Shenjat që tregojnë se trupi juaj po vdes për ujë
Asnjëherë mos e injoroni etjen sepse uji përbën 2/3 e shëndetit të trupit tonë. Uji është një nga gjërat esenciale për të cilat trupi ka nevojë për të larguar toksinat, të mbajë lëkurën e shëndetshme, ndihmon tretjen dhe lubrifikon nyjet dhe sytë. Gjatë ditës ne humbim shumë ujë dhe... Më shumë
Na shikoni tani! Fëmijët që kanë lindur para kohe ndajnë me ne fotografitë e lindjes (Foto)
Disa prindër kanë ndarë fotot inkurajuese të fëmijëve të tyre të lindjeve të parakohshme. Fushata “One Foot Forward”, ka inkurajuar prindërit e këtyre fëmijëve që të shpërndajnë fotot e tyre në rrjetet sociale, për të rritur ndërgjegjësimin, transmeton lajmi.net. Fondacioni ka për qëllim të ofrojë mbështetje “emocionale dhe financiare” për... Më shumë
Shëroni dhimbjen e kokës duke përdorur limon
Përbërësit: Ujë Lëngu i shtrydhur i një limoni 2 lugë çaji kripë Kombinoni këta përbërës dhe pijeni atë. Prisni për disa minuta. Gjërat që ju duhet të mbani në mendje kur zgjedhni këta përbërës përfshijnë atë se kripa duhet të jetë e kualitetit të mirë. Ngrënia e kripës është... Më shumë
Kafeja përveç shijes sjell edhe shëndetin
Dy filxhanë kafe në ditë ulin rrezikun për dëmtimet që shkakton alkooli në mëlçi, thonë shkencëtarët. Kështu, sipas tyre, konsumi i rregullt i kafesë, ul rezikun e cizorës së mëlçisë me 44 përqind. Studiuesit e Universitetit të Southampton, kanë bërë një kërkim të shtrirë gjatë në kohë, ku janë... Më shumë

Si të humbisni peshë

Kureshtje 29 March, 2016, 19:36

Ndonjëherë jemi aq të fiksuar për të humbur peshë sa që provojmë çfardo lloj diete, që jo rrallë herë nuk janë fare të suksesshme. Por, ekspertët e fitnesit japin disa këshilla të cilat ndihmojnë për të humbur peshë.   Pini më shumë ujë Duke pirë më shumë ujë mund... Më shumë
Ja çfarë ndodh nëse nuk flini mjaftueshëm
Mungesa e gjumit nuk shkakton vetëm lodhje dhe nervozizëm por mund të ketë edhe pasoja të rënda. Sipas studimeve shkencore, mungesa e gjumit ul nivelin e inteligjencës dhe rrit nivelin e stresit, transmeton Klan Kosova. Studiuesit e “Universitetit Bristol” monitoruan stjuardesat e një linje ajrore. Dhe pas këtij studimi... Më shumë
Dieta mesdhetare forcon kockat
Një studim i ri i publikuar nga Daily Mail ka dalë në konkuzionin se dieta mesdhetare forcon kockat. Konsumimi i vajit të ullirit, perimeve, frutave dhe peshkut forcon kockat dhe ul rrezikun për një frakturë të mundshme. Kjo dietë mbron gjithashtu nga sëmundjet  e kockave si osteoporoza, ndërkohë që... Më shumë
Një recetë natyrale për ju që vuani nga astma
Astma është një problem shqetsues për shumë persona,ekziston një ilaç popullor do t’ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj me mushkëritë. Ky ilaç është i vjetër dhe efikas ndërse ne ua sjellim formën origjinale të përgatitjes së tij. Përbërësit e tij janë: gjysmë kilogrami qepë, gjysmë kilogrami sheqer dy... Më shumë
Njeriu i Hitlerit që u bë vrasës për Mosadin
Ky është tamam një triller i shërbimeve sekrete. Përpara 54 vitesh u zhduk pa gjurmë një shkencëtar raketash. Tashmë duket se është sqaruar fati i tij. Ai u vra për llogari të shërbimit sekret izraelit, Mosad. Vrasësi ishte një nazist, një prej njerëzve më të besuar të Hitlerit. Duket... Më shumë
Punimet për rrjetin e ujësjellësit, zbulojnë rrënojat e Sarandës antike
Gjatë punimeve për rrjetin e ri të brendshëm të ujësjellësit në qytetin bregdetar të Sarandës, janë zbuluar materiale arkeologjike të qytetit antikt Onezmit (shekIV-VI p.k). Burimet bëjnë të ditur se dy trakte muri u zbuluan gjatë hapjes së një kanali të ri për instalimin e një tubacioni të ujit... Më shumë