Nga Lisen Bashkurti Rasti i Kosovës është konsideruar kaherë si rast “sui generis” dhe gjeti zgjidhje si i tille. Ndërsa rasti i Krimesë është “rast tipik Rus” dhe synohet të kamuflohet si i tillë. Kosova është “sui generis” qysh ne backgroundin historik,1913. Asokohe u bë një padrejtësi historike që... Më shumë
Një i moshuar rreth 72 vjeçar është gjetur sot i vdekur në skaj të rrugës, në fshatin Davidovc të Shtimes. Rastin e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i policisë së Kosovës në Ferizaj Agim Gashi, i cili ka thënë se i moshuari pa shenja jete është gjetur sot në mëngjes... Më shumë
Veteranët presion Qeverisë
OVL e UÇK-së, kanë kërkuar shumë herë takim me ministrin Abrashi, që të bisedojnë për çështjen e pensioneve, mirëpo Ministri ende nuk ka thënë se do ti ftoj ata në takim. Mirëpo përfaqësuesi i organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Xhavit Jashari, ka thënë... Më shumë
Grabovci demanton zërat për nominimin e Kadri Veselit për kryetar të PDK-së
Pas mbledhjes së djeshme të PDK-së, mediat, bazuar në burimet e tyre të brendshme, dhanë lajmin se Kadri Veseli ishte dominuar për Kryetar të PDK-së, pasi kryetari aktual Hashim Thaçi do të detyrohej ta lironte këtë post me rastin e marrjes së Presidencës si dhe për zëvendësimin edhe të... Më shumë
Jakup Krasniqi, në profilin e tij në facebook, i jep përgjigjje pyetjes “PSE PO DËSHTOJMË”?
Në profilin e tij zyrtar në facebook, Jakup Krasniqi, ish-kryetar i Kuvendit të Kosovës, në paraqitjen e tij të radhës ka dhënë mendimin e tij filozofik për dështimet tona dhe idenë se çfarë duhet bërë për të arritur suksesin. Ja postimi i tij i plotë:   PSE PO DESHTOJMË? Nga... Më shumë
Bankat kosovare po i aplikojnë normat më të lira të interesit(kamatat) në depozita në Ballkan. Mirëpo, një gjë e tillë nuk po ndodhë edhe me kreditë. Sipas Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës(BQK), Kosova ishte vendi që regjistroi normën më të ulët të interesit në depozita prej 0.81 përqind... Më shumë
Gjendet i vdekur kritiku i Putinit

Gjendet i vdekur kritiku i Putinit

Lajme 13 January, 2016, 10:37

Vladimir Pribylovsky analist i politikës ruse dhe gazetar, raportohet se është gjetur i vdekur në banesën e tij. Historiani Yury Felshtinsky, shkroi në rrjetet sociale se ai është gjetur i vdekur në banesën e tij në Moskë dhe se nuk e ka asnjë informacion tjetër lidhur  me këtë ngjarje.... Më shumë
Pas 104 vjetësh, Isa Boletini rikthehet në Shkup, tani i shkrirë në bronz
Shtatorja e isa Boletinit to të përurohet në Shkup më 23 janar, që është 100 vjetori i vrasjes së Isa Boletinit. Më 12 gusht 1912 mijëra kryengritës shqiptarë të armatosur, të udhëhequr nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Isa Boletini, Idriz Seferi, Ali Shkupi, Mehmet Tetova e shumë atdhetarë tjerë... Më shumë
Produktet kosovare prezantohen në “Swissbau 2016”
Bazeli, për pesë ditë rresht do të jetë nikoqir për përfaqësuesit e bizneseve të industrisë së ndërtimit. albinfo.ch ishte e pranishme në hapjen e “Swissbau 2016”. “Swissbau 2016” hapi dyert e saj të martën. 1100 ekspozues nga 19 vende, në mesin e tyre edhe 3 kompani nga Kosova, do... Më shumë
Pritet llogaritja e dëmeve të protestës së 9 janarit
Qeveria dhe Policia e Kosovës ende nuk kanë dalë me vlerësimin e dëmeve nga protesta e fundit e opozitës, ajo e 9 janarit, e mbajtur para Qeverisë dhe në sheshet kryesore të qytetit. Përveç deklaratave për dëme në prona publike dhe private, ende nuk ka vlerësime të sakta për... Më shumë