4 lojërat më të famshme të fëmijëve shqiptarë (Foto)
Shqiptarët dallojnë nga shumë gjëra me ndërkombëtarët, por veçanërisht në lojëra. Lojërat e fëmijëve shqiptarë gjithmonë kanë qenë unike, të paktën derisa bota moderne e pushtoi edhe vendin tonë. Para se kjo botë moderne ta pushtonte Kosovën, në këtë vend fëmijët dilnin në mëngjes dhe nuk ktheheshin deri në... Më shumë
Kushtoni rëndësi pastrimit të veshëve
Keni dëgjuar shumë shpesh për shkopinjtë e pambukut, apo edhe ndoshta keni pasur ndjenja të pakëndshme duke iu shndërruar edhe në probleme serioze nga përdorimi i tyre. Megjithatë sipas raportimeve të fundit nga The Telegraph, në Britani ekziston një numër i madh i njerëzve të cilët kanë përfunduar në spital... Më shumë
Lapsi ju sjell qetësim të trurit
Doktoresha Jane Leonard shprehet se shumica e dhimbjeve të kokës shkaktohen nga stresi, ankthi, lodhja apo shqetësimet emocionale. Por në vend që të përdoren ilaçe të cilat sjellin dhe dëme të tjera anësore, disa ekspertë sygjerojnë që zgjidhja mund të jetë më e thjeshtë, duke vendosur një laps në... Më shumë
Ja pse është e nevojshme boronica
Për t’i dhënë aromë sa më të bukur të gojës tuaj e për të evituar atë erën kudërmuese që shpesh iu përcjell nga moskonsumimi i pijeve apo ujit, këtu do të gjeni një kombinim të duhur të ushqimeve. Kombino spinaq së bashku me banane dhe boronica duke i tundur... Më shumë
Ja çfarë ju sjell shëndet
E mbani mend se kur keni dhuruar gjak për herë të fundit? Madje ka prej jush që dicka të tillë ka dëshirë të bëjë vet megjithatë për shkak të shëndetit ajo do të jetë e pamundur për një kohë të gjatë, transmeton Klan Kosova. Por nëse juve rastësisht vendosni... Më shumë
Fotografitë e vitit në “Jeta në Britani”
Një fotografi e njerëzve duke fotografuar solsticin veror në Stonehenge është fituesi i këtij viti në “British Life Photography”, raporton BBC. Fotoja e titulluar “Past Present” ishte bërë nga Elena Marimon Munoz, transmeton Koha.net. Në këtë garë duhet të paraqiteshin “esenca dhe shpirti i jetës në Britani”. Ndërsa çmimin... Më shumë
Rekord i ri botëror i zhytjes nën akull
Dy eksplorues rusë kanë vënë rekordin e ri botëror për zhytjen më të thellë nën akull. Rekordi është shënuar nga Maksim Astakhov dhe Aleksander Gubin nga Shoqëria Gjeografike e Rusisë. Vendi i zhytjes ka qenë në Detin e Bardhë, larg në veri, transmeton Koha.net. Zhytja është bërë në 102... Më shumë
Sistemi diellor i ndërtuar me lodra të fëmijëve (video)
Jason Allemann, i njohur edhe si JK Brickëorks, ka modeluar sistemin diellor nga lodrat e fëmijëve, raporton BBC. Modelet si këto quhen “planetarium”, ndërsa dikur ishin dekorata shumë të çmuara për njerëzit e prirur për shkencë. Allemann është një fanatik i madh i “Legove” dhe ka bërë disa modele... Më shumë
Ato çfarë nuk dini rreth gjumit
Mbase ka disa gjëra më të kënaqshme se zvarritja në shtrat pas një dite të gjatë. Por, pavarësisht këtij fakti, oraret e zgjatura dhe të lodhshme në punë, bëjnë që gjithnjë ne të mendojmë për të fjetur në një mënyrë sa më të rehatshme, më shumë se sa thjeshtë... Më shumë
Pse duhet të qajmë

Pse duhet të qajmë

Kureshtje 7 March, 2016, 19:30

Lotët janë shumë të dobishëm, sepse lehtësojnë dhimbjen te artriti reumatoid, rregullojnë sistemin e imunitetit dhe reduktojnë alergjitë, ka treguar një studim i bërë në Universitetin Indiana. Studimet e mëparshme kanë treguar se njerëzit, të cilët vuajnë nga ekzema dhe alergjitë pas qarjes kanë nivel më të ulët të... Më shumë