Çiftet që i kanë rezistuar kohës dhe dashurisë
Të martohesh, skeptikët e cilësojnë si fundin e lirisë, të aventurës dhe entuziazmit për jetën. Inertia që i kaplon çiftet në këtë stad i vendos ata në një marrëdhënie formaliteti mes tyre, për hir të fëmijëve ose drejt divorcit. Por ka edhe modele të tjera që në dukje nuk... Më shumë
Kjo është një listë me të vërtetë fantastike, një gjë që është debatuar shumë, por këtu do të njiheni me 10 faktet që tregojnë pse femrat janë më të mira sesa meshkujt. Njihuni me 10 faktet interesante: 1. Gratë janë më pak dembele 2. Ato e durojnë më shumë dhimbjen... Më shumë
Biondet kanë më shumë flokë

Biondet kanë më shumë flokë

Kureshtje 25 February, 2016, 14:15

Biondet kanë më shumë flokë. Nuk e dimë a janë më shumë argëtuese, por shkenca thotë që kanë më shumë flokë. Ngjyra e flokëve, zbulon një hulumtim, përcakton dendësinë e saj. Numri mesatar i flokëve te njeriut është 100.000 rrënjë të qimeve ku secila mund të prodhojë 20 fije... Më shumë
Ushqimet që nxisin punën e trurit dhe ruajnë memorien
Trembëdhjetë ushqimet që nxisin trurin tuaj dhe memorien ! Bajamet – rrisin fluksin e gjakut në tru. Boronicat – përmirëson të mësuarit dhe aftësitë motorike. Arrat – kane sasi të lartë në acide omega 3 yndyrore. Lakër brukseli – përmban triptofan që konvertohet pastaj në serotonine e cila ndikon pozitivisht... Më shumë
Fakte interesante për mustaqet e maceve
Fakte për mustaqet e maces! Mustaqet e maces përbëhen nga inde plot funde nervore. Këta nerva janë të ndjeshëm edhe ndaj lëvizjes më të lehtë të ajrit. Prandaj, macet i dallojnë objektet përqark pa i parë, një avantazh i madh në errësirë. Meqë mustaqet janë të ndjeshme ndaj presionit,... Më shumë
Sherbela lufton tuberkulozin

Sherbela lufton tuberkulozin

Kureshtje 25 February, 2016, 13:42

Çaji i sherbelës shërben jo vetëm si freskues gjatë ditëve të nxehta, por në mjekësi ndihmon edhe në lehtësimin dhe parandalimin e sëmundjeve të shumta. Në mjekësinë alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherbelës u jep një ndihmesë të madhe të sëmurëve, që vuajnë nga tuberkulozi. Në gjethet... Më shumë
Pse duhet të konsumojmë trangullin
Trangujt janë një prej ushqimeve më të mira për shëndet të përgjithshëm dhe zakonisht për ta flitet si për një super-ushqim. Për këtë arsye, mos dilni nga dyqani pa ta. Jua sjellim 10 arsye për një gjë të tillë. 1. Hidraton Nëse nuk pini mjaft ujë, hani tranguj, sepse... Më shumë
Sa gjatë mund të jetojmë pa pirë ujë
Një njeri mund të jetojë më shumë se tre javë pa ushqim, (Mahatma Gandhi ka mbijetuar 21 ditë pa ngrënë), por uji është një histori tjetër. Të paktën 60 për qind e trupit të të rriturve përbëhet nga uji, dhe çdo qelizë e gjallë në trup ka nevojë të... Më shumë
Përdorimi i patates edhe në kozmetikë
Ne do t’ju ilustrojmë një recetë të thjeshtë bukurie me pataten si element themelor, e dobishme për të luftuar rrathët e zinj dhe sytë e lodhur. Për këtë maskë është e nevojshme të keni në dispozicion një patate, një kastravec dhe një lugë çaji vaj ulliri. Së pari, merrni... Më shumë
Bluza qesharake/interesante

Bluza qesharake/interesante

Kureshtje 25 February, 2016, 13:27

Bluzat pa jakë që në anglisht njihen si “T-shirts” konsiderohen si një prej veshjeve më të përhapura të shekullit dhe idetë kreative kanë bërë që dizajni i tyre të mos dalë asnjëherë nga moda. Gjeni disa modele të papara bluzash, të cilat do ju argëtojnë njëkohësisht. Më shumë