E bujshme, Gruevski u arratis nga Shqipëria për në Hungari
Ish kryeministri Nikolla Gruevski ka dalë nga dogana e Hanit të Hotit për t’ju drejtuar më pas Hungarisë ku ka kërkuar azil politik. Lajmi ishte dhënë më parë nga gazeta “Politika” e Serbisë, ndërsa sipas “Tema-s” ajo që shkruajnë serbët për këtë rast është i vërtetë. Mësohet se Gruevski... Më shumë
Arrestohet një person, keqpërdori pozitën zyrtare në Burgun e Dubravës
Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion, gjegjësisht Sektori për Hetimin e Korrupsionit ka arrestuar një person, pasi dyshohet se i njëjti ka keqpërdorur pozitën zyrtare në Burgun e Dubravës. “I dyshuari M.A. viti i lindjes 1985, me pozitë pune zyrtar në Zyrën për Lirim me Kusht në... Më shumë
Shqiptohet gjoba e parë për ndotje të ambientit në Malishevë
Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, ka filluar zbatimi i udhëzimit administrativ për ndëshkime me gjoba mandatore për mbrojtjen e mjedisit. Sipas një komunikate nga komuna e Malishevës, ky udhëzim ka filluar të zbatohet më datë 13 nëntor, ku edhe është shqiptuar gjoba e parë. Drejtori i Drejtorisë... Më shumë
Pejë: Arrestohen tre persona të dyshuar për grabitje me armë
​Policia e Kosovës ka arrestuar në fshatin Vitomiricë të Pejës tre persona të dyshuar për grabitje me armë dhe vjedhje të rëndë. Gjykata Themelore në Pejë, Departamenti për Krime të Rënda të dyshuarve ua ka shqiptuar masën e ndalimit prej 30 ditëve për të vazhduar me hetime të mëtutjeshme.... Më shumë
Kush janë vizitorët e “huaj” të Vllahisë në veri, që flasin serbisht
Përfaqësuesit e Këshillit të fshatit Vllahi, Ramadan Ademi, Beqir Uka dhe Ilir Begu, vizituan nënkryetarin e Komunës së Mitrovicës, Faruk Mujka, të cilit shprehën shqetësimin e banorëve të këtij lokaliteti me deklarimet e fundit të disa politikanëve, por edhe sipas hartës “Marrëveshja Finale me Serbinë”, fshati Vllahi do të... Më shumë
Ministria përgatitët për dimër, blen goma e zingjirë
Policia e Kosovës nga sot do të ushtroi kontrolle në vetura dhe nëse ato nuk janë pajisura me goma dimri dhe zingjirë, ngasësit mund të gjobitën sipas ligjit të trafikut. Për të mos u gjobitur është përkujdesur Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Në një kontratë të publikuar, MMPH... Më shumë
Komuna e Malishevës, i bën tri familje me shtëpi për banim
Të enjten, në përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, është bërë dorëzimi i çelësave së shtëpive për tri familje. Kështu thuhet në njoftimin e Komunës së Malishevës, duke theksuar se i pari i kësaj komune i ka uruar tri familjet për shtëpitë e reja. “Çdo shtëpi... Më shumë
Alarm për ajrin në Prishtinë: Mos dilni jashtë dhe mos i hapni dritaret
Ndotja e ajrit në Kosovë, vazhdon të mbetet problem i pazgjidhur për institucionet. Qytetarët e Kosovës edhe këtë vit sikurse viteve të mëparshme do të përballen me ndotjen e madhe të ajrit që do t’i kushtojë me shëndet. Ky problem vazhdon të mos ketë zgjidhje institucionale dhe ka filluar... Më shumë
Mustafa: Bashkëpunimi ndërmjet shteteve shton efikasitetin në luftën ndaj ekstremizmit
Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, po qëndron në një vizitë zyrtare në Republikën e Malit të Zi, ku po merr pjesë në konferencën “Forumi i Resiliencës për Ballkanin Perëndimor”, bëhet e ditur përmes një komunikate për media. Me këtë rast, Mustafa, në fjalën e tij drejtuar të... Më shumë
Thaçi në takimin me diplomatin hungarez: Është krijuar momentum i ri, ka pajtim global për një marrëveshje Kosovë-Serbi
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot ministrin e Jashtëm të Hungarisë, Péter Szijjártó, me të cilin bisedoi për bashkëpunimin në mes dy vendeve dhe zhvillimet në rajon. Presidenti Thaçi tha se Kosova i është mirënjohëse Hungarisë për përkrahjen e vazhdueshme. Duke folur për zhvillimet në Kosovë,... Më shumë