Të mirat për konsumimin e bananes
Nëse keni menduar se bananet janë vetëm për majmunët, mendoni edhe njëherë Më poshtë kemi disa fakte, për të mirat që sjell konsumimi i bananes. Banane ndihmojnë për ta kapërcyer depresionin për shkak të përmbajtjes së lartë të triptofanit, i cili është konvertuar në serotonin – një neurotransmiter për... Më shumë
Perimet që ndikojnë në parandalimin e verbërimit
Glaukoma është sëmundja, që ka verbuar miliona njerëz në botë. Me rritjen e tensionit të syrit rritet edhe presioni i lëngut brenda tij, duke shkaktuar dëme të parikuperueshme të nervit optik. Për të ruajtur shikim duhet të konsumohen sa më shumë perime dhe gjethe. Këtë fakt e mbështet edhe... Më shumë
Fakte për pandën e kuqe

Fakte për pandën e kuqe

Kureshtje 29 January, 2016, 11:13

Panda e kuqe është një e afërm e ngushtë e pandës gjigante. Edhe pse më pak të njohura, panda e kuqe është zbuluar 48 vjet para pandës gjigante. Kjo krijesë ariu  mund të gjenden në Nepal, Indi, Butan, Kinë, Laos dhe Mianmar. Panda e kuqe jeton në pyjet malore.... Më shumë
12 kartëvizitat e çuditshme të personave të famshëm
Cila është mënyra më e mirë për të përshkruar biznesin e një personi? Natyrisht, karta e tij/saj e biznesit (kartëvizita), që përshkruan kompaninë dhe përgjegjësinë e personit në fjalë. Thonë se, një kartë-biznesi duhet të jetë e thjeshtë dhe atraktive – mirëpo, kjo rregull siç duket nuk ka vlerë... Më shumë
Një gotë verë, 60 minuta ushtrime
Shumë të zënë për të veshur atletet, kostumin sportiv dhe për të vrapuar për 60 minuta në pistën e vrapit?! Ky është problemi i shumë personave, por qetësohuni, mbushni një gotë verë, uluni në këndin tuaj të preferuar në shtëpi dhe kushtojini një orë kohë vetes suaj. Ky është... Më shumë
Të flisni dy ose më shumë gjuhë, do të thotë të keni një tru më të fortë dhe gati për të reaguar pas një goditjeje. Këtë gjë e ka përcaktuar një studim indian, i cili ka demonstruar se njohja e dy ose më shumë gjuhëve të ndryshme e ndihmon... Më shumë
Pse bëheni gjithmonë vonë

Pse bëheni gjithmonë vonë

Kureshtje 28 January, 2016, 20:09

Është njerëzore që ndonjëherë të mbërrini vonë në një takim, punë etj. Por për disa, të qenit me vonesë është diçka normale dhe e zakonshme. Prej disa dekadash, shkencëtarët janë përpjekur që të kuptojnë këtë fenomen tek njerëzit dhe kanë gjetur tipare të ngjashme që karakterizojnë personat që janë... Më shumë
BE dhe Ministria e Integrimeve diskutuan për politikat sociale, punësimin e arsimin
Pas takimit të djeshëm për drejtësi, liri dhe siguri, përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës dhe të Komisionit Evropian diskutuan sot për zhvillimet e vitit të kaluar në fushën e arsimit dhe trajnimit, punës dhe mirëqenies sociale, komunikimit elektronik, shoqërisë informative dhe politikës audio-vizuale, shkencës dhe inovacionit. Nëpëmjet një komunikate... Më shumë
7 fakte për basketbollin

7 fakte për basketbollin

Kureshtje 28 January, 2016, 19:24

Më 15 Janar të vitit 1892, fizikani dhe trajneri James Naismith publikoi rregullat e lojës së basketbollit. 1. Ai kishte dëshirë për të pasur në lojë me më pak lëndime sesa futbolli ose për t’i dhënë sportistëve të rinj diçka për të bërë edhe në momente kur koha ishte... Më shumë
Eksperiment i rrezikshëm, ja si ndikon plumbi nën ujë (VIDEO)
Një shkencëtar ka bërë një eksperiment shumë të rrezikshëm. Ai mori rrezikun mbi supe, duke hyrë në pishinë dhe duke e qëlluar veten me pistoletë nga një largësi prej 10 metrave. Fizikanti nga Norvegjia, Andreas Wahl, e vuri veten në rrezik vetëm e vetëm për të provuar qëllimin e... Më shumë