Qëndroi në komë për 12 vjet, ja çfarë tregoi kur u zgjua
Martin Pistorious u rrit në Afrikë të Jugut me dy prindërit e tij, duke e kuptuar më pas se jeta e tij do të ndryshonte përgjithmonë. Kur ai ishte 12 vjeç, ai erdhi nga shkolla duke mos u ndjerë mirë. Të brengosur me gjendjen e tij, prindërit e dërguan... Më shumë
​Arsyet se pse u bien flokët

​Arsyet se pse u bien flokët

Kureshtje 23 February, 2016, 9:04

Të kesh flokë të trasha e të gjata, duhet më shumë punë se sa vetëm t`i pastroni ato. Sipas një studimi të bërë, i bie që gjatë ditës një person pëson rënie të flokëve deri në 100 fije. E këto janë arsyet më të shpeshta pse ndodh një gjë... Më shumë
Për herë të parë stampohen në 3D, organet njerëzore (Foto/Video)
Veshi i një fëmije, një muskul dhe një pjesë kocke nga nofulla, janë këto “pjesët rezervë” të trupi njerëzor që janë janë stampuar për herë të parë në teknologjinë. Veshi i një fëmije, një muskul dhe një pjesë kocke nga nofulla, janë këto “pjesët rezervë” të trupi njerëzor që... Më shumë
Cila pemë është antibiotik natyral
Boronica e kuqe ka veti medicinale. Ajo është e pasur me vitamina të ndryshme të tilla si vitaminë C dhe A, dhe minerale. Ajo ka një nivel të lartë të kaliumit në të. Studimet kanë treguar se boronica e kuqe ka efekt pozitiv kundër infeksioneve bakteriale të traktit urinar.... Më shumë
Cili nga perimet ju ndihmon të dobësoheni
Patëllxhani ëshë një perime që njihet si një produkt që përmban shumë pak kalori dhe është i shkëlqyeshëm për humbje të peshës. Ndryshe patëllxhani njihet si një burim i shkëlqyer i fibrave dhe e përshpejton procesin e krijimit të ndjenjës së ngopjes. Gjithashtu, ai përbëhet nga një përqindje e... Më shumë
Pastrimi i lëkurës, gabimi që bëhet zakonisht në dush
Pastrimi i fytyrës në mëngjes dhe në darkë është shumë i rëndësishëm për lëkurën. Nëse ky pastrim bëhet gjatë dushit, nxehtësia dhe presioni i ujit më shumë mund ta dëmtojnë lëkurën e fytyrës sesa ta ndihmojnë. Ekspertët thonë se larja në këtë mënyrë mund t’i bëjë akoma më të... Më shumë
Maska me karrotë e duhura kundër rrudhave
Karota është një aleate e mirë në luftën kundër rrudhave në fytyrë. Ajo ndihmon në rigjenerimin e lëkurës pasi ndikon në stimulimin e qelizave. Për të përgatitur një maskë të mirë mjafton të keni në shtëpinë tuaj çdo lloj karote dhe do të shihni se ajo do të jetë... Më shumë
Pija që largon toksinat dhe dhjamin brenda 48 orëve
Kur praktikoni detoksinifikimin e trupit dhe pastrimin e tij, çdo gjë që futni në trupin tuaj duhet t’ju furnizojë me ushqyesit e duhur për të hequr toksinat. Pija që po ua paraqesim sot është një ilaç efektiv që shkrinë dhjamin dhe largon toksinat nga trupi. Gjatë fundjavës është koha... Më shumë
Ana qesharake e jetës studentore

Ana qesharake e jetës studentore

Kureshtje 22 February, 2016, 19:54

Jeta studentore është përvojë që nuk harrohet – sidomos ditët kur të rinjtë bëjnë improvizime të ndryshme për ta bërë jetën e tyre sa më të lehtë. Vend të veçantë këtu zë dhe përgatitja e ushqimit në kushte të imrovizuara… Andaj, në vijim ju sjellim një foto-galeri që dëshmon... Më shumë
Këto do të jenë 10 qytetet më të mëdha në botë, në vitin 2050
Numri i banorëve në botë është duke u rritur në mënyrë alarmante. Vlerësohet se në vitin 2050, në botë do të jetojnë 10 miliardë njerëz. Këtë fakt po e dëgjojmë për vite të tëra – por, ku do të ndodhë kjo rritje? Për të kuptuar më shumë, lexojeni tekstin... Më shumë