16 të vdekur, 30 të zhdukur nga rrëshqitja e dheut
Të paktën 16 vetë kanë vdekur në dy rrëshqitje të dheut në jugperëndim të Kinës dhe shpëtuesit kanë dalë në kërkim të 30 të tjerëve që mungonin, njoftuan mediat kineze të enjten. Një rrëshqitje e tokës në mbrëmjen e së martës mbuloi 21 shtëpi dhe la të paktën 15... Më shumë
Betohet pasardhësja e Angela Merkel -it
Kramp-Karrenbauer kërkon që buxheti i mbrojtjes të rritet në dy përqind të Produktit të Brendshëm Bruto në të ardhmen. Përfaqësues të ushtarakëve e kanë përshëndetur këtë. Annegret Kramp-Karrenbauer, pasardhëse e kancelares gjermane, Angela Merkel, në krye të Unionit Kristiandemokrat (CDU), sot ka nisur detyrën e saj si Ministre e... Më shumë
Stambolli nuk dorëzohet – sërish mposht Erdogan -in
Sapo janë publikuar rezultatet e zgjedhjeve të përsëritura për kryetar të Stambollit, njofton Klan Kosova. Kandidati i partisë së Erdoganit – Binali Yildirim, e ka pranuar disfatën ndaj kandidatit të Partisë Popullore Republikane – Ekrem Imamoglu. Sipas rezultateve të para jozyrtare, Ekrem Imamoglu kryeson në votimet për bashkinë e... Më shumë
Afër 100 njerëz të vrarë në një fshat të Malit
Afro 100 njerëz u vranë në një sulm në një fshat të Malit, të banuar nga grupi etnik Dogon, transmeton REL. Sulmi ndodhi në fshatin Sobale Kou. Trupat e të vdekurve janë djegur, tha një zyrtar lokal, ndërsa kërkimet për më shumë trupa janë duke vazhduar. Në muajt e fundit, në Mali... Më shumë
Zjarreve të shumta e kanë prekur Brandeburgun që prej fillimit të kësaj jave, të cilat ende nuk janë shuar dhe ndodhet vetëm 80 kilometra në jug të Berlinit, në Jueteborg, ku flakët kanë shkatërruar më shumë se 600 hektarë pyll. Zjarri ka përfshirë një zonë ku ka kampe për... Më shumë
Hunt e quan “vetëvrasje politike” Brexitin pa marrëveshje
Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt, ka thënë të martën se Britania e Madhe do të kryente “vetëvrasje politike” po që se do ta ndiqte shtegun e Brexitit pa marrëveshje, duke u bërë kështu figura më e lartë shtetërore me gjasa për ta zënë vendin e kryeministres, Theresa May,... Më shumë
E rëndë! 65-vjeçari shqiptar godet me çekiç bashkëshorten dhe më pas veten
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paullo, në një provincë të Milanos ku një 65-vjeçar shqiptar ka goditur me çekiç bashkëshorten 69-vjeçare, fqinjën dhe më pas veten. Sipas raportimeve nga policia italiane çifti ndodhet në gjendje të rëndë për jetën, ndërsa fqinja thuhet se është jashtë rrezikut. Këtë... Më shumë
Turqi, marina nis manovrat më të mëdha ushtarake
Ushtria turke nisi sot atë që ajo e prezanton si manovra më e madhe e flotës së saj detare, që do të kryhet në tre detet që lagin vendin, në një kontekst tensionesh në lidhje me shfrytëzimin e gazit në brigjet e ishullit të ndarë të Qipros. Një burim... Më shumë
Policia kontrollon shtëpinë e ish-presidentit, gjen miliona para të paluara
Policia dhe prokuroria po vazhdojnë me hetime ndaj ish-presidentit sudanez, Omar Al Bashid. Në kontrollën e fundit bërë rezidencës së tij, policia ka gjetur miliona para të ndryshme, shkruan Indeksonline. Ata gjetën një valixhe të mbushur me 351,000 dollarë, 6 milionë euro dhe 5 miliardë paund sudaneze. Gjetja e... Më shumë
Festa e Pashkëve, 30 të vdekur nga shpërthimet me bomba në Sri Lankë
Të paktën 30 persona janë vrarë dhe rreth 300 janë plagosur nga disa shpërthime të njëpasnjëshme mëngjesin e së dielës në Sri Lanka. Shpërthimet kanë ndodhur në tri kisha dhe tri hotele përderisa besimtarët katolikë ishin mbledhur për të festuar Pashkët, raporton ‘Indipendent’ përcjell lajmi.net.Dy nga shpërthimet po dyshohet... Më shumë