Bllokohet një shirit komunikacioni, në rrugën Kaçanik-Hani i Elezit
Gjatë tri ditëve të fundit automjetet që qarkullojnë në rrugën nga Gryka e Kaçanikut, po ballafaqohen me ngadalësim të qarkullimit në pjesën pas urës në fshatin Kashan. Sipas ministrisë së infrastrukturës, kjo vjen si pasojë e punimeve i punimeve të kontraktuara nga KFOR-i për largimin e materialit të eroduar... Më shumë
Eksploziv në qendër azilkërkuesish në Gjermani
Një person i paidentifikuar në Gjermaninë jugperëndimore ka hedhur në qendrën e azilkërkuesve një mjet eksploziv që ka dështuar të eksplodojë, ka njoftuar policia gjermane. Incidenti ndodhi gjatë natës në Villingen-Schwenningen, derisa policia është vënë në kërkim të të dyshuarve, raporton AP. Zëdhënësi regjional i Policisë, Tomas Kalmbah tha... Më shumë
Serbët e Kosovës në protestë, kërkojnë lirimin e kriminelit Ivanoviq
Në pjesën veriore të Mitrovicës, sot është duke u zhvilluar një protestë ndaj verdiktit të Gjykatës Themelore të Mitrovicës për Oliver Invanoviqin, i cili u dënua me 9 vjet burg për krime të luftës të kryera në vitin 1999 ndaj civilëve shqiptarë. Protestuesit e mbledhur me flamuj serbë në... Më shumë
Ahmeti kërkon kompetenca më të mëdha të komunave, në politikëbërje nacionale
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka takuar sot edhe udhëheqësit e kryeqytetit, kryetarin Shpend Ahmeti, nënkryetarin Dardan Sejdiu dhe kabinetin e kryetarit. Me ta, sikur edhe me çdo komunë tjetër që është duke u takuar presidentja Jahjaga, bisedoi për problemet që ka komuna e Prishtinës dhe nivelin e zhvillimit... Më shumë
Arrihet koalicioni Vetëvendosje-AAK në Komunën e Prishtinës, zyrtarizohet të hënën
Burime të gazetës online Sovrani.info, bëjnë të ditur se koalicioni i përfolur Vetëvendosje-AAK, është arritur dhe do të zyrtarizohet të hënën. Ky burim i sovrani.info, nga bisedimet e zhvilluara, bën të ditur se në Kuvendin Komunal të Prishtinës do të ndodhin disa ndryshime në koalicionin qeverisës komunal. Sipas këtij... Më shumë
Prishtinë, qiradhënësi rrah klienten e tij
Një femër është sulmuar nga pronari i banesës ku ajo jetonte me qira. Rasti lajmërohet të ketë ndodhur dje në mbrëmje në Prishtinë, ku pronari e ka sulmuar fizikisht dhe e ka larguar nga banesa një femër që ishte duke banuar aty. njofton kp. Sipas Policisë viktima ka pësuar... Më shumë
Deputetë të Kosovës takim të frytshëm me euro-deputetët
Delegacioni i Kuvendit të Kosovës, përkatësisht Komisioni për Integrime Evropiane i përbërë nga: Teuta Sahatqija, kryetare e Komisionit, si dhe deputetët,Valdete Bajrami, Luljeta Veselaj-Gutaj, Arben Gashi, Ilir Deda, Time Kadriaj dhe Kujtim Pacaku, sot ishin prezent në Parlamentin Evropiane, (përkatësisht në AFET), me rastin e votimit të Rezolutës për... Më shumë
Kadare: I habitur me festimet, nuk u kujtuat për Skënderbeun
Shkrimtari i madh, Ismail Kadare, mbushi 80 vjeç, ndërkohë që urimet për të kanë qenë të shumta. Vetë Kadare, duke folur për gazetën Panorama, thotë se ka mbetur i habitur nga festimet. “Ka miq të mitë që nuk kënaqen me asgjë, se thonë se duhej bërë më shumë. Por... Më shumë
Bajraktari: Është mirë që shteti heton
Drejtori i Klinikës së Kardiologjisë Gani Bajraktari i cili sipas Prokurorisë ka marrë 21985 euro ryshfet nga Spitali IMH, ka sqaruar në rrjetin social Facebook se ka marrë me dhjetëra paga në spitalin IMH sipas kontratës së punës legale. Bajraktari ka thënë se është mirë që shteti heton, dhe... Më shumë
Shpërndahet mish për familjet në nevojë në Podujevë
Pako me nga 10 kilogram mish kanë përfituar 230 familje në komunën e Podujevës, të cilat gjinden në listat e asistencës sociale. Organizata “Human Appeal” në bashkëpunim Drejtorinë e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale (DSHMS) të Komunës së Podujevës, ka dhuruar pako me nga 10 kg mish për 230 familje... Më shumë