Mënyra të ndryshme se si të përdorim vajin e kokosit
Hulumtimet shkencore mbi vajin e kokosit kanë zbuluar dobitë shëndetësore që ndikojnë në tërë trupin tuaj, brenda dhe jashtë. Më poshtë do të mund të lexoni për mënyrat e ndryshme të përdorimit të vajit të kokosit. Gatim dhe ushqim Gatimi në temperatura të larta – disa vajëra janë të... Më shumë
Diçka e çuditshme po ndodh me kafshët në Çernobil
Brejtësit e fushës që jetojnë në rajonin e Çernobilit dhe që janë të ekspozuar ndaj rrezatimit, po pësojnë një lloj katarakti në sytë e tyre. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Jyvaskyla në Finlandë, brejtësit e gjinisë femërore që jetojnë rreth zonës ku ndodhi aksidenti bërthamor i vitit 1986, janë... Më shumë
Vërtetohet teoria e Ajshtajnit, zbulohen valët gravitacionale
Shkencëtarë nga mbarë bota kanë bërë me dije zbulimin e ekzistencës së valëve gravitacionale, të parashikuara nga Albert Ajshtajni, 100 vjet më parë. Valët që lidhen me binomin hapësirë-kohë, pritet të hapin dritare të reja rreth universit. Sipas shkencëtarëve ky është zbulimi më i madh pas Big Beng-ut dhe... Më shumë

Si u bë Tirana kryeqytet

Kureshtje 11 February, 2016, 17:51

Qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjës njoftoi se do të nisej për Durrës, kryeqytet. Më 5 Shkurt Ahmet Zogu, 24-vjeçar, ministër i Brendshëm, njoftoi se qeveria po priste në Kavajë, në gatishmëri për të hyrë në Durrës, ku kontrollonte ende ushtria italiane. Po atë ditë, Gjenerali Raimondo, deklaroi... Më shumë
Zbulo çfarë tregon për ty stili i flokëve që mban
E gjithë jeta jonë është e pashmangshme nga gjykimet e paraqitjes. Po si komunikon me të tjerët përmes flokëve? Të gjithë kemi komplekset tona sa i përket pamjes së jashtme, edhe kur është fjala për flokët, vëmendja nuk është më pak e rëndësishme, sidomos nëse përmes tyre ka diçka... Më shumë
Ka dashuri, ka fiksim; ka edhe dashuri të madhe, të vërtetë, kur ai dëshiron me shpirt t’ju shohë të lumtur. Si ta kuptojmë nëse partneri ynë ka këtë lloj ndjenje karshi nesh? Higher Perspective na jep një perspektivë që ta kuptojmë, duke përmbledhur 6 shenja që tregojnë se ai... Më shumë

Si të vraponi gjatë dimrit

Kureshtje 11 February, 2016, 15:46

Të vrapuarit gjatë dimrit vjen me disa rreziqe. Zbuloni disa këshilla që sigurojnë një vrap të sigurt. Vish shtresa Kur vrapon gjatë dimrit, të vishesh me shtresa ndihmon që ajri i ngrohtë nga trupi juaj të veprojë si izolues. Rrobat duhet të jenë sintetike, të lehta dhe që e... Më shumë
Dieta që mbron nga sëmundjet

Dieta që mbron nga sëmundjet

Kureshtje 11 February, 2016, 15:43

Dieta më e re është plotësisht ndryshe nga të gjitha deri më tani. Nuk keni nevojë të numëroni kaloritë apo në mënyrë drastike të zvogëloni konsumimin e ushqimit, por nuk ka as premtim për humbje sensacionale të kilogramëve të tepërt. Qëllimi i dietës më të re nuk është humbja... Më shumë
Largoni lëkurën e errët nga gjunjët dhe bërrylat
Pavarësisht moshës apo origjinës, lëkura e errët ndodhet tek çdo njeri, në gjunjtë, bërryla dhe në sqetulla. Kjo ndodh zakonisht kur këto pjesë trupi fërkohen shpesh, në mungesë të higjensë së parregullt, gjenetikës si dhe nëse keni lëkurë të thatë. Por ka disa mënyra natyrale të cilat do ju... Më shumë
Ju që urreni takat, ja atletet më praktike
Prej disa kohësh atletet po ‘përjetojnë’ periudhen e tyre të artë. Bota e modës ka lënë disi mënjanë takat e larta dhe ka vënë në fokus komoditetin. Një lajm shumë i mirë ky për vajzat që urrejnë takat. Një lajm tjetër i mirë në lidhje me atletet është se... Më shumë