Murgjit tajlandezë obezë, nisin dietën dhe stërvitjen
Murgjit në Tajlandë po e humbin imazhin e tyre të mirë te populli me shumicë budiste se ata janë shembull i një jete të drejtë, të përulur dhe të shëndetshme. Sipas një studimi të ri, rreth gjysma e murgjve të këtij shekulli janë obezë. Kjo është një arsye e... Më shumë
Të gjithë miqtë e saj po martoheshin, vret veten vajza beqare
Një 31-vjeçare britanike ka varur veten me pasojë vdekjen, pasi ‘të gjithë miqtë e saj po martoheshin dhe ajo jo’. Danielle Saul me profesion menaxhere, u gjet e vdekur në apartamentin e saj në Manchester në qershor të vitit të kaluar, pas një nate me miqtë e saj. Miqtë... Më shumë
Ja si vidhet benzi ne zonën e 21-Dhjetorit (Video)
Hajdutët sa vijnë e shtohen dita-ditës, megjithatë falë kamerave të sigurisë ato arrihet të filmohen. Rasti i fundit është raportuar pranë redaksisë së Jetaoshqef.al, ku denoncohet vjedhja e një makine tip Mercedes-Benz, vit prodhimi 2009, ngjyrë e bardhë. Vjedhja është bërë në zonën e 21-Dhjetorit, rreth orës 05:00 të... Më shumë
FOTOT/ Njihuni me “qytetin mesjetar” që sfidon qytetërimin
Ky është një ndër qytetet më të çuditshme dhe të prapambetura në botë. Quhet Acoma Pueblo dhe gjendet në kontenë Valencia, Meksikë. Është i ndërtuar që në shekullin e 12-të, por që prej atëherë shumë pak ndryshime kanë ndodhur në këtë qytet. Është i ndërtuar majë një shkëmbi dhe... Më shumë
FOTOT/ Një perlë e mjedisit shqiptar që rrezikon të zhduket (ndërkohë të gjithë merren me disa pemë te Liqeni)
Prej më shumë se një muaji, tek Liqeni Artificial në Tiranë është duke u zhvilluar një protestë e egër kundër një parku lojërash, me pretendimin se do priten disa pemë. Por, ndërkohë në gjithë Shqipërinë është kryer një masakër e vërtetë mjedisore dhe askush nuk e ka ngritur zërin.... Më shumë
Talentja turpëron jurinë për vendimin e marrë (Video)
Gjesti i jurisë në talent shoun “Schweizer Talente” ka shkaktuar zemërim të madh te publiku. Vajza me emrin Connie u paraqit në këtë shou për të shprehur talentin e saj, por juria u tregua e padurueshme duke mos e pritur deri në fund performancën e saj, transmeton Telegrafi. Artistja... Më shumë
Shqipëria e para në listën e dhjetë vendeve për “Best Travel 2016”
Në Shqipëri ju do të përjetoni një përzierje të kulturave dhe zakoneve”, thuhet në përshkrimin e kësaj reviste, të cilët përmendin edhe qytetet antike, sikurse Butrintin, një vend i mbrojtur edhe nga UNESCO. Review në top dhjetë vendet më të mira për tu vizituar përgjatë vitit 2016 ka ranguar... Më shumë
Ky hotel i mahnitshëm Japonez ka mirëpritur mysafir për 1,311 vjet
Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në fshatin Hayakawa në Japoni. Ai quhet Nishiyama Onsen Keiunkan, dhe është ndërtuar në vitin 705 pas Krishtit, kështu që këtë vit feston përvjetorin e 1,311-të. Që nga dita e themelimit të tij, hoteli është mbyllur vetëm për rinovim. Edhe pse kanë kaluar 52... Më shumë
Mos e konsumoni xhenxhefil nëse bëni pjesë tek një nga këto 4 lloje njerëzish
Fuqia e xhenxhefilit është e pabesueshme. Ai kuron disa sëmundje, ndihmon në forcimin e imunitetit, largon toksinat nga trupi, parandalon përhapjen e kancerit etj. Gjithsesi, edhe pse mendohet të jetë përdorur për qëllime mjekësore, xhenxhefili nuk ndihmon për çdo problem që lidhet me shëndetin. Kush nuk duhet ta konsumojë... Më shumë
Kështu duket “Pipi çorapëgjata” tani
Pipi është një nga personazhet më të pëlqyera të librave për fëmijë, libër i shkruar nga shkrimtarja suedeze Astrid Lindgren, që më pas u bë edhe film. Ky rol u luajt nga aktorja Inger Nilson, një fëmijë i shkathët me një fytyrë të mbushur plot me quka. Por Pipi... Më shumë