Mënyra si të jeni të lumtur dhe të sukseshëm
Pse ne punojmë  aq shumë dhe marrim aq pak në këmbim? Me siguri se ne mund të paguhemi më mirë për punën që bëjmë, dhe ne mund të shijojmë punën me bashkëpunëtorët tanë dhe vetë punën që e bëjmë. Por për shumicën prej nesh, funksionin ndryshe. Ne punojnë shumë... Më shumë
Si të zbardhni dhëmbët me lëvoren e bananes
Zbardhimi i dhëmbëve mund të ju kushtojë qindra euro tek dentisti. Ose, nga ana tjetër mund të jetë krejtësisht falas nëse provoni këtë trik të vogël dhe interesant. Çfarë ju nevojitet? Një lëvore e bananes, një brushë dhe një pastë dhëmbësh. Çfarë të bëni? Pastroni apo fshini anën e... Më shumë
Dhjetë pozicionet më fotogjenike para aparatit
Falë këtij që do ta gjeni në vazhdim mund të realizoni poza interesante dhe tërheqëse, ndërsa fotografitë tuaja do të duken gjithherë ndryshe dhe do të kuptoni se, i gjithë sekreti qëndron të mënyra si pozicionoheni para objektivit të aparatit. Ja cilat janë pozat më të mira për femrat:... Më shumë
Fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të kenë asnjë ekspozim ndaj teknologjisë
Akademia Amerikane e Pediatrisë dhe Shoqëria shtetërore kanadeze e Pediatrisë pohon se foshnjet të moshës 0-2 vjeç nuk duhet të kenë ndonjë ekspozim ndaj teknologjisë, 3 deri në 5 vjeç mund të kalojnë një orë në ditë, dhe 6 deri në 18 vjeç të kufizuar për 2 orë në... Më shumë
Fakte për zebrat

Fakte për zebrat

Kureshtje 2 February, 2016, 13:30

Zebra mund të njihet lehtë nga pamja e saj e veçantë me ngjyrë të zezë dhe të bardhë. Zebrat mund të gjenden në shkurre, fusha me bar, malet dhe kullotat e Afrikës. Ka tre lloje të zebrave: Grevy, malore dhe të rëndomtë. Dy llojet e para janë të rrezikuara.... Më shumë
21 shpëradarësit më të pasur të drogës të të gjitha kohërave
Filmat si Scarface, Goditje dhe amerikan Gangster janë vetëm disa nga filmat që tregojnë jetën famëkeqe të tregtarëve më të pasur të drogës në botë. Disa prej këtyre tregtarëve siç janë Tony Montana dhe disa të tjerë përfshirë këtu edhe një grua janë zotë të vërtetë të shpërndarjes së... Më shumë
Të kënduarit është i shëndetshëm
Kur ju këndoni vibracionet muzikore lëvizin në ju, duke bërë kështu të ndryshojë peisazhi juaj fizik dhe emocional. Duke parë që një numër i madh njerëzish kanë zgjedhur profesion të tyre këndimin, atëherë shkenca është vënë në aksion për të shpjeguar se si dicka e tillë sjell qetësim në... Më shumë
Ushqimet që përmbajnë shumë zink
Nëse zinku është me tepri, mund të ndikojë negativisht në metabolizmin tonë, por nëse ai mungon, bën që më vonë të vuash nga anemia, të kesh diarre, të vjella por edhe probleme me riprodhimin. Me pak fjalë, zinku është shumë i domosdoshëm për mirë funksionimin e trupit tonë. Ai... Më shumë
Ja pse duhet të pini një gotë me ujë të ngrohtë në mëngjes
Mëngjesi është alternativë e lirë për të gjithë njerëzit. Të gjithë zgjedhim të konsumojmë në mëngjes ato gjëra që na pëlqejnë dhe që mendojmë se janë më të duhurat për të nisur ditën. Mirëpo studiuesit këshillojnë një gotë ujë të ngrohtë në mëngjes, pasi kjo përmirëson metabolizmin dhe sjell... Më shumë
Ndryshimet dramatike në mes binjakëve identikë përgjatë kohës (Foto)
Artisti kinez Gao Rungguo ka krijuar një seri me foto të portreteve të cilat janë sa të bukura edhe prekëse. Në fotot e portreteve të binjakëve identikë nga Kina, ndikimi i jetës është pasqyruar në fytyrat dhe trupin e tyre. Binjakët kanë pozuar duke parë njëri tjetrin, duke e... Më shumë