Receta e uthullës së hudhrës që kuron sëmundjet e zemrës, tensionit, zorrëve
Si ta përgatisnin uthullën e hudhrës në shtëpi Historiku i kësaj recete Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet... Më shumë
Pse duhet të konsumoni kumbulla të thata
Kumbullat e thata janë një mënyrë e mirë opër të mbrojtur kockave tuaja. Përbërësit që ato kanë ndihmojnë në një shëndet më të mirë të kockave. Shkencëtarët në Universitetin e Floridës në Oklahoma kanë vërtetuar se konsumimi i dhjetë kumbullave të thata në ditë përmirëson dendësinë e kockave. Ata... Më shumë
Proteza më e shtrenjtë në botë (FOTO)
Një dentist nga Dubai ka krijuar proteza dhëmbësh më të shtrenjtat në botë,me një shumë tronditëse prej 152,700 dollarë. Ajo përmban 10 gram të arit te pastër prej 24 karatësh dhe 160 diamante vezulluese. Më shumë
8 mënyra si të bëhemi të lumtur
Mbetet një mister për të gjitha moshat se pse disa njerëz janë më të lumtur dhe të tjerët më pak. Shkenctarët kanë gjetur 8 mënyra se si mund të bëhemi më të lumtur.- transmeton sovrani.info Gjeni rrugën drejt lumturisë. Kërkoni gjëra pozitive. Krijoni lidhje me njerëz ( familje, miq,... Më shumë
Veprat e artit me iluzione optike, që arrijnë të ju trullosin sytë (FOTO)
Iluzionet për shekuj me radhë na kanë obsesionuar. Iluzionet optike ndodhin kur perceptimi ynë i të dhënave vizuale ndryshon nga realiteti. Kjo ndodhë kur truri nuk mund të bëjë kuptimin logjik të informacionit të transmetuar nga sytë. Shumë artistë dhe krijues të filmave kanë eksperimentuar me iluzione optike, për... Më shumë
Njerëzit gënjejnë më shumë në mesazhe
Një studim i ri thotë se njerëzit gënjejnë më shumë në mesazhe. Hulumtuesit tregojnë se kjo e bën më të lehtë për njerëzit që të gënjejnë kur janë duke shkruar se sa kur janë duke komunikuar me video me një person sepse ata nuk ndihen të vëzhguar. Studimi i... Më shumë
Facebook, efekte pozitive apo negative
Duke pasur parasysh që 51% e amerikanëve mbi moshën 12 vjeçare kanë profil në këtë rrjet social në krahasueshmëri me tre vjet më parë kur përqindja ishte vetëm 8, sipas të dhënave të reja nga Edison Research, nuk është e çuditshme që ka revista të tëra lidhur me psikologjinë... Më shumë
Në një studim të realizuar nga Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard thuhej se njerëzit që hanin ushqime pikante pothuajse çdo ditë, kishin rrezik 14% më të ulët për të vdekur krahasuar me njerëzit që hanin ushqime pikante një herë në javë. Studiuesit vlerësuan informacionin shëndetësor dhe dietat e... Më shumë
Stresi në moshë të mesme sjell sëmundjen Alzheimer
Ekspertët paralajmërojnë se stresi në moshë të mesme dëmton trurin duke çuar kështu në sëmundjen  Alzheimer. Sipas një studimi të ri stresi i madh në moshë të mesme dëmton rëndë trurin duke shkaktuar edhe çmenduri. Neuronet e përfshira në ankthin kronik gjerësisht vendosen në zonat e lidhura me sëmundjen... Më shumë
Pema që shkrin dhjamin dhe ngrit disponimin
Ndoshta duket e tepërt, por kjo pemë njihet si “grali i shenjtë i dobësimit”. Në botën mbarë kjo pemë është vërtetuar si pemë që bën çudinë se ngrit nivelin e serotoninës dhe shkrin dhjamin. Nëse dëshironi të humbni në peshë, por gjithmonë jeni të uritur, e kilogramët nuk shkrihen,... Më shumë