Rusi: ISIS sulm me bombë

Rusi: ISIS sulm me bombë

Lajme 15 February, 2016, 13:48

Dy të vdekur dhe 17 të plagosur ka qenë bilanci i një sulmi me bombë në një pikë kontrolli në Rusi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Dagestan. Sipas të dhënave paraprake që transmetojnë mediat e huaja, pas këtij akti terrorist fshihet shteti Ekstremist Islamik. Sakaq, mes personave të... Më shumë

110 mijë të papunë në vitin 2015

Lajme 15 February, 2016, 13:25

Të dhënat e fundit që janë punuar nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale nxjerrin një numër prej 110 mijë punëkërkues aktiv deri në fund të dhjetorit 2015. Kjo u tha edhe sot nga ministri Arban Abrashi, i cili bëri dhe hapjen e Panairit të Punës 2016. Në këtë... Më shumë
Studentët kujtojnë themelimin e UP-së, përkrahin protestën e opozitës
Studentët e disa organizatave studentore të Universitetit të Prishtinës në mënyrë simbolike e kanë shënuar përvjetorin e themelimit të këtij institucioni derisa kanë thënë se e kundërshtojnë ndërhyrjen e pushtetit politik në UP. Përfaqësuesi i Organizatës Studime,Kritikë, Veprim, Astrit Dehari, ka thënë se në 46 vjetorin e themelimit të... Më shumë
“ISIS-i, më i rrezikshëm se Al Kaeda”
Sulmet e ISIS-it në Paris dhe masakra e San Bernardinos në Kaliforni, e frymëzuar po prej tij, kanë një të përbashkët shqetësuese: askush nuk i parashikoi dot, askujt nuk ia mori mendja se mund të ndodhnin. Sot, kërcënimi më i madh terrorist për Shtetet e Bashkuara nuk është aspak... Më shumë
American School of Kosova themelon ASK Alumni Association
American School of Kosova (ASK) tani ka themeluar edhe “Asociacionin e të Diplomuarve të ASK-së” – ASK Alumni Association (AAA), me anë të të cilit po bëhet ribashkimi i të diplomuarve të kësaj shkolle që nga themelimi i saj në vitin 2003. Qëllimi i ASK Alumni Association (AAA) është... Më shumë
Kryeprokurori i Shtetit e drejtori i ATKS merren vesh për forcim të bashkëpunimit
Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, priti sot në një takim pune drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Sakip Imeri. Sipas njoftimit për medie, ata biseduan për mundësinë e rritjes së efikasitetit të punës së Prokurorit të Shtetit, në rastet kur paraqitet nevoja që të sigurohen informatat për personat që... Më shumë
Rrahje dhe gjuajte me armë në Prizren
Policia rajonale në Prizren njofton se në një restorant në Prizren një grup janë rrahur ndërmjet vetë dhe kanë shkrepur edhe me armë. Ngjarja raportohet të ketë ndodhur rreth orës 4 të mëngjesit në ambientet e restorantit “Paradiso” në rrugën “Kukësi”. “Pas shpërndarjes se informatës nga qendra operative kanë... Më shumë
Goditet nga sulmet ajrore një spital në Siri
Nga sulmet ajrore në veri të Sirisë është goditur spitali që ka punuar në mbështetje të Mjekëve pa Kufij. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e kësaj organizate humanitare Mirela Hodeib. Sipas saj nuk ka të dhëna për viktima nga sulmi në spitalin Maret al Numan në provincën Idlib, transmeton... Më shumë
Mustafa nuk flet për zgjedhjen e presidentit
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa nuk ka dashur të flasë për mbajtjen e seancës për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. Mustafa po ashtu nuk ka folur as për situatën politike në vend pavarësisht pyetjeve të gazetarëve që ia kanë bërë gjatë vizitës që ai ka bërë në Panairin e... Më shumë
Grupi militant al-Shabab, merr përgjegjësinë për sulmin me bombë në aeroplan
Grupi militant islamik somalian al-Shabab thotë se ka kryer sulmin me bombë në aeroplanin që u sulmua javën e kaluar. Në trupin e aeroplanit u krijua një vrimë nga ky shpërthim, por askush nga pasagjerët nuk u raportua se është lënduar, njofton BBC, transmeton Gazeta Express. Në një deklaratë... Më shumë