Çfarë është Libra? Çdo gjë që duhet të dini rreth kriptomonedhës së Facebook
Ditën e Marte Facebook prezantoi një monedhë të re digjitale të quajtur Libra e cila do të jetë e gatshme për përdorim nga 2020. Përmes saj miliarda përdorues të platformës në mbarë globin mund të kryejnë transaksione financiare online. Teknologjia e re kërcënon të ndryshojë përgjithnjë peizazhin financiar dhe... Më shumë
Instagram bie sërish nga sistemi
Instagram është goditur nga një ndërprerje për përdoruesit në mbarë botën. Aplikacioni në pronësi të Facebook filloi të martën të marrë njoftime për një ndërprerje rreth orës 10:30 të mëngjesit. Rrjeti popullor social pati një problem të ngjashëm edhe javën e kaluar, transmeton lajmi.net. Përdoruesit në Evropë, SHBA, Britani... Më shumë
iPhone 11 do ngjajë me sistemin Android
Apple pritet që të nxjerrë në treg iPhone 11, që do të jetë një surpizë e vërtetë, për çdo përdorues. Sikurse raporton UNILAD, Apple mund të heqë dorë nga fisha e saj karakteriske e karikimit për të kaluar në modelin që përdoret për pajisjet Android. Pra, në vend të... Më shumë
Dështon Samsung, detyrohet të heqë nga tregu më të mirin e tij
Teksa pritej që Samsung të hidhte shumë shpejt në treg produkin e tij më të ri, celularin e palosshëm, një tjetër kthesë kanë marrë gjërat. Gjiganti i teknologjisë është detyruar të anulojë të gjitha parapagimet që janë bërë nga klientët, për blerjen e Samsung Galaxy Fold. Siç mësohet, smartfoni... Më shumë
Facebook do ta lansojë një Portal të ri, tablet të avancuar për video thirrje
Vitin e kaluar, Facebook lansoi tabletet Portal dhe Portal + që janë prodhime e para harduerike të kompanisë. Pajisjet që ofrojnë video thirrje dhe aplikacione tjera, tani do ta kenë edhe një pasardhës, që lansohet brenda disa muajve, transmeton Telegrafi. “Kemi shumë gjëra që do t’i prezantojmë, kur të... Më shumë
Apple mund të sjell një ndryshim të madh në sistemin e zërimit të iPhone 11
Apple është duke punuar shumë në mënyrat për të përmirësuar sistemin e iPhone, me detajet e reja që tregojnë rreth një ndryshimi në ndërtimin e altoparlantëve që mund të rrisin volumin dhe të sjellin me vete akustikë të përmirësuar dhe më shumë kapacitet në frekuencat e basit, pa rritur... Më shumë
Nëse doni të bleni këtë lloj telefoni, bëhuni gati të rrini pa ‘Facebook’
Gjiganti i rrjeteve sociale, Facebook ka ndërmarrë një sërë hapash për të ndaluar instalimin e aplikacioneve të tij në telefonat Huawei që do të dalin në treg në të ardhmen. Ndalimi përfshin aplikacionin kryesor të Facebook, si dhe aplikacionet nga kompanitë e saj si Messenger, WhatsApp dhe Instagram. “BBC”... Më shumë
Goditet “Huawei”, smartfonët e rinj do shiten pa “Facebook” e “WhatsApp”
Kompanitë perëndimore të teknologjisë kanë nisur të shkëpusin marrëdhëniet me gjigantin kinez të telekomunikacionit “Huawei”, pasi administrata Trump e vendosi në listën e zezë të tregtisë.Kështu, “Facebook” s’do të lejojë instalimin e aplikacioneve në smartfonët e “Huawei”. Ata që përdorin smartfonë “Huawei” janë ende në kohë për të shkarkuar... Më shumë
Jeep Wrangler kthehet në makinë luksoze për të gjitha terrenet
Kthimi në makinë luksoze, kushton sa dyfishi i çmimit të origjinalit Megjithëse ka fuqi të madhe dhe kapacitet për të gjitha terrenet, Jeep Wrangler nuk është një model luksoz, transmeton Telegrafi. Khan Chelsea Truck Company ka punuar shumë, duke e kthyer në makinë me një nivel të lartë luksi. Makina... Më shumë
“Lufta” mes njerëzimit dhe digjitalizimit trajtohet në Dokutech
Pronësia, Autonomia, Pavarësia…disa nga temat që do të diskutohen Sot do të fillojë konferenca vjetore Doku.Tech 2019 e cila do të zgjasë dy ditë dhe do të mbahet në “Termokiss”, në Prishtinë. Dokutech është ngjarje vjetore që bashkon individët dhe talentët e teknologjisë. Kjo konferencë eksploron dhe sfidon implikimet... Më shumë