Ngjarjet kryesore të ditës

Ngjarjet kryesore të ditës

Lajme 28 September, 2019, 7:56

11:00Partia “Fjala” mban tubim elektoral në Podujevë. (Sheshi “Ali Ajeti”, Podujevë) 12:00Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës)* 12:00Koalicion i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” mban konferencë për medie lidhur me ecurinë e... Më shumë
Aksident i tmerrshëm, shoferi i kamionit bie nga lartësia – kjo është gjendja e tij
Një aksident i rëndë ka ndodhur këtë të premte në Savona të Italisë, ku një kamion i tonazhit të rëndë ka pësuar një aksident dhe një pjesë e mjetit ka rënë nga një lartësi prej 40 metrash. Drejtuesi i kamionit ka qenë një shtetas me origjinë shqiptare. Kamioni që... Më shumë
Rama në OKB: E dashur Serbi, Kosova është e pavarur
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama duke folur në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara u ndal specifikisht në një kërkesë. “Të gjitha vendet duhet ta njohin pavarësinë e Kosovës”, u shpreh Rama, teksa vazhdoi: “E dashur Serbi, Kosova e pavarur është një realitet i pamohueshëm. Më tej ai vazhdoi se... Më shumë
Ku mund të lexoni libra shqip në Internet?
Në krahasim me përmbajtjet e gjuhëve të tjera, dhe sidomos kur bëhet fjalë për libra,  përmbajtjet në gjuhën shqipe që mund të gjenden në internet janë shumë të kufizuara. Mirëpo falë disa dashamirësve të librave, ne mund të gjejmë në internet një pjesë të bibliotekës shqiptare. http://www.forumishqiptar.com/threads/145032-e-book-shqip Edhe biblioteka... Më shumë
A ndikon fushata elektorale te qytetarët e pavendosur, flasin analistët
Qytetarëve të Republikës së Kosovës, fushata e partive politike në prag të zgjedhjeve nuk u ndihmon të zgjedhin se ku do ta vendosin votën. Kështu thuhet në raportin e organizatës Demokracia në Zhvilim. E sipas njohësve të çështjeve politike, vetëm gjuha retorike që përdorët në fushata u ndihmon qytetarëve... Më shumë
Tentuan të rrëmbejnë anijen, katër nigerianë prenë vetën dhe kërcënuan marinarët se…
Në përpjekje që të rrëmbejnë një anije dhe të arrijnë ilegalisht në Britani të Madhe, katër nigeriane e kanë prerë vetën dhe me gjakun që iu rridhte që pretendonin se ishte i sëmurë, i kërcënonin marinarët se do t’i infektojnë. Special Boat Service kanë arritur në anijen Grande Tempa,... Më shumë
Policia shpëton 20-vjeçaren në Rinas që do të trafikohej për prostitucion në Gjermani
Një 20-vjeçare ka arritur të shpëtojë nga trafikimi për prostitucion në Gjermani falë ndërhyrjes së Policisë së Tiranës dhe Policisë Kufitare të Rinasit. Shtetasi A.Boriçi, 31 vjeç nga Fieri, është arrestuar dhe dy bashkëpunëtorë të tij janë shpallur në kërkim, shtetasit me iniciale E.K., dhe B.B. 31-vjeçari nga Fieri... Më shumë
Prokurorë e gjyqtarë angazhohen për mbrojtjen e votës më 6 tetor
Është mbajtur sot, tryeza e organizuar nga Prokurori i Shtetit me moton “Mbrojtja e Votës”, ku është diskutuar për angazhimin e përbashkët të institucioneve nënshkruese të memorandumit për zgjedhje (KQZ, PZAP, PSh, PK dhe KGjK). “Në këtë tryezë është diskutuar lidhur me përgatitjet e institucioneve, bashkëpunimin dhe bashkërenditjen e... Më shumë
Zgjedhjet në Kosovë, KQZ akrediton rreth 13 mijë vëzhgues
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur mbledhjen e ditës së sotme KQZ ka akredituar sot edhe 9 mijë e 50 vëzhgues të tjerë, deri më tani sipas të dhënave të KQZ-së numri i vëzhguesve të akredituar është rreth 13 mijë. Kërkesën për t’u akredituar për vëzhgimin e zgjedhjeve... Më shumë
Kush është personi që i tha “ku je kon ma herët” Kadri Veselit, ky është sqarimi i tij
U bë i njohur në ditën kur u nënshkrua lista për barnat esenciale nga Ministria e Shëndetësisë. Labinot Demi që ka ditë që ka marrë vëmendjen e mediave, ka sqaruar përmes një shkrimi në Facebook se pse iu drejtua kreut të PDK-së, Kadri Veselit duke e pyetur “Ku je... Më shumë