Dalin nga ngujimi minatorët e Trepçës
Kanë ndalur nga ngujimi minatorët e Trepçës të cilët kishin mbetur të bllokuar pas zjarrit që kishte rënë në njërën prej trafove elektrike. Kjo është konfirmuar për lajmi.net nga kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Trepçës, Shyqiri Sadiku. Ai ka thënë se të gjithë minatorët kanë dalur nga ngujimi... Më shumë
Aktakuzë ndaj personit që nuk garantoi siguri për punëtorin që vdiq në vendin e punës në Prizren
Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër personit juridik gjegjësisht kompanisë së stiroporit me seli në fshatin Mushnikovë – Komuna e Prizrenit, dhe kundër personit përgjegjës me inicialet A.B., për veprën penale “Asgjësimi, dëmtimi ose heqja e pajisjeve mbrojtëse dhe rrezikimi i sigurisë në vendin... Më shumë
Kamionisti shqiptar kapet në Itali me 1 milion euro drogë
Policia italiane ka arrestuar në Cosenza të Itali shqiptarin G.M 32 vjeç. Në automjetin e tij tip kamion u gjetën rreth 155 kg drogë me vlerë përfituese në treg rreth 1 milionë euro. Shqiptari u arrestua pas një kontrolli rrugor të policisë financiare italiane në rrugën provinciale SS 106... Më shumë
Gjendet një granatë dore e pashpërthyer në Vaganicë të Mitrovicës
Një granatë dore e pashpërthyer është gjetur dje në fshatin Vaganicë të Mitrovicës. Sipas policisë, rasti ka ndodhur rreth orës 16:00. Një person ka njoftuar se derisa ishte duke ecur afër rrugës ka vërejtur një mjet të dyshimtë. Sipas njoftimit, policia ka siguruar vendin e ngjarjes derisa kanë dalë... Më shumë
Kërkohet paraburgim dhe arrest shtëpiak për personat që falsifikuan para
Prokuroria Themelore e Pejës ka kërkuar paraburgim dhe arrest shtëpiak për personat që falsifikuan para. Prokuroria Themelore e Pejës përkatësisht Departamenti për Krime të Rënda, ka paraqitur kërkesë pranë Gjykatës Themelore të Pejës, për caktimin e masës se paraburgimit kundër të pandehurve, R.K. dhe E.K., ndërsa ndaj dy të... Më shumë
Reagon SBASHK-u: Kryetarë të komunave, mos u përzini për grevën!
Në komunën e Deçanit mësimdhënësit kanë nisur punën e tyre, dhe se procesi mësimor po mbahet normalisht. Këtë e ka konfirmuar për Indeksonline edhe vet kryetari i kësaj komune, Bashkim Ramosaj. Nga ana tjetër, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari thotë se informacionet që ata kanë nga terreni flasin ndryshe.... Më shumë
Reagon edhe Peja: Dënime të ashpra ndaj atyre që keqtrajtojnë qentë dhe i fusin në luftë mes vete
Komuna e Pejës ka lëshuar urdhëresë për ndalimin e vrasjeve, keqtrajtimit dhe organizimin e garave të kundërligjshme të kafshëve, dukuri e jashtëligjshme kjo që po ndodh kohëve të fundit në shumë komuna të Kosovës. Megjithatë, disa komuna kanë lëshuar urdhëresa për ndalime, përfshirë tash edhe Pejës, shkruan Gazeta Express.... Më shumë
14 persona të lënduar prej aksidenteve në trafik në 24 orët e fundit
Brenda 24 orëve, në Klinikën e Emergjencës në QKUK kanë kërkuar ndihmë 206 persona. Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sipas raportit të punës, gjatë 24 orëve, 206 persona kanë kërkuar ndihmë mjekësore, shkruan lajmi.net. Prej tyre, 43 janë trajtuar në dhomën e reanimimit, derisa janë... Më shumë
Masivizohen grevat në Kosovë

Masivizohen grevat në Kosovë

Lajme 22 January, 2019, 9:21

Institucionet publike arsimore dhe një pjesë e personelit mjekësor në Kosovë tashmë janë në javën e dytë të grevës me kërkesën për rritje të pagave. Grevës së mësimdhënësve gjatë ditës së djeshme i është bashkangjitur edhe Universiteti i Prishtinës, derisa në greva kanë hyrë edhe të gjithë inspektorët e... Më shumë
Në këtë komunë ka rifilluar procesi mësimor
Komuna e Deçanit ka ‘prishur matematikat’ e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës sa i përket mbajtjes së grevës. Kjo qytezë, që udhëhiqet nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, sot edhe zyrtarisht, pas një jave në grevë, ka nisur procesin mësimor. I pari i kësaj komune, Bashkim... Më shumë