Viets: Zgjedhjet s’e zgjidhin krizën
Ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets ka thënë se zgjedhjet e parakohshme në Kosovë nuk do të zgjidhnin krizën politike. “Fatkeqësisht, viti i ri në Kosovë nisi siç përfundoi edhe i kaluari: ende nuk ka dialog demokratik për çështjet kontestuese ndërmjet qeverisë dhe opozitës. Bllokada po vazhdon me... Më shumë
BE siguron Turqinë për 3 miliardët e premtuar
Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i siguroi Turqisë se ajo do të marrë ndihmën financiare të premtuar nga BE-ja për të ndihmuar që të përballet me miliona refugjatë sirianë. Muajin e kaluar kishin rënë dakord për 3 miliardë euro, si pjesë e një pakete... Më shumë
5 emigrantë të vdekur në brigjet e Turqisë
Pesë emigrantë humbën jetën sot nga mbytja e një anije në brigjet e Turqisë. Mediat raportojnë se anija u mbyt në përpjekje për të arritur në ishullin grek Farmakonisi. Trupat e emigrantëve u gjetën nga peshkatarët e rrethit të Didim në provincën Aydin, të cilët më pas alarmuan edhe... Më shumë
Aplikimi i Kosovës në KiE, shtyhet nga shtetet e Quint-it
Kosova ende nuk do të mundë të aplikojë për anëtarësim në Këshillin Evropës, ani pse një gjë e tillë është premtuar nga Qeveria që do të ndodh në muajt e parë të vitit të kaluar. Madje një gjë e tillë, nuk dihet nëse do të bëhet edhe këtë vit,... Më shumë
Sulmues i armatosur në spitalin ushtarak, në San Diego
Në spitalin ushtarak në San Diego në SHBA gjendet një sulmues i armatosur, shkruan AFP, duke u thirrur në një deklaratë të një zyrtari. Zëdhënësi i Policisë në San Diego Trevis Ister thotë se Policia ka marrë informatën për sulmuesin nga zyrtarë të spitalit, por ata nuk kanë kërkuar... Më shumë
Kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela
Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela Kryetari i Komunës së Strugës, Zijadin Sela akuzoi Ministrinë e Punëve të Brendshme, për mosmarrjen e asnjë veprimi lidhur me kërcënimet me jetë, që ai ka marrë vazhdimisht që nga prilli i vitit të kaluar. Siç është shprehur Sela, rasti... Më shumë
Bashkëluftëtarët, përballë sfidave të së njëjtës kauzë, të ndarë në politikë (FOTO)
Pas luftës u ndanë në parti të ndryshme politike. Sot janë përballë sfidave të së njëjtës kauzë, të mbrojtjes së shtetit dhe popullit të Kosovës. Kriza politike e lidhur me Asociacionin e Komunave Serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi, kërkesat e veteranëve dhe votimi i ligjit që i... Më shumë
Biseda për strategjinë kundër narkotikëve në veri
Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa ka vizituar sot Policinë e Kosovës në veri të Mitrovicës. Ai është takuar me komandantin e regjionit të veriut, Nenad Gjuriqin dhe zëvendëskomandantin Besim Hotin, ku është biseduar rreth strategjisë kundër narkotikëve, situatën e sigurisë dhe problemet e punëve operative,... Më shumë
Të shtëna me armë në Qendrën Shëndetsore Detare në SHBA
Është raportuar për një person që gjuan me armë në Qendrën Shëndetsore Ushtarake më të madhe në pjesën perëndimore të SHBA’së, në qytetin San Diego të Kaliforni’së, raporton CNN. Këtë raportim e ka bërë Qendra Shëndetsore Ushtarake në një postim në Facebook. Njësitet speciale SWAT kanë rrethuar objektin, sipas NBC.... Më shumë
Dialogu Kosovë-Serbi

Dialogu Kosovë-Serbi

KryesoretLajme 26 January, 2016, 17:25

Mogherini: Në Takimin Vuçiç-Mustafa do të diskutohet për marrëveshjet Kabineti i shefes së diplomacisë europiane, Federica Mogherini ka konfirmuar prezencën e Kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe atij të Kosovës, Isa Mustafa në raundin e radhës të dialogut Prishtinë-Beograd, që do të zhvillohet nesër paradite në Bruksel. Në këtë... Më shumë