Çokollatë e nxehtë në kushte shtëpie
Çokollata është një nga “mëkatet” që të gjithë ia lejojnë vetes, edhe kur janë në dietë. Ajo i bën mirë zemrës, por problemi është se si të përgatisim çokollatën e nxehtë në shtëpi, në mënyrë që të jetë si ajo e barit. Më poshtë do ju japim udhëzimet dhe... Më shumë
Përparësia e të pasurit lytha në trup
Këto përparësi me të madhe kanë ngadhënjyer mbi të metat e lythave të cilat gjithmonë i kemi lidhur me rrezikun nga melanoma, kanceri i lëkurës. Nëse jeni njëri ndër këta persona me shumë lytha në trup, këtë mund ta shikoni si bekim nga Zoti, është konkludimi i studimit të... Më shumë
Petku pesëmijë vjeçar

Petku pesëmijë vjeçar

Kureshtje 19 February, 2016, 13:58

Në mesin e shumë veshjeve dhe leckave që janë gjetur në një var masiv në Egjipt, është edhe ky petk i bardhë. Në fillim nuk është menduar të ketë ndonjë veçanti, por matjet me radiokarbon, kanë treguar se është punuar dhe bartur në një kohë shumë të lashtë. Petku... Më shumë
Largoni dhimbjen e lukthit me këtë pije
Kjo pije preferohet që të pihet para shujtës kryesore, apo para kafjallit. Esencën e kësaj recete e përbëjnë xhenxhefili dhe mjalti i shtëpisë, ku bëhet fjalë për një kombinim i cili ka ndikim pozitiv në apetit, lehtëson dhembjet e lukthit, e rrit imunitetin, por ka edhe dobi të tjera.... Më shumë
Reagimi i trupit kur pimë Red Bull
Shumica e njerëzve preferojnë të konsumojnë pije energjike për ti  mbijetuar lodhjes së tepërt. Shumica e studentëve besojnë se këto pije ndihmojnë për të qëndruar zgjuar gjatë gjithë natës. Pija e quajtur “RedBull” deri më sot është njohur si pije me shije të gazozit, pije që sjellë energji  fizike,... Më shumë
Jetesa Kubaneze

Jetesa Kubaneze

Kureshtje 19 February, 2016, 13:27

Jeroen Nieuwhuis jeton dhe punon në Holandë. Ai ka filluar të merret me fotografi qysh në moshën 11-vjeçare, kur për ditëlindje kishte marrë një foto-aparat. Me kalimin e viteve, ai filloi të bënte portete të shokëve, të cilat i postonte në internet, ku dhe fitoi famë për stilin e... Më shumë
Të ulurit në këtë mënyrë është e rrezikshme për shëndetin
Mirëpo, ulja në këtë mënyrë nuk është aspak e shëndetshme, pasi rrezikon shumë shëndetin. Ulja këmbë në këtë mënyrë për orë të tëra, shkakton paralizë nervore. Gjithashtu, mund të shkaktojë tension të gjakut dhe në qoftë se ju keni tension të lartë, kjo formë e të ulurit do t’ju... Më shumë
Një studim i kohëve të fundit që është kryer në Universitetin e Montrealit, ka zbuluar se ushqimi me yndyrë, mund të ndryshojë kimikatet në tru. Përveç kësaj, ushqimet që kanë shumë yndyrë mund të shkaktojnë disa simptoma që janë të ngjashme me shenjat e depresionit dhe ankthit. Këto ushqime... Më shumë
Gjiganti që fle, vrima e zezë më e madhe që është zbuluar ndonjëherë
Në kraharorin e galaktikës jeton një gjigant që fle, edhe pse në pamje i heshtur. Bëhet fjalë për një tjetër galaktikë e pozicionuar  300 milionë vite dritë larg Tokës. Në zemër të saj gjendet një nga vrimat e zeza më të mëdha të zbuluara ndonjëherë. Ky gjigant ka madhësinë... Më shumë
Gjashtë përfitime të mahnitshme nëse hani banane çdo ditë
Nëse jeni dikush që e pëlqeni shumë bananen, tani keni më tepër arsye. Bananet ju ndihmojnë të merrni frymë më lehtë Gati 26 milionë amerikanë vuajnë nga astma dhe kjo është një sëmundje kronike në mesin e fëmijëve. Por parandalimi i astmës mund të bëhet shumë lehtë, thjesht duke... Më shumë