Sa mund të qëndrojë njeriu pa frymë, ushqim, gjumë
Trupi i njeriut është i brishtë, por megjithatë ka shumë njerëz që kanë dëshirë ta testojnë trupin e vet deri në kufijtë ekstremë. Falë aventurierëve të ndryshëm, sot dimë se sa mund të qëndrohet pa disa nga gjërat më të nevojshme. Pa gjumë Në vitin 1965, atëherë 17 vjeçi... Më shumë
TV5 Monde: Korça “Parisi i vogël”
Televizioni francez Francë 5 ka këtë javë, për emisionin e vet destinacionet e frankofonisë, Korçën, qytetin që e quan djepi i frankofonisë në Shqipëri! Emisioni i transmetuar këtë të shtunë paraqet një reportazh të përmbledhur për jëtën tipike të qytetit juglindor, si edhe për nxënësit korcarë që vazhdojnë traditën... Më shumë
Porosit fustanin e ëndrrave në Kinë, por ja çfarë merr
Blerjet online janë shtuar masivisht vitet e fundit por jo gjithmonë të vjen i njëjti mall që sheh në foto, sidomos kur vjen nga Kina. E njëjta gjë i ka ndodhur një femre nga Britania e Madhe e cila porositi fustanin e dasmës në një kompani kineze. Ajo porositi... Më shumë
Dubai, super veturat e policisë (VIDEO)
Dubai, është qyteti më i populluar në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA). Është i vendosur në bregdetin juglindor të Gjirit Persik dhe është një nga shtatë emiratet që përbëjnë vendin. Abu Dhabi dhe Dubai janë vetëm dy Emiratet që kanë fuqinë e vetos mbi çështjet kritike me rëndësi kombëtare... Më shumë
Shoferi me dy tigra në veturë (FOTO)
Në Pragë të Çekisë është parë një veturë që në pjesën e pasme kishte dy tigra të mëdhenj. Kafshët e egra që lëviznin në pjesën e pasme të një BMW-je, janë fotografuar nga shoferi i një veture tjetër që kishte vërejtur se nuk janë lodra apo kafshë të zakonshme... Më shumë
Nis punën ministrja e Lumturisë në Emiratet e Bashkuara Arabe
Emiratet e Bashkuara Arabe kanë krijuar postin e ri të ministrit të Lumturisë. Sipas medieve të huaja, ky dikaster i është lënë në dorë Ohood Al Roumi, e cila u betua duke marrë detyrën dhe duke u bërë njëra prej 8 ministrave femra në kabinetin prej 29 anëtarësh të... Më shumë
Luftë me domate në Kili (VIDEO)

Luftë me domate në Kili (VIDEO)

Kureshtje 17 February, 2016, 17:27

Festivali i pazakontë i cili tërheq vëmendje të madhe mbahet për të gjashtin vit me radhë. Kësaj radhe për këtë eveniment u përdorën 100 ton domate. “Jam e frikësuar sepse marrë pjesë për herë të parë, sigurisht se duhet të kujdesem për veten. I mbulova veshët, pikërisht këtë pjesë... Më shumë
Shkenca: Libri qetëson më shumë se një pilulë gjumi
Në një botë të rrethuar me ekrane televizive, celularë të mençur, ti bëhu pak më ndryshe. Shijo kënaqësinë e të lexuarit një libër të mirë, ngase sipas një studimi përqindja e të lexuarit nga të rinjë sipas HuffPost, bëhet e ditur se është rënë në nivel tejet të ulët,... Më shumë
Dreri që imiton çdo lëvizje të gruas (Video)
Ky dre duhet t’i uli ato këmbë! Klipi qesharak tregon momentin e pabesueshëm se si një dre në borë imiton çdo lëvizje të gruas që sheh përmes dritares. “Tani këtë këmbë. Këtë këmbë,”- thotë zëri i gruas në video. Në një moment gruaja sheh drejt kamerës dhe qesh ndërkohë... Më shumë
Sa janë të sinqerta, të turpshme dhe të rrënjosura mendimet
Normat kulturore dhe shoqërore përshkruajnë se si duhet të sillemi, por jo edhe si të mendojmë, për ç’arsye tentimet për të shtypur mendimet e ndaluara dinë “të na bien kresë”. Kështu kur mendojmë për anëtarët irritues të familjes, shijen e keqe të miqve apo të dashurin e mërzitshëm, tentojmë... Më shumë