Si ta mposhtim lodhjen

Si ta mposhtim lodhjen

Kureshtje 10 February, 2016, 16:33

Karbohidratet Ëmbëlsirat janë ato që munden për një kohë të shkurtër të përmirësojnë gjendjen shpirtërore, por kjo nuk është një zgjidhje afatgjatë. Zgjidhja e vërtetë janë karbohidratet të cilat përpunohen ngadalë gjatë tretjes: buka e zezë, pastat, orizi dhe patatja. Vitamina C Mungesa e vitaminës C sjell deri te gjendja... Më shumë
Kuajt i dallojnë emocionet e njeriut
Nëse jeni të zemëruar, kali juaj sipas të gjitha gjasave do ju jap një shikim nga anash. Edhe të rrahurat e zemrës së tij do të përshpejtohen. Që të dyja janë indikacione se kali njeh emocionin e njeriut. Shkencëtarët e Universitetit Sussex në Britaninë e Madhe kanë përdorur fotografi... Më shumë
Bima helmuese që mund t’ju vrasë brenda një minute
A i keni me të vërtetë shumë qejf bimët natyrale, aq sa dëshironi ti mbani ato në ambientet tuaja shtëpiake? A e dini se disa prej tyre mund të jenë shumë të rrezikshme për familjarët, veçanërisht për fëmijët, për të cilët ju nuk keni asnjë ide se çfarë janë... Më shumë
10 mënyra romantike për ta befasuar partnerin për Shën Valentin
Dëshiron ta bësh partnerin të ndihet më i dashuruar ditën e Shën Valentinit? E lodhur me të gjitha idetë banale? Lajmi i mirë është që ke mundësi me këto ide të reja dhe romantike ta bësh Shën Valentinin një festë vërtet speciale. Restorantet duhet të jenë të mbushur plot... Më shumë
Badab-e Surt, perla e Iranit

Badab-e Surt, perla e Iranit

Kureshtje 10 February, 2016, 15:41

Në veri të Iranit, 230 km në lindje të Teheranit, gjendet një perlë natyrore spektakolare e njohur me emrin, Badab-e Surt. Bëhet fjalë për një varg tarracash natyrore të shkallëzuara, që janë krijuar para mijëra vjetësh në shëmbinjtë e prekur nga mineralet e karbonateve. Mbi tarracat Badab-e Surt rrjedh... Më shumë
Njihuni me njërin prej kopshteve më të bukura në Itali
Kopshti Garzoni konsiderohet si një prej kopshteve më të bukura në Itali. Rregullimi i këtij kopshti ka zgjatur dy shekuj – ndërsa dekorimi i tij kishte filluar në shekullin e 16-të, në kohën kur ishte një kopsht i thjeshtë. Ky kopsht ndodhet në Collodi, një fshat të vogël mesjetar... Më shumë
Vendkalimet rrugore për kafshët e egra
Shpyllëzimi i shpejtë dhe ndërhyrja e tepërt e njeriut në mjedisin ku jetojnë kafshët e egra ka bërë që shpesh këto kafshë të shihen në vendbanimet e njerëzve. Ndërhyrja në mjedisin ku jetojnë kafshët e egra zakonisht ndodh për shkak të keqpërdorimeve dhe kur rrugët, hekurudhat, kanalet, linjat e... Më shumë
Çaji i cili pastron trupin dhe kuron mbi 50 sëmundje
Kjo përzierje ka përfitime të shumta për shëndetin, ndihmon në trajtimin e kancerit dhe çmendurisë, kjo sipas studimeve të shumta të zhvilluara. Për më shumë ky miksim është përdorur edhe për pastrimin e trupit nga toksinat dhe kurimin e shumë sëmundjeve. Përbërësit që ju nevojiten: Gjysmë lugë gjelle xhenxhefil... Më shumë
Çaji i gjelbër ul kolesterolin e keq
Konsumimi i çajit të gjelbër zvogëlon nivelin e të ashtuquajturit kolesterol “i keq”, ndërsa niveli i të ashtuquajturit kolesterol “i mirë” mbetet i pandryshuar, porosisin ekspertët kinezë nga Fakulteti i Mjekësisë në Pekin. Kjo është ndoshta një nga arsyet pse ky çaj ndërlidhet me rrezikun më të vogël nga... Më shumë
Shkaktarët e rrudhave në fytyrë
Ekzistojnë vese të përditshme të cilët kanë një ndikim të theksuar në shfaqjen e shumë rrudhave në organizmin tonë. Disa nga veset e përditshme të cilat sjellin rrudhje të lëkurës suaj janë: Dietat E dini që dietat shkaktojnë rrudha, sepse dobësimi dhe shëndeti shkaktojnë probleme në lëkurën tuaj. Mos pastrimi... Më shumë