Kur kirurgjia plastike bëhet vdekjeprurëse
Raquel Santos, modele dhe nënë e dy fëmijëve gjeti vdekjen gjatë një ndërhyrje të kirurgjisë plastike, gjatë kohës që po i bëheshin injeksione, për heqjen e shenjave që krijohen në fytyrë nga e qeshura. Raquel Santos ishte 28 vjeçe, ndërsa ndërroi jetë këtë të martë në Rio de Janeiro... Më shumë
Ja pse femrat e gjata janë më të rrezikuara nga kanceri
Edhe pse ende nuk janë zbuluar rezultatet e plota, një studim i fundi i Shoqatës Evropiane të Endokrinologjisë (që fokusohet tek qelizat hormonale) ka zbuluar një lidhje mes gjatësisë së femrave dhe rrezikshmërisë për tu prekur nga kanceri. Siç raportohet nga Biblioteka Kombëtare Mjekësore e Shteteve të Bashkuara dhe... Më shumë
Si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve
Zënkat e fëmijëve mund të arrijnë një tension të vështirë për t’u duruar. Në një moment qetësie në shtëpi papritur nisin britmat e padurueshme, lodra që përhapen gjithandej, dhe shpesh grindjet me njëri-tjetrin. Kështu nis zënka mes vëllezërve dhe motrave. Ndërkohë, pyetja e parë që bëjnë prindërit është nëse... Më shumë
Veçoritë e trurit

Veçoritë e trurit

Kureshtje 14 January, 2016, 9:47

Truri ynë është vërtetë i mahnitshëm. Mund të jeni të habitur me atë që truri juaj është i aftë të bëjë pas leximit të këtyre fakteve të çuditshme: Truri nuk ndjen dhimbje. Edhe pse informatat për dhimbje aty procedohen, ai vet nuk ndjen dhimbje. Truri  kërkon 20% të oksigjenit... Më shumë
Dëshironi të lini duhanin, pini këtë çaj
Brenda tre muajve do të arrini ta lini duhanin nëse pini një çaj të thjeshtë. Antonina Scipina është një mjeke  ruse e njohur, e cila i sugjeron pacientët të përdorin një çaj të thjeshtë por shumë efektiv i cili ndikon në lënien e duhanit. Ajo i thotë pacientëve të... Më shumë
Kjo është zgjidhja e shkencës për zgjim më të lehtë nga gjumi
  Zgjimi në mëngjes mund të jetë i vështirë për secilin prej nesh. Por, një pajisje e re me alarm është krijuar si zgjidhje e duhur për këtë problem. “The Ruggie”, është një tapet i vogël me orë dhe alarm të programuar, të cilin mund ta ndaloni vetëm pasi... Më shumë
Lëkurën e frutave dhe perimeve mund ti përdorim edhe në këtë mënyrë
  Lëkurën e frutave dhe perimeve mund ti përdorim për parandalimin apo shërimin e disa sëmundjeve, përmirësimin e lëkurës e madje edhe për lustrimin e këpucëve. Është vërtetuar se acidin të cilin e përmban lëkura e mollës na jep më shumë vlera shëndetësore se sa brendësia e mollës, duke... Më shumë
Disponimi juaj përmirësohet duka aplikuar këto veprime
Që të ndjeheni të lumtur nuk do të thotë që të konsumoni çokollata apo gjëra të shtrenjta. Gjërat më të mira për përmirësimin e disponimit në të shumtën e rasteve janë pa pagesë!   Disa nga këto veprime janë: – Më shpesh bëni dashuri: Bëhet fjalë për ushtrimet aerobike... Më shumë
7 këshilla si ta mundni pagjumësinë
Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar me pagjumësinë. 1. Çelësi është në Melatonin- Duke marrë 5mg Melatonin mund të vëjë ritmet e trupit tuaj përsëri në ekuilibër dhe ta bëjë më të lehtë rënien në gjumë Por studimet e fundit dhe hulumtimet tregojnë se Melatonin bën shumë më tepër... Më shumë
Bukuritë e maleve të Kosovës (Foto)
Jane publikuar disa fotografi te mahnitshme të maleve të Kosovës të bëra nga KFOR-i, të cilat më vonë u publikuan edhe nga Ambasada Amerikane në Kosovë. Më poshtë ju sjellim në foto ca bukuri të Kosovës Më shumë