Vritet me thikë në Zvicër një shtatë vjeçar nga Kosova
Në rrugën St. Galler-Ring të Bazelit në Zvicër, sot rreth orës 12:30 është vrarë me thikë një 7 vjeçar, që siç merret vesh është kosovar me prejardhje nga komuna e Lipjanit. Sipas medieve zvicerane, djali ishte duke shkuar në shtëpi, pas përfundimit të mësimit, kur edhe është qëlluar me... Më shumë
Tërmeti i fortë shkund Turqinë
Një tërmet i fortë me magnitudë 5.5 goditi qytetin Denizli në perëndim të Turqisë mëngjesin e sotëm. Sipas autoriteteve vendase, tërmeti ra në një thellësi prej 11.3 kilometra nën tokë. Lëkundjet sizmike u pasuan nga dy goditje të tjera, të cilat u regjistruan me magnitudë 4.8 dhe 4.5. Tërmeti... Më shumë
Goditet banda në Greqi, rekrutonin vajza shqiptare për prostitucion
Policia greke ka njoftuar shkatërrimin e një rrjeti të dyshuar prostitucioni që rekrutonte vajza të reja. Mes tyre ka pasur edhe vajza shqiptare që punonin si eskorta në Athinë. Kreu i bandës me origjinë greke është arrestuar si dhe 13 të dyshuar të tjerë të përfshirë në veprimtarinë e... Më shumë
Fjalët e fundit të pilotit të avionit ku humbën jetën 157 persona
Detajet e minutave të fundit nga rrëzimi i avionit, Boeing 737 MAX 8, janë marrë vesh nga kutia e zezë e cila u gjend së fundmi nga autoritetet. Mësohet se piloti i avionit të “Ethiopian Airlines”kishte kërkuar leje nga kulla për kthim menjëherë pas ngjitjes. Njoftohet se në momentin... Më shumë
Stuhia godet Afrikën, 126 persona të vdekur
Për shkak të shirave dhe stuhive tropikale në Mozambik, Malavi dhe Republikën e Afrikës së Jugut, 126 persona kanë humbur jetën. Nga të dhënat e përpiluara mësohet se për shkak të shirave dhe stuhive tropikale kanë humbur jetën 66 persona në Mozambik, 56 në Malavi dhe katër në Republikën... Më shumë
Tragjike! Shembet shkolla, nxënësit nën rrënoja
Një ndërtesë e cila shërbente si shkollë fillore është shembur duke bllokuar nxënësit poshtë saj. Sakaq, ngjarja mësohet të shkolla ndodhej në katin e fundit të një ndërtese trekatëshe në Itafaji në ishullin Lagos. Fotot nga vendi i ngjarjes tregojnë rrënojat e ndërtesës së shembur.  Nuk dihet ende shkaku... Më shumë
U përcollën për në banesën e fundit 4 fëmijët që humbën jetën nga zjarri
4 fëmijë të vegjël, të cilët humbën tragjikisht jetën në një zjarr të rënë në shtëpinë e tyre, u përcollën për në banesën e fundit, 5 javë pas tragjedisë. Riley Holt, 8 vjeç, Keegan Jonathan Unitt, 6 vjeç, Tilly Rose Unitt, 4 vjeç dhe 3-vjeçari Olly Unitt, humbën të... Më shumë
Tragjike, kamionit i prishen frenat dhe futet në banesë
Dy persona kanë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë plagosur ditën e sotme në Kayseri të Turqisë, pas përplasjes së një kamioni me një ndërtesë tre katëshe. Mediat turke raportojnë se kamionit që transportonte fara luledielli iu prishën frenat. Shoferi humbi kontrollin e mjetit të tonazhit të rëndë... Më shumë
Ambasada amerikane kërkon përgjegjësi nga institucionet për deportimin e shtetasve turq
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, në një-vjetorin e deportimit të shtetasve turq, ka kërkuar përgjegjësi nga institucionet, përcjellë Indeksonline. Në një reagim për media, ambasada ka kërkuar nga liderët që të veprojnë brenda autoritetit kushtetues të tyre e të mos ndikojnë në sektorin e sigurisë... Më shumë
Tmerr në ajër, avioni pëson defekt në 10 mijë metra lartësi
Një avion i kompanise “Volotea” që bën linjën Bari-Katania ka bërë ulje të detyruar sot në Palermo bëjnë me dije mediat italiane pasi pësoi një defekt elektrik. Avioni ishte në 10 000 metra lartësi kur u konstatua defekti elektrik duke detyruar pilotët që të bëjnë ulje emergjence në Palermo... Më shumë