Parashikimi i motit për sot dhe ditët në vazhdim
Ditëve të para të javës mbi rajon do të depërtojnë fusha të presionit të ulët, që do të sjellin kushte për reshje shiu dhe bore, ndërsa nga dita e martë, masa të ftohta ajrore nga Arktiku do të fillojnë shtrihen mbi vendin tonë, duke favorizuar mot më të ftohtë.... Më shumë
Kodi i ri penal me dënime të ashpra
Një numër i madh neneve i janë shtuar Kodit Penal të Kosovës. Ministria e Drejtësisë ka thënë se ndryshimet janë bërë për të mundësuar ndjekjen efektive të aktiviteteve kriminale që ndodhin në kontekstin e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Megjithatë, kryetarja e Komisionit parlamentar për Legjislacion, Albulena Haxhiu thotë... Më shumë
Tahiri: Pakoja e ligjeve kundër korrupsionit do prodhojë efekte të shpejta
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka vlerësuar punën e bërë në hartimin e legjislacionit kundër korrupsionit. Sipas ministrit Tahiri, këto ligje të miratuara së fundmi nga Kuvendi i Kosovës, do t’i japin më shumë kuptim shënimit të “Javës Kundër Korrupsionit”. Ai është... Më shumë
Rahovec: Zhduket një fëmijë me aftësi të kufizuara
Një fëmijë nga fshati Krushë e Madhe e Rahovecit është zhdukur. Babai ka raportuar në polici për rastin, duke shtuar se fëmija është më nevoja të veçanta. Sipas tij, fëmija ka dal nga shtëpia dhe nukdihet asgjë për vendodhjen e tij. Më shumë
Quni: S’ka proces që mund ta njollosë luftën e UÇK-së
Ish-komandanti i Forcave Speciale të UÇK-së Anton Quni, i cili aktualisht është deputet i LDK-së, ka vlerësuar se fillimi i procesit të punës së Gjykatës Speciale ka qenë i pritshëm. Ndaj sipas tij, Kosova duhet të tregojë pjekuri politike dhe gatishmëri për t’ia dëshmuar botës se respekton institucionet ligjore,... Më shumë
Shteti ua ndalon pensionet e dyfishta 192 qytetarëve
Zyrtarët shtetërorë përveç që mbajnë poste të larta në institucionet e Kosovës, përfitojnë edhe pensione nga shteti. Por ndryshe nga ta qytetarët nuk po arrijnë t’i gëzojnë përftimet e ngjashme, meqenëse shteti ua ndalon pensionet e dyfishta. Në bazë të të dhënave zyrtare, vetëm gjatë muajit tetor Ministria e... Më shumë
Mbi 200 meshkuj viktima të dhunës në familje
Viktima të dhunës në familje nuk janë vetëm femrat, numri i të cilave është vazhdimisht në rritje dhe dhuna ndaj tyre shpesh është kthyer në tragjedi. As meshkujt kosovarë nuk po shpëtojnë lehtë kundrejt kësaj dukurie. Rritja e rasteve të dhunës brenda familjes vlerësohet si shumë shqetësuese nga njohës... Më shumë
Fundjavë me shi e borë

Fundjavë me shi e borë

Lajme 8 December, 2018, 9:02

Në ditët e fundjavës vendi ynë do të përshkohet me kalimin e një vorbulle ciklonike nga Atlantiku, që do të sjellë kushte për të reshura shiu, e me shtrirjen e masave të ftohta ajrore nga veriu, do të përzien edhe me reshje bore. Në fillim të javës sërish pritet... Më shumë
Organizata “Ta Pastrojmë Kosovën” reagon ndaj deputetit Driton Selmanaj
Organizata “Ta Pastrojmë Kosovën” reagon ndaj deklaratave të pavërteta të deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanajt, në seancën e sotme të Kuvendit të Republikës së Kosovës ku po diskutohej për buxhetin për vitin 2019. “Në seancën e sotme të Kuvendit, deputeti i LDK-së tha se Organizatës “Ta... Më shumë
Pejë: 21 aktakuza brenda ditës

Pejë: 21 aktakuza brenda ditës

Lajme 7 December, 2018, 18:55

Prokuroria në Pejë, vetëm gjatë ditës së sotme ka ngritur gjithësej 21 aktakuza për vepra të ndryshme penale. Kjo është bërë e ditur përmes një komunikate për media nga Prokuroria Themelore e Pejës, raporton lajmi.net. “Prokuroria Themelore e Pejës, gjatë së premte, ka ngritur gjithsej 21 (njëzet e një)... Më shumë