në shëndetin tuaj
Stresi, emocionet, depresioni të gjitha shkaktojnë dhimbje në gjoks duke sjellë edhe probleme me fyrmëmarrjen poashtu. Ndërsa dicka e tillë mund të ndodhë edhe në momente gëzimi jo vetëm në zemërim apo hidhërim, përcjellë Klan Kosova. Kështu të paktën thuhet sipas hulumtimeve të fundit që u bënë sipas një... Më shumë
20 kombinime me ngjyra për dhomën tuaj të gjumit (Foto)
Përzgjedhja dhe kombinimi i ngjyrave do të duhej të ishte gjëja e parë me të cilën duhet të merreni kur vjen puna tek ri-dizajnimi i dhomës apo banesës tuaj. Është e rëndësishme të siguroheni që keni gjetur kombinimin e duhur, i cili do ta bëjë ambientin tuaj të duket... Më shumë
Shkaku i obezitetit dhe sëmundjeve nuk është yndyra
Thuajse të gjithë ne kemi dëgjuar se yndyra është shumë e keqe për shëndetin, se shumë yndyrë na shëndosh dhe na bën obezë, se yndyra kontribuon në sëmundje të zemrës, që yndyrat e ngopura janë të këqija dhe vajrat vegjetalë janë të mirë e kështu me rradhë. Por, në... Më shumë