Qeveria e Australisë në hall me ata që refuzojnë punën
Qeverisë së Australisë i kanë “dalë mbi hundë” qytetarët e papunë të cilët refuzojnë punë, sepse nuk iu përshtatet orari me planet për golf apo ëndrrat për t’u bërë aktorë. Qeveria e Australisë, siç transmeton AA njoftimin, tha se do të forcojë kriteret për shfrytëzimin e ndihmës së papunësisë... Më shumë
Ja si duhet vepruar kur keni ngërç
Ngërçet janë tkurrje të dhimbshme të muskujve dhe për disa njerëz shkaktojnë probleme të mëdha. Pse ndodh kjo? Mungesa e kripërave minerale, lodhje, ftohje, pozicione të parehatshme që keni qëndruar për një kohë të gjatë dhe që pengojnë rrjedhjen e gjakut. Mund të shmangen edhe me ndonjë ndryshim të... Më shumë
Fakte interesante për lotët

Fakte interesante për lotët

Kureshtje 23 February, 2016, 13:43

Shumë kafshë derdhin lot, por vetëm njeriu ka aftësinë për të qarë për shkak të emocioneve. Lotët janë të nevojshëm për të ruajtur lagështinë e kokërdhokut të syrit, përmbajnë proteina dhe substancave të tjera që ruajnë shëndetin e syve dhe për ta luftuar infeksionin. Ka disa lloje të lotëve:... Më shumë
Ananasi dhe ndikimi i tij në gjoksin e femrave
Plakja e gjoksit është konsideruar si një fenomen natyror që vjen me moshën, por nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Ekziston një zgjidhje dhe ajo quhet ananas. Mjekët shpjegojnë se ananasi është i pasur me antioksidantë, që do të thotë se ky frut ofron veti të forta antikancer. Ananasi... Më shumë
Një vrapim në ditë, mban tumorin larg
AMPLE, ka sjell dëshmi se aktivitetet fizike mbajnë larg kancerin. Ata të cilët kanë qenë të prekur nga kanceri, kanë më pak gjasa që t’ju rikthehet kjo sëmundje përsëri nëse ata angazhohen në aktivitetet fizike, pas trajtimit. Ekipi i një spitali Unversitar në Kopenhag të Danimarkës, i udhëhequr nga... Më shumë
Shtatë ligjet më të çuditshme

Shtatë ligjet më të çuditshme

Kureshtje 23 February, 2016, 13:31

Tani është zyrtarisht e pamundur për të arrestuar një grua të veshur me pantallona në kryeqytetin francez.Populli i Burneit, Malajzisë dhe Indonezisë janë të impresionuar pas frutit Durian, i cili ka një pamje gjysmë ananas dhe gjysmë ferrëgjatë. Shumë autoritete lokale të këtyre vendeve e kanë ndaluar konsumimin e... Më shumë
Njohja e personalitetit përmes shkronjës së parë të emrit
A Jeni origjinalë dhe nuk ndikoheni lehtë nga rrethi. Jeni mjaft të pavarur. Edhe të guximshëm. Nuk mund të thuhet se nuk i doni ndryshimet, jeni për to. Do të ishte e mirëseardhur të jeni më të hapur në bashkëpunim me të tjerët, dhe të jeni të gatshëm t’i... Më shumë
Shtatë flamujt më të çuditshëm
1. Mozambik  I vetmi flamur kombëtar në botë ku shfaqet një pushkë moderne. AK – 47 është menduar për të përfaqësuar mbrojtjen dhe vigjilencë në një vend që ishte mbytur në luftë civile për mbi një dekadë. 2. Hauai  Edhe pse nuk qenë pjesë e Perandorisë Britanike, Hauai ende... Më shumë
Është vetëm dy vjeç dhe tashmë ai njihet si personi më i ri i alkoolizuar në botë. Cheng Cheng gjithçka e ka nisur kur ishte 10 muajsh dhe babai i tij i vendoste në gojë shkopinj të ngjyer me verë, në mënyrë që ai të ndalte së qari. Në... Më shumë
Si të eliminojmë ngrënien e darkës
Shumë studime flasin për reduktimin e darkës në një frut apo një gotë kos. Por, si mund të mësohemi me një ritual të tillë? “Filloni duke ngrënë mëngjes, qoftë edhe diçka të vogël. Në qoftë se trupi juaj merr kalori që në mëngjes, atëherë në darkë do të jeni... Më shumë