Njihuni me macen më të vjetër, 121-vjeçare (FOTO)
 Kjo mace ka dalë në pension prej kohësh. Është 26 vjeçe bazuar në moshën e njeriut, ose 121 vjeçe bazuar në moshën e maceve. Quhen Corduroy dhe është ende një mace pasionante. Ajo është përfshirë edhe në rekordet botërore të Guinnes, sepse është macja më e vjetër që është... Më shumë
Ja sesi ta hiqni ngjyrën që mbetet në lëkurë pasi keni lyer flokët
Mundimet tuaja do marrin fund, sepse ka një zgjidhje për këtë problem. Nëse ka një gjë që na ngre nervat të gjithëve, ajo është boja që mbetet tek duart dhe tek vija ndarëse midis flokëve dhe fytyrës, pasi i kemi lyer ato vetë në shtëpi. Më kot tentojmë t’i... Më shumë
Arrat ulin kolesterolin më mirë se ilaçet
Organizmi ynë për të funksionuar në mënyrë të duhur ka nevojë për sasi të kolesterolit. Ndërkaq, shumica e kolesterolit të keq në gjak bie deri tek rreziku i sëmundjes së zemrës, rritjes së presionit të gjakut e edhe të gjakderdhjes në tru. Duhet të dimë që në gjak ka... Më shumë
“Qëndrimi ulur shkakton tkurrje të trurit”
Studimi më i fundit i publikuar nga studiuesit e Shkollës Mjekësore të Universitetit të Bostonit vërteton se qëndrimi ulur shkakton tkurrje të trurit, prandaj këtë fundjavë gjeni një arsye më shumë për t’u lidhur me natyrën dhe për të qenë aktivë. Studimi u botua në revistën mjekësore “Neurology”. shkruan Daily... Më shumë
Receta me lëng domatesh që shkrin dhjamin brenda një muaji
Ky lëng i shëndetshëm do t’ju heqë qafe dhjamin prej belit. Krahas kësaj, falë përbërësve, ai përshpejton metabolizmin dhe pastron trupin prej helmeve. Ajo që është me rëndësi është se duhet t’u përmbaheni udhëzimeve dhe ta pini rregullisht. Rezultatet e para do të shfaqen që pas një muaji. Përbërësit:... Më shumë
A dëshmojnë këto fotografi se dhelprat janë krijesa më e dashur? (FOTO)
Fotografi i talentuar gjerman, Roeselien Raimond, bënë fotografi të jashtëzakonshme të dhelprave. Këtë vit, për ditë të Shën Valentinit, ai kishte vendosur të dëshmoj sesa të dashura janë dhelprat, pavarësisht thashetheme se ato janë ‘të këqija dhe mashtruese’, raporton lajmi.net. “Unë nuk njoh ndonjë kafshë tjetër që shfaq më... Më shumë
Pije natyrale për lehtësimin e dhimbjeve
Ka shumë lloje të dhimbjeve që mund të ju shqetësojë për shkak të shëndetit të keq, ushqimit jo të mirë dhe rutinës jo të shëndetshme. Gjithkush ka  dhimbje të ndryshme  në një fazë të jetës derisa disa njerëz mund të jenë të shqetësuar nga aknet,  lëndimet e lehta dhe... Më shumë
15 Foto nga lartësia, të pazakonta (FOTO)
Fotografimi nga lartësia  po bëhet gjithnjë e më shumë popullor këto ditë . Fotografët kanë shkrepur fotografitë nga  helikopterë dhe satelitë  etj, për të marrë të shtëna më të pazakonta dhe mahnitëse . Ky kënd i ri i gjërave na ndihmon të shikojmë  botën tonë në një mënyrë të ndryshme... Më shumë
Këshilla si të jeni njëkohësisht të lumtur dhe të suksesshëm
Pse ne punojmë  aq shumë dhe marrim aq pak në këmbim? Me siguri se ne mund të paguhemi më mirë për punën që bëjmë, dhe ne mund të shijojmë punën me bashkëpunëtorët tanë dhe vetë punën që e bëjmë. Por për shumicën prej nesh, funksionin ndryshe. Ne punojnë shumë... Më shumë
Fëmijët kalojnë një natë në Mars duke studiuar hapësirën
Rreth pesëdhjetë djemë dhe vajza të moshës nga 10 deri në 14 vjeç, natën e kaluar, e kaluan në Qendrën për Shkencë dhe Teknologji në Bursa, ku shikuan yjet, vozitën biçikletën hapësinore dhe u ​​”shëtitën” nëpër Mars. Fëmijët vizituan ekspozitën “Vëzhgimi i Marsit”, e cila më parë ishte prezantuar... Më shumë