Ministri i Financave Avdullah Hoti ka njoftuar se Bordi i FMN-së aprovon pozitivisht rishikimin e programit me Kosovën. “Sapo u kryer mbledhja e Bordit të FMN-së, ku u shqyrtua programi me Kosovën. Bordi vlerësoi se janë përmbushur kushtet e parapara në program. Falënderoj Bordin e FMN-së për këtë vlerësim,... Më shumë
Magjistralja Pejë-Prishtinë dhe ato nga Peja për në komunat tjera të rëndësishme janë të hapura dhe për qarkullim edhe pas reshjeve të borës. Rrugët Pejë-Gjakovë, Pejë-Mitrovicë, Pejë-Kullë-Rozhajë dhe Pejë – Rugovë po ashtu janë të hapura për qarkullim. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i policisë rajonale të... Më shumë
Pagat, të pamjaftueshme t’i mbulojnë shpenzimet
Për të mbijetuar një familje gjashtë anëtarëshe në Kosovë, vetëm për konsum, sipas të dhënave zyrtare, nevojiten 634 euro në muaj. Nga kjo vlerë i bie që një person në Kosovë, për konsum të shpenzojë 105 euro në muaj, apo të ketë në dispozicion për shpenzime 3.5 euro në... Më shumë
Grupi i LDK-së në Kuvendin e Prishtinës konsideron se në letrën shkresë të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Përgjigje në kërkesë për çështjet e ngritura përmes shefit të grupit të LDK-së në Prishtinë, ndër të tjera është vlerësuar dhe konstatuar shkelja e ligjeve në fuqi nga ana e... Më shumë
Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) të premten kanë munguar shumica e llojeve të anestetikëve, infuzioneve dhe materialit tjetër shpenzues. Kjo e ka sjellë buzë kolapsit shumicën e shërbimeve shëndetësore në këtë institucion. Gjendja mund të përkeqësohet edhe më shumë në fundjavë, sidomos në Repartin e Hemodializës, ku... Më shumë
Ambasadori Lisen Bashkurti ka folur për dy sfidat më të mëdha të Shqipërisë, për dekriminalizimin dhe për drejtësinë. Ai tha se Shqipëria është e përfshirë në debatin për reformat që mund të bëhen në drejtësi, mirëpo ai shtoi se nuk e di akoma se Shqipëria nuk e do vërtetë... Më shumë
Shembja e dheut vështirëson lëvizjen në magjistrale
Rruga magjistrale Kaçanik – Hani i Elezit është vështirësuar për qarkullim automjetesh, shkaku i punimeve rrugore. Në vendin e quajtur “Ura e Koshanit” afër Kaçanikut shoferët duhet të presin më shumë se 15 minuta shkaku i punimeve në rrugë, ndaj në këtë vend në një gjatësi prej më shumë... Më shumë
Temperaturat ekstreme minimale mbërrijnë në Kosovë
Ashtu siç ishte paralajmëruar, mbrëmë vranësirat kanë filluar të marrin zhvillim të hovshëm të shoqëruara me uljen e dukshme të temperaturave, duke shndërruar reshjet e shiut në borë. Kjo për shkak se vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ftohta të ajrit me origjinë siberiane. Sipas... Më shumë
Politika në Maqedoni | Bisedimet për zgjedhjet, shtatë orë pa epilog
Merret vesh se përfaqësuesit ndërkombëtar e bindin VMRO-DPMNE-në që të pranojë prolongimin e zgjedhjeve, duke pasur parasysh se nuk janë përmbushur kushtet për pastrimin e listës zgjedhore, dhe se nuk ka kohë që kjo të bëhet deri më 24 prill. Nuk është plotësuar as kushti që ka të bëjë... Më shumë
Kryeprokurori i Prishtinës Imer Beka i kishte thënë Haxhiut: “Ty t’paska mbetë me mbrojtë Republikën”
Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka thënë se të gjitha veprimet e pushtetit ndaj deputetëve dhe opozitës nuk janë të çuditshme, sepse sipas saj, qeveria e Mustafës është regjim autoritar. “38 ditë prej kur më është privuar e drejta e lirisë, 14 ditë në paraburgim e më pas në... Më shumë