Këtë vit synohen 20 mijë hektarë më shumë grurë, ekspertët të shqetësuar me gjendjen në bujqësi
Këtë vit sipërfaqet e mbjella me grurë pritet të jenë rreth 20 mijë hektarë më shumë se vitin e kaluar. Ndërsa krahasuar me vitet e më hershme, sipërfaqet e mbjella me këtë kulturë bujqësore janë përgjysmuar. Nga Ministria e Bujqësisë thonë se kulturat bujqësore do të subvencionohen me një... Më shumë
Vonesa në subvencione, bujqit paralajmërojnë protestë
Bujqit e Kosovës ende nuk kanë kanë marrë pagesat për vitin 2018, kërkojnë që ato të realizohen këtë tetor, raporton T7 Kanë kaluar disa muaj nga fushata e korrje shirjeve. E bujqit në vend ende nuk kanë lëvruar tokën e as nuk kanë mbjellur grurin. Kjo për shkak se... Më shumë
Aksident në hyrje të Drenasit

Aksident në hyrje të Drenasit

Lajme 28 September, 2019, 15:29

Një aksident ka ndodhur në hyrje të Drenasit. Nga fotot që i janë dërguar Klan Kosovës shihen se janë përfshirë një veturë dhe një traktor. Nuk dihen shkaqet që çuan deri tek aksidenti. Në foto shihen dëme të konsiderueshme materiale, por nuk dihet nëse ka të lënduar. Klan Kosova... Më shumë
Pacienti i pakënaqur me shërbimet, sulmon fizikisht infermieren
Një infermiere është sulmuar fizikisht në Fushë Kosovë deri sa ishte duke e kryer punën. Rastin e ka konfirmuar Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh. “Rr. e Pejës, Fushë Kosovë 27.09.2019-19:28. Është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar, pasi që i njëjti derisa kishte kërkuar ndihmë mjekësore në shenjë... Më shumë
44 aksidente për 24 orë

44 aksidente për 24 orë

Lajme 28 September, 2019, 11:33

Vetëm gjatë ditës së djeshme në rrugët e Kosovës kanë ndodhur gjithsej 44 aksidente. Policia e Kosovës, ka njoftuar se 17 aksidente ishin me persona të lënduar, kurse 27 të tjera janë raportuar vetëm me dëme materiale. Policia po ashtu gjatë kësaj të premte ka shqiptuar 1 mijë e... Më shumë
Në ndikim të alkoolit, një person sulmon gruan e fëmijët
Një serb në Partesh, në gjendje të dehur ka sulmuar fizikisht bashkëshorten dhe dy fëmijët e tyre, bën të ditur Policia e Kosovës. “Është arrestuar i dyshuari serb, i cili në gjendje të dehur kishte ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij dhe dy fëmijëve të tyre.”, thuhet në... Më shumë
Veseli premton hiç më pak se 200 milionë euro për…
Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër, Kadri Veseli ka mbajtur tubim në Shalë të Lipjanit. Ai nga atje ka premtuar se do të rriten grantet investive dhe subvencionet për fermerët e asaj ane, shkruan lajmi.net. Veseli gjithashtu tha se do të mbështeten edhe ata që krijojnë idhje me... Më shumë
NISMA thërret konferencë për media, arsyeja…
Kreu i Nismës Social Demokrate, Fatmir Limaj që është edhe kandidat për kryeministër nga radhët e koalicionit NISMA-AKR, PD ka njoftuar se do të mbajë sot konferencë për media Përmes një njoftimi, NISMA ka treguar se Limaj do të del para mediave në orën 13:30, në Selinë Qendrore në... Më shumë
Ja kur pritet të bie bora e parë në Kosovë këtë vit
Tashmë në Kosovë kanë filluar të bien temperaturat dhe Kosova po afrohet drejt stinës së ftohtë asaj të dimrit. Meteorologët paralajmërojnë se bora e parë në Kosovë do të vie në gjysmën e dytë të muajit tetor, ku edhe fillojnë të bien grimcat e para të dëborës. Ndërsa fundjava... Më shumë
A është zbuluar “Dora e Zotit”?
Supozohet se shkencëtarët e NASA’s besojnë se Zoti është 17, 000 vite dritë larg nesh, por a është kjo e gjitha e vërtetë? Shkencëtarët e NASA’s u përballën me një imazh të tmerrshëm që synonte një galaktikë që ishte 17,000 vite dritë larg tokës, raporton “Disclose”. Spektroskopi Bërthamor i... Më shumë