Nuk largohet nga fshati sepse macet mbesin të uritura
Münevver Akgün, 73 vjeçarja e cila jeton në qytetit Kastamonu në Turqi, me shqetësimin se macet të cilët ajo i ushqen do të mbeten të uritura gjatë dimrit, as për një kohë të shkurtër nuk mund të ndahet nga macet e saj. Akgün, e cila ka humbur burrin e... Më shumë
Pritet të zbulohet dhe të bëhet i vizitueshëm Mozaiku 2100-vjeçar në Durrës
Një mozaik i rrallë i shekullit të parë pas Krishtit me hipokamp, apo thënë ndryshe kalë deti do të bëhet shumë shpejt i vizitueshëm. Mozaiku me motive marine, është në thellësi nën nivelin e detit, i mbuluar nga rëra dhe ndodhet nën trotuar, pranë sheshit pranvera në Durrës. Mozaiku... Më shumë
15 tipare të personalitetit që ka çdo njeri i suksesshëm
Suksesi është diçka shumë e mprehtë. Për ta arritur duhet të keni durim, pikëpamje pozitive dhe aftësinë për të qenë i hapur më të tjerët. Brightside ka hartuar një guidë për t’iu ndihmuar të kuptoni më qartë se si një person i suksesshëm dallon nga një jo i suksesshëm.... Më shumë
Si funksionon Levitron, njihuni me eksperimentin nga fizika
https://www.facebook.com/viralthreaddotcom/videos/937460526395790/ Më shumë
Mënyra si ti largoni flokët e thinjura me patate
Flokët bëhen të thinjura kur qelizat ngjyrë-prodhuese ndalojnë prodhimin e pigmentit. Në mënyrë tipike, njerëzit fillojnë të kenë flokë të thinjura gjatë të tridhjetave. Sigurisht, flokët e thinjura mund t’i ngjyrosni me ngjyrë për t’i fshehur thinjat, por në qoftë se dëshironi të mos keni ngjyrë tjetër të flokëve... Më shumë
Si ta kuptoni që partneri meriton një shansë të dytë
OK, i ke dhënë fund, tani je e qetë. Por, zakonisht të ndodh kur je vetëm me mendimet e tua – të vijnë në mendje momente nga vendet ku keni kaluar bashkë, apo shikon një bluzë që ai mund ta ketë harruar në shtëpinë tënde, dëgjon një këngë të... Më shumë
Numri i aplikuesve në NASA thyen rekord
NASA ka njoftuar të premten se numri i aplikuesve ka arritur një rekord të ri, ka kaluar shifrat prej 18.300 vetave, për grupin tjetër të astronautëve. Kjo shifër është dyfish më e madhe se ajo e aplikuesve paraprak që u bë në vitin 1978, atëherë kishin aplikuar vetëm 8000... Më shumë
Dy vjeçarja mbyllet aksidentalisht në arkën e bankës (Video)
Pamjet e një videoje dramatike tregojnë se si ekipet e zjarrfikjes nxitonin për ta liruar një vajzë dy vjeçare nga brendia e një arke të mbyllur bankare. Bëhet e ditur se ajo hyri pa dashje në kutinë e çeliktë, e cila mbyllet në afate të caktuara kohore, në degën... Më shumë
Ja çfarë shkakton konsumimi i sheqerit
Sipas një studimi më të fundit të realizuar nga një grup studiuesish nga Australia dhe India, rezulton se sheqeri jo vetëm sjell obezitet, por mund të shkaktojë në tru dëmtime të njëjta me ato që sjell stresi. Studimi i publikuar në revistën “Frontiers in Molecular Neuroscience” është fokusuar në ndikimin e dietës ushqimore në tru, krahasuar me stresin apo... Më shumë
Zbulimi vjen nga Instituti gjerman ‘Max Planck’ në Lipcia dhe mund të shërbejë për parandalimin e një patologjie qe kohët e fundit është përhapur se tepërmi. Përgjithësisht, të gjitha gratë pas lindjes pësojnë ndryshime që lidhen edhe me gjendjen e tyre të humorit. Kjo fazë në jetën e një... Më shumë