Përse ëndërrojmë që jemi duke fluturuar?
Ëndrra e fluturimit në të vërtetë është nevojë që të vendosim kontrollin mbi dikë apo mbi diçka – shpjegojnë ekspertët (interpretuesit e ëndrrave). Dhe nuk është aq e rrallë Shfaqet te vogëlushët, në mënyrën intensive dhe piktoreske, por edhe te personat fantazues. Në moshën e vonshme mund të na... Më shumë
Humbi 57kg për 10 muaj. Aktorja nuk njihet më
Pasi u diagnostikua me sindromën policistike të vezoreve, Xhiana Shortino vendosi t’i lërë ushqimet e dëmshme. Ajo ndoqi një regjim diete dhe për 10 muaj nuk njihej më, pasi humbi plot 57 kg. Por ngaqë ka qenë e shëndoshë që në lindje, aq nuk mjaftonte. Vajza u detyrua të bëjë dhe... Më shumë
Pas lindjes së parë çezariane, e dyta nuk duhet natyrale
Lindjet me operim çezarian mund të jenë metoda më e sigurt e lindjes për gratë që kanë lindur një herë me çezariane. Të provosh herën e dytë lindjen natyrale, pasi herën e parë ka qenë çezariane, ka rezultuar me ndërlikime për shumë nëna. Ky rezultat erdhi pas studimit të... Më shumë
“Shpërndani foto vetëm duke menduar” – Facebook tani ka çasje edhe në trurin tonë
Gjigandi i rrjeteve sociale Facebook , ka sjellë në treg risinë më të fundit e cila i ka habitur dhe mahnitur të gjithë. Së fundmi Facebook ka blerë “CTRL-Labs”, një kompani që mundëson ndërveprimin mes njeriut dhe smartfonëve vetëm me anë të valëve të lëshuara nga truri që përthithen... Më shumë
Meri jep lajmin e trishtë për këtë shenjë: Një romance i vjen fundi
Bëhet fjalë për shenjën e Akrepit. Horoskopi i publikuar nga Meri Shehu në Facebook: Dashi Nje bashkepunim do vihet ne dyshim apo ne rrezik persa i perket marreveshjeve ekonomike Po keshtu ne nje lidhje ne krize personale do kete ndarje Demi Do ta mendoni te ardhmen disi me pesimizem... Më shumë
Metodat natyrale për të hequr depozitat e kolesterolit rreth syve
Depozitat e kolesterolit që vërehen rreth syve nuk janë gjë tjetër veçse gunga të yndyrës që zhvillohen nën lëkurë: një gjendje e njohur edhe si xantelasma. Shkaku kryesor i xantelasma-s është prania e tepruar e kolesterolit “të keq” në trup, por ka më shumë të ngjarë ta keni këtë... Më shumë
Instrumenti 2000-vjeçar për tërmetet, i saktë edhe sot
Në vitin 132 të erës sonë, Zhang Heng, një studiues nga Kina, i paraqiti oborrit të mbretit Han sizmoskopin e parë në botë. Rindërtimet që i janë bërë sot kësaj pajisjeje i masin tërmetet me saktësi të lartë. Instrumenti përbëhet nga një vazo metalike, brenda së cilës është varur... Më shumë
Vajza që nxjerr kristale nga sytë dhe mjekët mbeten pa fjalë
Një vajzë 22-vjeçare nga Armenia, ka lënë pa fjalë mjekët kur shkoi për një vizitë. Ajo nxjerr kristale nga sytë, por ndjen dhimbje dhe mjekët ende nuk kanë një kurë konkrete për të. Satenik Kazaryan shkoi në spital pasi kishte dhimbje të syve, e cila shkaktohet nga këto kristale.... Më shumë
Fiton 10 milionë dollarë në lotari, kthehet në atdhe dhe vdes
“E kam thënë gjithmonë se nëse do të kisha fituar lotarinë, do të ndihmoj njerëzit në nevojë”. Ishin këto fjalët e para që tha pasi në vitin 2017 fitoi 10 milionë dollarë në lotari. 41-vjeçari Michael Gebru, nga Ontario, e mbajti fjalën e tij dhe u nis për në... Më shumë
Çifti adoptojnë një vajzë: ‘Çmenden’ kur zbulojnë të vërtetën që fsheh ajo
Një çift i krishterë adoptoi një vajzë të vogël të vetëm për ta zbuluar më pas se ajo është një ‘’sociopate e rritur e maskuar’’. Nëse premisa do të duket e njohur sepse kjo është praktikisht komploti i saktë i ftohtit të ekranit të madh ‘Orphan’ 2009, ku një... Më shumë