Zemëroheni kur dikush përtypet, ja nga çfarë vuani
Njerëzit që urrejnë tinguj specifik, vuajnë nga çrregullimi nervor i quajtur ‘misofonia’. Ky nocion është shpikur nga neurologu Pawel Jastreboff dhe shkencëtarja Margaret Jastreboff. Në gjuhën shqipe mund të kuptohet si ‘urrejtje e tingujve’. Simptomat më të shpeshta se vuani nga ‘misofonia’, janë kur zemëroheni nga tingujt e lëvizjes... Më shumë
E moshuara trashëgon 600 mijë euro
Jeton e vetme në një banesë prej balte në rajonin malor të Boljevac në Serbi. Marija Zlatic, është 86 vjeçe dhe ka trashëguar 600 mijë euro, një shumë me të cilën mund të jetojë më së miri për vitet që i kanë mbetur. Marija i mori këto para pas... Më shumë
Mos e hidhni lëvozhgen e qepës, ajo është çudibërëse
Gjithmonë e kemi hedhur lëvozhgen e qepës duke e konsideruar sit ë padobishme, por këtë nuk duhet ta bëjmë më. Lëvozhga e qepës i sjell përfitime shëndetit. Sipas studimit më të fundit, ajo është e pasur me flavonide, veçanerisht kuercetin. Lëvozhga e qepës nuk është e ngrënshme por po... Më shumë
Si ta dalloni kur ju tradhton partneri
Statistikat tregojnë që 32% e femrave dhe 42% e meshkujve kanë tradhtuar të paktën njëherë në jetën e tyre. Tre shenjat që tregojnë që në marrëdhënien tuaj ka hyrë një person i tretë janë këto: 1. Reagimet e tij fizike nuk janë më të njëjtat Partneri juaj nuk reagon... Më shumë
Si të kujdeseni për lëkurën e foshnjeve
Foshnjat kanë nevojë për dy-tri banjo me ujë mesatarisht të ngrohtë, hapi i parë është rregullimi i temperaturës së ujit e pastaj e mbushim vaskën me ujë, jo më shumë se 5 deri në 9 cm. Që të parandalojmë ftohjen e foshnjës derisa e pastrojmë, e lagim me ujë... Më shumë
Ky është fshati më i ftohtë në botë (Foto)
Mirë se vini Oimiakon, fshati më i ftohtë në botë, i cili gjendet në lindje të Siberisë. Këtu temperatura mesatare e janarit është -50 gradë celsius, ndërsa më e ulëta e regjistruar ndonjëherë ka arritur në -67.7 gradë në vitin 1933. Fshati me rreth 500 banorë cilësohet si vendbanimi... Më shumë
Si të keni flokë të valëzuar në mënyrë perfekte
Ekspertja e flokëve, Nicci Welsh, nga Britania ka shpjeguar mënyrën se si të keni flokë të valëzuara në mënyrë përfekte dhe atë të bëra vet. Jeni dëshpëruar ndoshta me mijëra herë pasi që nuk keni mundur që të keni flokë të rregulluara në mënyrën të cilën ju i keni... Më shumë
Cheetah kundër Greyhound – Qeni më i shpejtë në botë (SUPER SLOW MOTION VIDEO)
Në këtë video mund të shihni përballjen ndërmjet Cheetah dhe Greyhound, ngjarje e cila është regjistruar nëpër mjet kamerave slow motion.   Më shumë
Familja Radford është familja më e madhe në Britani
  Ajo është familja më e madhe në Britani dhe vijon të zgjerohet. Sue dhe Noel Radford, 40 dhe 45 vjeç, janë në pritje të fëmijës së tyre të nëntëmbëdhjetë. Ata janë bërë të njohur në mediat britanike jo vetëvetëm për familjen e madhe, por edhe për faktin se... Më shumë
10 femrat më të paguara në botë
Sovrani.info ka zgjedhur 10 gratë më të paguara në botë. #10 – Elizabeth Buse ($15,586,076/për vit) #9 – Marillyn Hewson ($15,746,535/për vit) #8 – Sheryl Sandberg ($16,147,148/për vit) #7 – Meg Whitman ($17,643,243/për vit) #6 – Phebe Novakovic ($18,769,110/për vit) #5 – Carol Meyrowitz ($20,720,802/për vit) #4 – Meg... Më shumë