Ekonomia gjermane pëson rënie
Ekonomia gjermane mbetet në gjendje të mirë, pavarësisht një rënieje të lehtë në fillim të tremujorit aktual, sipas raportit mujor të bankës qendrore, Bundesbank në Frankfurt. Sipas Bundesbank, rënia në ekonominë gjermane ka qenë në një fazë të përkohshme dobësie, e shkaktuar nga reduktimet e prodhimit në sektorin e... Më shumë
Nis gjykimi ndaj kompanisë belge që eksportoi mish në Kosovë
Sot në Gjykatën Antwerp të Belgjikës ka nisur procesi gjyqësor kundër kompanisë se mishit “Vanlommel” e cila transportoi mish në Kosovë. Kompania po ndiqet penalisht për shkelje të rregullave të higjienës dhe për dërgimin e një grumbulli të mishit të skaduar në Kosovë, por pa qëllime mashtruese. Në verën... Më shumë
Stuhia Florence “shkëput” një qytet nga Karolina Veriore
Qyteti bregdetar, Uillmington në Karolinën Veriore është rrethuar plotësisht nga uji, duke krijuar distancë me pjesën tjetër të këtij vendi, për shkak të vërshimeve të mëdha nga Stuhia Florence, që ka prekur këtë zonë. Zyrtarët kanë thënë se rrugët janë të pakalueshme dhe kanë paralajmëruar banorët e evakuuar që... Më shumë
Pasi fitoi mandatin për herë të tretë, flet deputeti shqiptar në Suedi
Adnan Dibrani ka fituar mandatin e tretë si deputet në Parlamentin e Suedisë. Ai është shprehur se ndjehet mirë për këtë sukses. Duke qenë shqiptari i vetëm që ka fituar ulëse në kuvendin suedez, ai ka theksuar se meritor për këtë janë bashkatdhetarët të cilët jetojnë në Suedi, e... Më shumë
25 viktima nga Tajfuni në Filipine
Filipinet kanë nisur të bëjnë bilancin njerëzor dhe ekonomik të tajfunit Mangkhut, i cili kaloi përmes ishullit kryesor me pasoja vdekjeprurëse gjatë së shtunës. Të paktën 25 njerëz rezultojnë të vdekur deri më tani, ndërkohë që rrugët e bllokuara dhe rrëzimi i disa linjave të komunikimit nënkupton se ndikimi... Më shumë
Zvicra kërkon punëtorë, zanati ku pritet të punësohen mbi 16.000 emigrantë
Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Në kohën e digjitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit. Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme.... Më shumë
Trump e shpall Karolinën e Veriut ‘zonë fatkeqësie’
Për shkak të stuhisë Florence, që goditi Karolinat, thuajse një milion shtëpi dhe biznese mbetën pa energji elektrike, ndërsa stuhia tropikale “Florence” ka përfshirë një pjesë të konsiderueshme të jugut amerikan. Shtëpia e Bardhë njoftoi të shtunën se Presidenti Donald Trump e shpalli Karolinën e Veriut “zonë fatkeqësie”. Ky... Më shumë
Dalai Lama ka folur në një konferencë, në qytetin e tretë më të madh të Suedisë në Malmo. Lideri shpirtëror Tibetian tha se Evropa bartë përgjegjësi morale sa i përket largimit të refugjatëve nga vendet e tyre. Sipas tij kjo nuk duhej të ndodhte. Refugjatët duhet të kthehen për... Më shumë
Trump kundërshton të dhënat për viktimat nga stuhia në Puerto Riko
Presidenti amerikan, Donald Trump ka kundërshtuar se gati 3,000 persona kanë vdekur në Puerto Riko si pasojë e dy stuhive që kanë goditur këtë ishull vitin e kaluar. “Nuk kanë vdekur 3000 persona nga dy stuhitë në Puerto Riko”, ka thënë Trump në Twitter, pa ofruar të dhëna për... Më shumë
Spanja miraton shitjen e bombave laserike në Arabinë Saudite
Spanja do të vazhdojë procedurat e shitjes së 400 bombave laserike në Arabinë Saudite, ka njoftuar ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell, ndonëse në fillim shteti i tij kishte dilema për rolin e sauditëve në luftën në Jemen. “Vendimi është që këto bomba do të shiten për nder të... Më shumë