Diplomatët e huaj, në pritje të një fillimi të ri pas dorëheqjes së Gruevskit
Disa njerëz duhet ta pranojnë se ndryshimet në Maqedoni janë të domosdoshme, ka thënë Piter Vanhojt para fillimit të takimit me grupin e punës në klubin e deputetëve. Ai ka thënë se sot do të realizohen bisedimet për mediat dhe listën zgjedhore ndërsa nesër me ardhjen e Johanes Han... Më shumë
Deputetët e parlamentit të BE-së, i qesin Serbisë kushte për Kosovën
Deputetët e parlamentit të BE-së kanë bërë 190 amendamente në rezolutën që ka të bëjë me përparimin e Serbisë drejt integrimeve evropianë. Shumë prej tyre kanë të bëjnë me Kosovën. Britaniku Sem McAlister, ka paraqitur një amendament në të cilin kërkohet që procesi i përparimit të Serbisë drejt BE-së,... Më shumë
Pensionet e veteranëve, ministri Abrashi pret kryesinë e OVL-së
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, priti sot në një takim kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Smajl Elezaj, sekretarin Faton Klinaku dhe anëtarin e kryesisë Muharrem Xhemajli. Në këtë takim u diskutua lidhur me implementimin e skemës së pensioneve për veteranët e Ushtrisë... Më shumë
Opozita në protestë para 17 Shkurtit
Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi ka thënë se Ditën e Pavarësisë, 17 shkurtin, nuk e kanë menduar si datë të protestës së radhës. Sipas tij, protesta mund të mbahet shumë më herët, duke mos përjashtuar që kjo mund të ndodh edhe gjatë këtij muaji. “17 shkurti është datë... Më shumë
Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka thënë se gjiganti metalurgjik, “Trepça” nuk ka asnjë borxh. Ai këto deklarata i ka dhënë gjatë takimit konsultativ për Ndërmarrjen Trepça ku po marrin pjesë kryeministri Isa Mustafa si dhe zëvendësi i tij Hashim Thaçi. “Dëshiroj të dërgoj mesazh gjithë minatorëve dhe veçanërisht... Më shumë
Walker te Shpend Ahmeti: Kosovës i duhen njerëz të rinj dhe të shkolluar
Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë gjatë kohës së luftës, William Walker tha se Kosovës i duhen njerëz të rinj dhe të shkolluar, që të merren me politikë. Pas një takimi që mbajti me kryetarin e Prishtinës Shpend Ahmeti, Walker tha se nuk i përkrah protestat e dhunshme por përkrah... Më shumë
Pjesë e Forumit Global për Ushqim dhe Bujqësi edhe Ministri Krasniqi
Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Memli Krasniqi ka udhëtuar sot për në Gjermani, ku do të marrë pjesë në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi. Ky Forum mbahet në kuadër të Panairit ndërkombëtar “International Green Week”, në të cilin do të prezantohen edhe 12 kompani prodhuese dhe... Më shumë
Haradinaj pret ish-ambasadorin Walker, mirënjohje për rolin e tij në etapa të ndryshme në mbrojtje të së vërtetës
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur ish-ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, William Walker,i cili ka shprehur mirënjohje për rolin e tij në etapa të ndryshme në mbrojtje të së vërtetës. Takimi është zhvilluar në prag të përvjetorit masakrës së Reçakut, ku ambasadori Walker me deklaratën e tij, se... Më shumë
Në Itali dëmshpërblehen pacientët që morën gjak të infektuar
Shuma e përgjithshme e kompensimit që shteti italian duhet të paguajë është 10 milionë euro. Vendimi u mor nga Gjykata Evropiane në Strasburg dhe bëhet fjalë për 350 shtetasë italianë të lindur nga viti 1921 deri në vitin 1993 që jetojnë mes Italisë e Australisë, por në total numri... Më shumë
Hasanit i del rend të sqarohet për keqkuptimin që ai ishte përkthyes i Thaçit
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, edhe në këtë ditë kur emri i tij po përmendet për çështje më të rëndësishme, për shkelje ligjore, atij i ka dalë rend të sqarojë një gjë thuajse aspak të rëndësishme në lidhje me personalitetin e tij. Ai ka reaguar ndaj një shkrimi... Më shumë