5 kërcënimet më të mëdha ndaj njerëzimit
Apokalipsi mund të jetë në mendjen e dikujt si kërcënimi më i madh ndaj njerëzimit, për shkak të filmave të shumtë fanta-shkencorë dhe teorive të cilat mund të bëhen realitet. Por, duket se kërcënimi më i madh ndaj njerëzimit nuk është apokalipsi, por një shpërthim i një super-vullkani, thuhet... Më shumë
Si ju tregon trupi juaj kur i mungon një vitaminë?
Në trup mund të përcaktohet duke përdorur një vetë-ekzaminim të thjeshtë, e cila është shumë e rëndësishme për të moshuarit. Vitaminat janë elemente thelbësore që mbajnë trupin e njeriut në ekuilibër, duke bërë të mundur funksionimin. Cila është rëndësia e tyre për punën e secilit, madje edhe qelizat më... Më shumë
Vetitë kuruese të hurmës

Vetitë kuruese të hurmës

Kureshtje 24 January, 2016, 17:01

Hurma është një ndër pemët më të shëndetshme, ajo ka një spektër të gjerë për shëndetin dhe vlerave ushqyese, prandaj edhe konsiderohen si pema më e shëndetshme. Disa nga vetitë e saj janë. Burim i hekurit Personat që vuajnë nga anemia do të duhej të hanë sa më shumë... Më shumë
Tri metoda natyrale për të kuruar dhimbjen e fytit.
Dhimbjet e fytit shpesh janë dhe një ndër problematikat më të përhapura në shqetësimet shëndetësore të secilit nga ne. Ato shkaktohen nga bakteret e Streptokokus të cilët sjellin dhimbje dhe skuqje të tij. Ne do t’ju sjellim disa metoda natyrale për të kuruar dhimbjen e fytit. Spec i kuq... Më shumë
Sa shpenzon energji elektrike mbushësi i celularit, nëse lihet në prizë
Sigurisht ju ka ndodhur të gjithëve, ta lini mbushësin e celularit të vendosur në rrymë edhe nëse nuk ka qenë duke e mbushur celularin tuaj. Por, sa shumë ju kushton kjo juve? A shpenzon shumë rrymë dhe a është kjo arsyeja pse faturat e rrymës janë më të larta?... Më shumë
Kryeqyteti ndotet më së shumti prej Obiliqit
“Pak kilometra larg kryeqytetit janë termocentralet e Korporatës Elektroenergjetike të Kosovës, që njihen si ndotësit më të mëdhenj të ajrit në këtë zonë. Pluhuri i liruar nga to mund të vërehet edhe me sy të lirë, veçanërisht në ditë dimri, kur ai krijon një shtresë të zezë mbi borë”.... Më shumë
Fjalëkalimet më të përdorura në vitin 2015
Tani është koha kur duhet të marrim në konsideratë vendosjen e fjalëkalimeve tona. Fjalëkalimet më të përdorura të vitit 2015 janë zbuluar dhe nëse keni përdorur njërin nga to ka shumë mundësi që të jeni sulmuar nga hakerët. Nëse po pyesni si po i dimë këto detaje sekrete e... Më shumë
Babai kthen dhomën e vajzës në një pyll përrallash (FOTO)
Një burrë në Uashington të SHBA ka ndërtuar një botë çudirash për vajzën e tij 6 vjeçare dhe fotot do ju mahnisin. “Vajza ime donte një pemë zanash në dhomën e saj ku ajo mund të ulej, të lexonte libra dhe të ngjitej në degë – shkruan , babai... Më shumë
Receta e uthullës së hudhrës që kuron sëmundjet e zemrës, tensionit, zorrëve
Si ta përgatisnin uthullën e hudhrës në shtëpi Historiku i kësaj recete Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet... Më shumë
Pse duhet të konsumoni kumbulla të thata
Kumbullat e thata janë një mënyrë e mirë opër të mbrojtur kockave tuaja. Përbërësit që ato kanë ndihmojnë në një shëndet më të mirë të kockave. Shkencëtarët në Universitetin e Floridës në Oklahoma kanë vërtetuar se konsumimi i dhjetë kumbullave të thata në ditë përmirëson dendësinë e kockave. Ata... Më shumë