Pema që shkrin dhjamin dhe ngrit disponimin
Ndoshta duket e tepërt, por kjo pemë njihet si “grali i shenjtë i dobësimit”. Në botën mbarë kjo pemë është vërtetuar si pemë që bën çudinë se ngrit nivelin e serotoninës dhe shkrin dhjamin. Nëse dëshironi të humbni në peshë, por gjithmonë jeni të uritur, e kilogramët nuk shkrihen,... Më shumë
Ja si të nxirrni makinën tuaj nga ngecja në borë (VIDEO)
Ide gjeniale. Kjo video ju tregon se si të përgatiteni veten tuaj në dimër që të mos ngecni me makinë në borë. Më shumë
Kokaina bën që qelizat e trurit ta hanë veten
Të gjithë e dimë se kokaina nuk është e mirë për trurin por efektet e saj janë akoma më të këqija se sa që mendonim. Një studim i ri nga Universiteti Johns Jopkins zbulon se dozat e larta të kokainës bëjnë që qelizat e trurit ta vrasin veten. Në... Më shumë
Njihuni me helikopterin më të mirë në botë, atë të presidentit amerikan (foto)
Ky helikopter i quajtur “Marine One”, pronë e Presidencës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një pjesë të udhëtimeve, brenda dhe jashtë vendit, presidenti amerikan i kryen me këtë helikopter special. I projektuar për sigurinë e presidentit në rast të emergjencës, Helikopteri ka karakteristika të mahnitshme. ‘Helikopteri ishte shumë i qetë, shumë mbresëlënës’, u... Më shumë
Si t’i shpëtoni mushkëritë nëse keni pirë duhan
Pa marrë parasysh nëse pini duhan apo jo, problemet me mushkëritë janë gjë e zakonshme. Sidoqoftë, indet e mushkërive janë më problematike tek personat që pinë duhan, për shkak të dëmtimit të mushkërive të tyre. Për fat të mirë është një reçetë që di ju ndihmojë të pastroni mushkëritë.... Më shumë
Tortë me vetëm 3 përbërës

Tortë me vetëm 3 përbërës

Kureshtje 22 January, 2016, 16:50

Për këtë tortë do t’u duhen vetëm tre përbërës dhe më pas do ta keni shumë të thjeshtë për ta pregatitur. Koha për përgatitjen e tortës është 1 orë. Përbërësit: 120 gr krem djathi i pakripur 120 gr çokollatë e bardhë (ose e zezë, sipas dëshirës) 3 vezë Pregatitja... Më shumë
Edhe një arsye më shumë për ta konsumuar më shumë djathin
Shkencëtarët kanë gjetur edhe një të mirë tjetër të djathit Në përbërësit e djathit, bën pjesë edhe nisina – një peptid që lindë nga bakteri Lactoccotus lactis – që në mënyrë drastike, ka ulur nivelin e tumoreve tek minjtë. Në hulumtimin e botuar në Zhurnalin e Mikrobiologjisë së Aplikuar,... Më shumë
Shpellat magjike në botë

Shpellat magjike në botë

Kureshtje 22 January, 2016, 13:18

Në botë ekzistojnë miliona shpella të bukura, por në mesin e tyre ka edhe të tilla që duken sikur të ishin pjellë e imagjinatës. Në vijim ju sjellim gjashtë shpella magjike që ekzistojnë në planetin tonë. Shpella Glowworm – Zelandë e Re Sistemi i shpellave Waitomo është i vjetër mbi... Më shumë
Si të përgatisni sushi në shtëpi
Përbërësit: 600 gr oriz, 60 gr wasabi (është një lule me origjinë japoneze e cila rritet në afërsi të lumenjve në zona të ftohta të Japonisë), 30 feta: salmon, karkaleca deti, peshk tonno ose çdo lloj tjetër, pak sheqer, pak kripë, salcë soje, xhenxhefil i freskët, 2-3 lugë uthull... Më shumë
​9 shenjat që ju keni rënë në dashuri të thellë
Pa marrë parasysh nëse dëshironi ta pranoni  ose jo për shkak të faktit se jeni lënduar më herët dhe nuk e ndjeni vetën të sigurt, të biesh në dashuri është një ndjenjë e mrekullueshme. Është njëra nga streset më pozitive dhe të dashura që mundet dikush me i pas,... Më shumë